| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86  (Прочетена 26041 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3902
Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« -: 05 Април, 2016, 20:56:12 »
Здравейте! Реших да създам нещо практично, т.е. лампов НЧУ с шаси и кутия от "Комсомолец". Целта ми е да го ползвам като усилвател към компютъра, GSM-а и т.н. Използвах захранващ траф от "Мелодия 2", вместо кенотрона, сложих два диода МД226Б, като отоплителната намотка за кенотрона остана свободна. Монтирах двата изходни и захранващият траф на шасито от "Комсомолец"-а, също така и две 4-омови 3-ватови говорителчета. Може малко стерео ефекта да се губи от разположението им, но не съм толкова взискателен. Поставих масата да минава под цоклите на лампите, така елементите се доближиха към монтаж в една точка. Самата маса контактува на едно място с шасито, което изчиства брума. За жалост, има леко бръмчене от захранващият траф, но няма да издребнявам. Разбира се, все още не съм готов напълно, мисля да монтирам и УКВ-модул, но много скъпи ми се виждат на този етап. Ето докъде съм стигнал:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3902
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #1 -: 05 Април, 2016, 21:02:46 »
И схемата накрая, малко промених някои стойности на елементите, просто не намерих такива. Катодното съпротивление на триодната част, вместо 330 ома, сложих 200, съпротивлението от решетката на триода към маса, вместо 10 мегаома, сложих 2.2 мега. Изцяло е изграден от стари части (без електролитите), свири добре, но при усилване над 2/3 на потенциометъра, започва да криви малко звука. Пробвах го и с други говорители, пак криви, това му е проблема.

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #2 -: 05 Април, 2016, 21:18:54 »
В катода на триода сложи 2,2к тример последователно на другият резистор и подбери на слух.Ако искаш сложи обратна връзка от говорителя към връзката между тримера и съпротивлението тример напр. 47к.Остави го както ти харесва.Другият край на говорителя на маса.
« Последна редакция: 05 Април, 2016, 21:32:52 от ONZI »

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Населено място: Варна
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #3 -: 05 Април, 2016, 21:27:03 »
 :good: :bravo:

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #4 -: 06 Април, 2016, 17:07:20 »
Понеже съм националист само говорителите не ми харесаха защото не са наше производство.С тази големина има много широколентови високоговорители които ние предлагаме.Не критикувам само споделям мнение

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #5 -: 06 Април, 2016, 20:47:40 »
Аз пък без да критикувам също изразявам мнение че стерео в такава кутия че и говорители разположени на по-малко от 10 сантиметра е абсолютно безсмислено. За мен е разхищение на два пъти повече дефицитни елементи (изходни трафове) за постигане на същия ефект както с един канал. Лично мнение де. Иначе схемата е прекрасна и има потенциал на хубави колони да звучи умопомрачително. На тези китайски говорителчета ще свири също толкова добре колкото и китайски интегрален усилвател.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3902
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #6 -: 06 Април, 2016, 22:28:10 »
Може да оставя изходи за външни говорители  :) .

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #7 -: 07 Април, 2016, 08:24:36 »
ECL 82 звучи по-добре от ECL86 по-малка мощност но по-мек звук.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3902
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #8 -: 07 Април, 2016, 08:30:49 »
Първо мислех да го направя с два броя лампи ECL82, но впоследствие реших да ги ползвам при реставрацията на радиоапарати. Затова се спрях на схема с ECL86.

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #9 -: 07 Април, 2016, 11:01:13 »
Поздравления за монтажа, вложени са мисъл и труд!

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3902
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #10 -: 07 Април, 2016, 13:24:35 »
Благодаря Ви колега за оценката, наистина доста преценявах как да разположа трафовете, елементите, и т.н. Да, може да не изкарва кой-знае какво качество като звук с тези говорителчета, но целта ми беше повече компактност и функционалност. Все пак има някакъв стерео ефект, и честно-казано на мен ми харесва. Имам още довършителна работа по него.

dakata.radio

  • Гост
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #11 -: 07 Април, 2016, 13:54:29 »
И от мене поздравления! Все пак би било по-ефективно, когато говорителите са на разстояние един от друг (подобрява се ефекта на стереото), но това може да се поправи. :)
А пък може и по-хубави говорители да се намерят.  :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #12 -: 07 Април, 2016, 13:59:03 »
Гореща препоръка - намери една радиоточка от ворошиловските, дето приличат на Комсомолец-а, сещаш ли се? И изнеси единия говорител в нея! Ще станат страшен дует!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

dakata.radio

  • Гост
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #13 -: 07 Април, 2016, 14:07:30 »
Акустиката на звука ще е страхотна в дървена кутия с добра плътност. Затова ламповите приемници в дървена кутия изваждат хиляди пъти по-добър звук от приемници в пластмасова кутия. Аз например имам у дома един Акорд 104. При усилване вибрация се усеща дори в пода!

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3902
Re: Стерео НЧУ "Комсомолец"с ECL86
« Отговор #14 -: 07 Април, 2016, 14:40:14 »
Даа, проекта ще претърпи развитие, говорители имам и по-хубави. Просто сложих тези защото няма място.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
7038 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4647 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
0 Отговора
2492 Прегледи
Последна публикация 25 Февруари, 2014, 21:10:54
от lz2nk
29 Отговора
18627 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
0 Отговора
3602 Прегледи
Последна публикация 02 Февруари, 2016, 21:32:53
от Ricarq

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |