| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.  (Прочетена 18197 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #15 -: 30 Януари, 2015, 10:40:43 »
Не мисля, че прекарването на дълги неекранирани проводници в касетофона и оставянето на недоотпоени висящи елементи е адекватно.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #16 -: 31 Януари, 2015, 18:13:49 »
Не мисля, че прекарването на дълги неекранирани проводници в касетофона и оставянето на недоотпоени висящи елементи е адекватно.
Мисля че няма нужда от коментар ,че във входните вериги на чувствителни входове се използват единствено екранирани проводници!Има доста  примери в този стил-монтаж на "кокили", капнати с едно червено лепилце за платката   ;) ! Вероятно доста от колегите са го виждали в много радио касетофони от 80те и 90 те.И по моему, нищо неадекватно не намирам в този вид модификации,и до ден днешен си работят безотказно!Позволявам си да му дам този съвет заради несъгласието с твоето предложение за "корав" шунт на предусилвателя ФОНО!! Недопустимо е!! Надявам се всички са на ясно че около вход и изход има достатъчно елементи които си влияят взаимно.Лично аз, никога не бих го направил така!  :hi:

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #17 -: 31 Януари, 2015, 18:23:38 »
Мммм... Казваш Колега - да оппоя плюсовите крачета на кондензаторите (С111 и С112), да ги повдигна от платката и да запоя кабелчета от буксите към тях? Ако направя така, няма ли да "прескоча" ония съпротивления (R105 и R106), които са след буксите на входа? И сигналът ще мине ли през кондензаторите (ако са свързани последователно във веригата)? Извинявам се, ако въпросите ми ви звучат тъпо... Имам някаква представа от електротехника, но електрониката ми е "затворена книга".
Въпросните резистори са необходими за изравняване на честотна характеристика и импеданс на грамофонната доза! В твоя случай ти използваш доста високо аудио ниво от звуковата карта,а чувствителноста на т.н.линеен вход е съизмерима с изх.ниво на картата!На всичко отгоре имаш и вариант за регулиране на нивото от звуковата карта!Лесно можеш да напасваш възможно най-добре оптималното ниво, да не е ниско или високо и да се появят изкривявания! Изразих моето мнение,дано съм бил полезен!  :hi: 

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #18 -: 09 Февруари, 2015, 12:49:25 »
Да се похваля какво направих. За съжаление, точно важните детайли се оказаха така забутани, че не успях да ги снимам... Но няма значение, вие ще си представите. И така:

Това е изходното положение - свалил съм само някои копчета на касетофона:
24676-0

Започнах да го разглобявам, като следвах сървис-менуала, който си бях изтеглил предварително:
24678-1

Накрая успях да разкача предния и задния панел - платката остана на задния:
24680-2

24682-3

Погледнах буксите на входа от вътрешната страна - от едната тръгва бяло кабелче, от другата - червено, а между тях има нещо като оплетка (без изолация), която явно е "маса". Трите вървят заедно като един син кабел - вижда се на снимките:
24684-4

24686-5






« Последна редакция: 09 Февруари, 2015, 13:32:15 от Bushman »
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #19 -: 09 Февруари, 2015, 13:09:10 »
Поиграх си още малко и успях да измъкна главната платка от кутията. Тук се вижда от двете страни:
24688-0

24690-1

Проследих синьото кабелче (от буксите) и видях къде отива - трите проводника в него бяха запоени към три "крачета" някъде в средата на платката. На снимката се вижда синият кабел - хванат е с кабелни превръзки към платката, отдясно на червения:
24692-2

После намерих кондензаторите, които се намират преди и след този усилвател на фоно - сигнала (номера 101, 102, 111 и 112). Някои бяха по-лесни, а един беше много гадно забутан, но накрая успях да ги отпоя от платката, без да счупя нещо друго:
24694-3

Отпоих също и някакви кабелчета, които ми пречеха - прецених, че те са в контура на усилвателя, който така или иначе вече е изолиран и няма да трябват повече...

Значи отпоих кондензаторите С111 и С112 и намерих на платката дупките за крачетата им. Едните дупчици бяха означени с (+), а сигналът от буксите трябва да стигне до другите дупки (без означение). Намерих ги и забих клечи за зъби в тях. После проследих синия кабел от буксите - мерих го с един канап и ми се стори, че има достатъчна дължина да стигне до клечките. Срязах кабелните превръзки, които го държаха към платката и отпоих трите крачета, към които беше захванат (мисля, че това се нарича "кримпване"). После отрязах крачетата, заголих белия и червения проводници (от буксите) и ги калайдисах. Хванах крайщата с една пинсета и ги вкарах в дупчиците, после ги запоих от задната страна на платката. Към голия проводник (масата) запоих един друг кабел (за удължение), сложих го в шлаух и го запоих там, където беше крачето, преди да го махна от платката.

Накрая прекарах синия кабел по новото трасе и го захванах към платката с нови кабелни превръзки:
24696-4

24698-5
« Последна редакция: 09 Февруари, 2015, 13:36:57 от Bushman »
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #20 -: 09 Февруари, 2015, 13:22:36 »
После сглобих щайгата в обратния ред. Накрая, разбира се, я изпробвах - забучих й чинчовете отзад и й пуснах сигнал от лап-топа. Свирна без грешка, направо останах очарован от саунда... Поиграх си със силата на сигнала и се оказа, че трябва да е доста намален, някъде на 10 - 15% от максимума. Тогава индикаторите "играят" най-добре, ако го усиля повече - светват целите и не мърдат... Аз си го обяснявам, че се получава така, защото като прекарах кабела от буксите директно на изхода на усилвателя - съм "прескочил" ония съпротивления в началото. Но в края на крайщата се получи добре, като за първи опит в електрониката. Може да се каже, че съм доволен...  8) 8)
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #21 -: 09 Февруари, 2015, 19:00:47 »
Ха така! Добре си се постарал и работата е станала!Поздравления!Нивото от изхода на звуковата карта е доста високо- над 1 волт,докато чувствителноста на вход "магнетофон" е 300 мв! Така че правилно си се ориентирал по индикаторите на касетофона-т.е. по размаха на зеленият сектор и пика ,премигването на червения сектор се явява оптималното подавано ниво,регулируемо от нивото на изх.ниво на звуковата карта!За "ония"съпротивления в началото не съжалявай,оптах се да ти обясня за какво служат! А за добрият саунд не се и съмнявам!В "старата" продукция всичко е качествено!Като се вземат на първо място говорителите,компонентите и не на последно място акустичният обем и добрата пластмаса! Та...добре дошъл в отбора на  модификаторите! :drinks:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #22 -: 10 Февруари, 2015, 07:20:49 »
 :drinks: :good: Най-добрия вариант си направил в крайна сметка!  :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #23 -: 10 Февруари, 2015, 10:06:38 »
:drinks: :good: Най-добрия вариант си направил в крайна сметка!  :hi:

Разбира се - с ваша помощ. За което - благодаря! Сам нямаше да направя нищо, това е сигурно. Реших да ползвам оригиналния (синия) кабел от чинчовете, като само промених крайната му "дестинация". Ако разбирам правилно - този кабел би трябвало да е екраниран? Аз си представях "екранирането" като някаква оплетка, нещо като на коаксиалните кабели. А то сякаш не е така, а представлява просто гол многожилен проводник, който върви заедно с другите два... Може и да греша, но така го видях в края на синьото кабелче...

Между другото - първоначалната ми идея беше различна. Намерих един кабел с 3.5mm стерео-жак, отрязах го и го заголих:
24788-0

24790-1

Мислех, че този кабел също е ектраниран и идеята ми беше да го запоя директно в дупчиците на кондензаторите на платката. Разбира се, нямах представа кои проводник за кой канал е, но с няколко опита щях да налучкам. После мислех да го навия в отсека за батериите и да си стои там. Когато искам да подам на касетофона външен сигнал - само размотавам кабела и го включвам директно в плеъра или лап-топа. Но после видях, че няма никаква оплетка и се отказах...


Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #24 -: 10 Февруари, 2015, 10:15:57 »
Кабела в касетофона ти е е краниран с оплетка - това означава, коаксиално (съосно) разположени проводници, външен и вътрешен. Обаче най-вероятно е подготвян на машина и оплетката е навътре малко. А този дето си го заголил не става за това, това е кабел за слушалки. Разликата е в това, че изходите и входовете линия са високоомни - 10 килоома номинално. Това обуславя уствителност към смущения и следователно - екранирани кабели. Докато изходите за слушалки са направени да бутат нискоомни товари - 32 ома е нормално (има и до 400 ома слушалки, но не са ширпотреба). При това ниско съпротивление на линията чуствителността към смущения е практически нулева и не се налага екранировка. По същата причина и кабелите към говорителите не са екранирани - там имаш 2-8 ома товар. Тези товари са толкова големи (с малко съпротивление), че изцяло шунтират малките смущаващи напрежения, които се индуцират в кабелите, като брум от мрежата например, и в сравнение с полезния сигнал смущенията са незабележими. Докато при входовете линия, при 10 килоома импеданс на входа и много усилване след това, достатъчно е да се поразкъса оплетката на кабела и получаваш подарък - ММММММММММММММММ!
 :hi:
П.П. Да налучкаш за кабела ли? Нямаш ли мултицет? Или поне една батерийка и крушка?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #25 -: 10 Февруари, 2015, 10:53:19 »
П.П. Да налучкаш за кабела ли? Нямаш ли мултицет? Или поне една батерийка и крушка?

Имам мултисет, при това - доста добър. Почти професионален... Няма проблем да "прозвъня" трите проводника на кабела до съответните "сегменти" на жака. Просто не знам кой сегмент за какво е... Единият сигурно е сигнал за левия канал, другият - за десния и третия трябва да е "маса". Но кой кой е - нямам представа...
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #27 -: 10 Февруари, 2015, 11:32:41 »
Мдаааа, то си е показано:
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #28 -: 10 Февруари, 2015, 11:45:12 »
Или перефразиране на твоя подпис - Ако нищо друго не помага - питай чичко Гугъл!
 :drinks:
Трите електрода на конектора се наричат - TIP (връх или ляв канал) RING (пръстен или десен) SLEEVE (ръкав или маса)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: От "PHONO" към "LINE-IN" вход.
« Отговор #29 -: 28 Септември, 2015, 21:39:39 »
малко след дъжд качулка.... но на твое място щях да оставя касетофона оригинален. И да си направя "инверсна РИАА" (inverce riaa)
това е пасивна схема, коригираща стандартното ниво до имитиращо грамофонен запис. някои го употребяват за "phono" входовете на усилвателите си, а други, направено с точни елементи - за измерването на честотната характеристика на същите.
питай гугъл "що е то" , ще ти е от полза за бъдещи интервенции, а и не изисква грандиозни познания в електрониката. пък може и някой грамофон да ти попадне и да решиш да го чуеш...
:)

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
4407 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
2 Отговора
3283 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2021, 20:02:13
от Валери
1 Отговора
2663 Прегледи
Последна публикация 22 Октомври, 2021, 20:13:58
от -JonnS-
15 Отговора
4417 Прегледи
Последна публикация 21 Март, 2023, 20:57:44
от vtc
24 Отговора
2073 Прегледи
Последна публикация 22 Юли, 2023, 16:16:50
от TheHungry

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |