| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: SABA Meersburg Automatic 8  (Прочетена 35675 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 458
  • Населено място: Пловдив
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #90 -: 02 Май, 2014, 12:44:30 »
Най-напред смени кондензаторите в тракта на автоматиката и АРУ-то му: отляво надясно по схемата С94 - 100 нано- понеже нямаш от ония сложи някакъв друг нисковолтов - това е АРУ-то, там стига и на 63V. След това С101, 111, 112, 113 (вече си го сменил), 99, 117, 118, 110, 89... Разпой и демонтирай мотора. Разглоби го докато извадиш чашката с малкото зъбно колело на оста и. Лесно се разглобява, вадиш една зегерка и т.н. Там има едни уплътнителни много тънки гетинаксови шайбички, да не ги загубиш. Нареждай чарковете един по един на лист хартия, ако трябва записвай, снимай или скицирай! Измий чашката, местата и на лагеруване и редуктора до пълно обезмасляване с керосин, бензин или спрей-обезмаслител. Сглобяваш, смазваш с масло местата на лагеруване на всичко що се върти, а зъбните колела на редуктора с техн. вазелин или някаква фина грес с не висок вискозитет. Споко, профилактиката на мотора ще ти отнеме предполагам 1-1,5 часа.
През това време аз ще си припомня по схема и описание настройките и пак ще пиша.


Щом в едната посока намира и спира а в другата не най-вероятно проблема е механичен, механизма който освобождава ръчката явно заяжда, не знам. Относно обхвата - послушай съвета ми - Не разтягай обхвата! В никакъв случай, работата ще свърши със съсипване на радиото, това е трудна работа която ако се прави от човек без апаратура и познания 100% ще завърши с влошени параметри на УКВ тунера. Просто мисля че до 100мега е достатъчно, не знам в Пазарджик как е, но в София всички станции които ме интересуват са в долната половина. Успех!
Щом в едната посока намира и спира а в другата не - трябва да се симетрира контролния филтър на автоматиката - настройки. По малко вероятно е да има механичен проблем. Това е типичен "дефект". Ще ти пиша затова.
Подкрепям Ориго, че е по-добре да не се разтяга обхвата. Аз го направих на Меерсбург W2, но не е удобно, понеше аз зная, че Меджик FM свири в Пловдив на 97,7 МХz, а сега не зная коя станция къде е. По принцип съм настройвал (донастройвал)  УКВ-тата на всички Саби, минали през мен (5-6 бр.) следвайки сервизните инструкции и никога не съм имал проблем. Резултатът винаги е бил положителен. !Но по принцип филтрите на Саба, всички бобини за настройка и С-тримери са направени перфектно и при всичките апарати се е оказвало, че разстройката е малка. Така че аз съм го правил за проба  - за спокойна съвест и от спортна злоба. Всъщност имал съм случаи на 2 близки пика на приемане на станциите, което се оправя при спрягането на хетеродина с входния и анодния кръг на УКВ-то.
Така, че несъответствието на честотите по скалата е неудобство и пренастройката (разтягането) е отклонение от автентичността.
« Последна редакция: 02 Май, 2014, 18:50:37 от mano »

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 458
  • Населено място: Пловдив
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #91 -: 02 Май, 2014, 14:04:28 »
Отвори си инструкцията за настройки:

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 458
  • Населено място: Пловдив
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #92 -: 02 Май, 2014, 15:30:58 »
1. На сервизния цокъл (в зелено) боцни 5 щифта от жица с дебелина на краче от лампа - цокъл новал - к.т. Y - маса и R - линия АРУ, P, M и Х;
2. Между R и Y (маса) запой от батерии - 4,5V с минуса към R. (цикламено) Това елиминира действието на АРУ-то;
3. Филтърът за автоматиката ти е на шасито отзад на вертикалната стена. В червено и синьо са ти настройките на филтъра съответно за АМ (СВ, ДВ, и КВ-където автоматиката е трудно да зацепи поради гъстотата на станциите)

!!! Точки 1. за АМ и FM (в червено/синьо кръгче) е указано, че не се пипат крайните дупки, които са залепени с тиксо - те са фабрично настроени, става дума за коефициента на връзка между анодните кръгове на модулатора (в който междинната се модулира с 50Hhz) и диференциалния филтър на фазовия детектор.

С жълто съм подчертал нещо което не превеждам със сигурност, но мисля, че иска да каже, че трябва да бъде настроено напрежението в контролна точка (к.т.) P за АМ-12V и к.т. Х за FM=30V. Това се постига със задаване на нивото на сигнала от генератора.

И така - първо настройка за СВ - включи генератора към първа решетка на ЕСН81 през кондензатор 10 нано - (мисля, че на кабела има такъв под тиксото), масата на кабела към маса на радиото. От генератора задаваш междинната 460КХz. Включи радиото на СВ и включи автоматиката. Волтметъра на DC приблизително на 30V обхват в к.т. Р (и маса - това важи за всички измервани сигнали).  Добре е волтметъра да е с по-високо съпротивление. Аз използвам осцилоскоп и сонда 10:1. Целта е да не разстройваш схемата с измерителния уред.

1. С L33 регулираш максимално показание на уреда. Последното движение на отвертката винаги да бъде на завиване (посока на ч.стрелка);
2. С Л 35 регулираш минимално показание (0 волта) в к.т. М.;
3. Повтори стъпки 1 и 2, ако е нужно потрети!;
4. Проверка - Ако настройката е добра моторът стои в покой. Провери по следния начин - разтройваш генератора с няколко килохерца надолу и нагоре, моторът трябва да завърти в едната, респективно  в другата посока.

Настройка на УКВ: Генераторът на 10.7 MHz, радиото на УКВ, автоматика-включена:

1. Аналогично като за СВ но сега с L29 максимум в к.т. Р;
2. С L31 0V в к.т. М;
3. Повтаряш, потретваш;
4. Проверка като по-горе.

Донастройка:

Махаш всички уреди и батерията от к.т. R. Включваш антената и пускаш радиото да търси станция на СВ. Като намери и спре много леко въртиш Л35 на максимален сигнал, да си точно на честотата на станцията като гледаш окото или ако не свети се хващаш с осцилоскопа/волтмера на АРУ-то - к.т. R;
Същото и на УКВ, само че регулираш с L31, а волтмера в к.т. X (АРУ за УКВ).

A честито!

Имам подробно описание на принципа на работа на автоматиката на английски в PDF формат, но не мога да го ъплоудна във форума. Това, мисля, че трябва да има някакво разрешение, дай идея Мано. Или ти го пращам, я ти го качваш на снимки.

Още полезна информация за настройка и конструкция на тези филтри:

http://www.radiomuseum.org/forumdata/upload/saba_automatic_abgleich_2.pdf

И още, тук има и мотора в разглобено състояние.

http://www.radiomuseum.org/forumdata/upload/saba_konstanz_automatic_8.pdf

Намерих и споменатия по-горе файл в интернет:

http://www.radiomuseum.org/dsp_multipage_pdf.cfm?pdf=saba_motorelektronic.pdf
« Последна редакция: 02 Май, 2014, 18:46:00 от mano »

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 458
  • Населено място: Пловдив
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #93 -: 02 Май, 2014, 18:42:33 »
 Мано, ти как хващаш пловдивските предаватели? И с каква антена. Аз хващам освен пловдив Пазарджик, Панагюрище, Асеновград и Хасково, а и вр. Ботев, разбира се по-слабо, но не съм си правил и труда да правя антена. Боцкам една жица, която до прозореца е 2-3 метра и още толкова виси отвън. Не съм правил антена, защото в Пловдив има ретранслатори на 20 програ, и с разтегнатата Саба аз  хващам всичките - последната е на 106,5 Веселина. То и няма място за повече в обхвата. А с вградената антена в далечния на прозореца ъгъл някои станции са слабички.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #94 -: 02 Май, 2014, 18:50:12 »
Ами за момента съм и аз с една жица 2 метра. Хващам криво ляво, но на мен апартамента ми е на такова място, че по принцип не мога да хвана никакво радио, даже и ако се излъчва от Пазарджик. В въпросната жица хващам много добре радио 1 на 87.7Mhz, което има предавател на ВЕЦ Алеко. Хващам и пловдивкото на 95.5Mhz но шуми. Горе на вилата съм сигурен, че няма да има пропуск. Да ти кажа, мисля че радиото свирна доста добре вече, даже се чудя може ли по-добре или не :) Ще сменя тези, които си описал по-горе и ще се захвана с мотора да видим до къде ще я докарам.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #95 -: 02 Май, 2014, 19:42:39 »
Проклетите youtube пак ме скастриха за нарушаване на авторски права. Спирам да качвам там каквото и да било вече, баси тъпеците нещастни :(

http://vbox7.com/play:7dedd5c180
« Последна редакция: 02 Май, 2014, 20:37:08 от mano »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #96 -: 03 Май, 2014, 12:22:20 »
Що бе те само уведомяват за открито авторско съдържание, клипа вероятно дори никъде не е блокиран, а ако е то е само в някои страни предполагам без българия. Няма проблем с това, дари на скоро качих няколко клипа с неизвестни на мен музикални произведения записвани от радиото през 60те години с надеждата да ги разпознае, но уви оказа се че не ги разпознава, клиповете си вилнеят спокойно в мрежата :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #97 -: 03 Май, 2014, 13:05:19 »
Да, но на мен ми изпратиха писмо, че са получили жалба от държателя на авторското право и директно ми трият клипа, след което ми казаха, че това е второ предупреждение и при трето ми блокират акаунта. Интересното е сега, че са се оплакали за епизод на детско немско филмче "Плюшените мечета", което съм качил през март 2011 година.

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #98 -: 03 Май, 2014, 16:44:39 »
А този клип отпреди две страници, който не можах да отворя, защо го спряха - песен ли се чуваше? Дори и да се чува цялата песен, е смешно да се спира, то е ясно, че темата на клипа не е песента. И интересно как пък токова бързо са усетили носителите на авторското право. Възможно е от ютюб автоматично да контролират и да свалят клипове с авторско съдържание, за да избягват неприятности.

Неактивен monti

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
  • Населено място: София
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #99 -: 03 Май, 2014, 20:17:33 »
Точно така те използват една малко мислена недомислена автоматична система за защита на авторското право която сваля клипове дори при най малкия признак на използвани материали с авторско право дори да е песен на заден план пак ги засичат

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #100 -: 06 Май, 2014, 00:14:13 »
Нещо работата тръгна на зле. Колкото повече кондензатори сменям, толкова повече се влошава работата на автоматиката. Сега вече даже не иска да "лепне" като я цъкам на ляво и на дясно. Смених големия 0.4uF и мотора набра сили, но за да върти и търси станции, трябва да държа "бутона" с ръка. На точката при С118 измерих 13.5V вместо указаните 25V. Големия 0.4uF е станал 0.135uF.

« Последна редакция: 06 Май, 2014, 01:17:21 от mano »

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 458
  • Населено място: Пловдив
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #101 -: 06 Май, 2014, 13:13:43 »
Нещо работата тръгна на зле. Колкото повече кондензатори сменям, толкова повече се влошава работата на автоматиката. Сега вече даже не иска да "лепне" като я цъкам на ляво и на дясно. Смених големия 0.4uF и мотора набра сили, но за да върти и търси станции, трябва да държа "бутона" с ръка. На точката при С118 измерих 13.5V вместо указаните 25V. Големия 0.4uF е станал 0.135uF.

Идеята на схемата е приблизително следната: В режим на покой Ro7 e запушена, ток през ел.магнита не тече, на анода й напрежението е високо, вероятно около 250 V. На решетката и се подава -17 V през R105 - 1М и то държи лампата запушена. Когато натиснеш стика за търсене, върху намотките на мотора се подават тоци, големината и фазата на които се определя от двата големи кондензатора. Освен това променливото напрежение от анода на Ro8, взето от средния извод на едната намотка на мотора през С117 се изправя от Gr3, филтрира се от С118 и през R104 отива на решетката на триода. Сега то трябва да бъде 25V (при натиснат стик) и като по високо по стойност "преборва" запушващото  -17V и отпушва лампата. Анодния ток задейства ел.магнита, а потенциала на анода се понижава на 180V. Когато намери станция променливото напрежение от анода на пентода изчезва, (моторът спира), 25-те волта падат и триодът отново се запушва през R105. Магнита отпуска и всичко е в покой, но не точно, защото на мотора в реално време се подават корегиращи импулси със смяна на поляритета, така, че винаги се гони най-силния сигнал - АДЧ. На УКВ моторрът реално се колебае непрекъснато, поради това, че УКВ работи с честотна модулация, т.е. честотата непрекъснато се променя. Обърни внимание, че в момент на мълчание моторът се успокоява. Това е нормално.
Провери да не си сбъркал нещо при смяната на С117, 118, 110. Като стойност на кондерите или мястото на запояване или нещо да е окъсено. Щом мотора върти значи пентодът е ОК. Оттам нататък е проблемът до ел. магнита.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #102 -: 06 Май, 2014, 21:54:51 »
Големия кондензатор 0.4uF вече е изтърбушен и вътрешността му заемат комбинация от 2 нови с общ капацитет 402nF. Смених още един 100nF, който беше станал 15nF, но се беше скрил зад една ламарина и не го бях видял. Пробвах на средни вълни и автоматиката си работи кажи речи прилично, т.е. палеца "лепне", мотора върти и като намери станция, пуска. Само на УКВ за сега има по-голям проблем и не лепне изобщо. Смятам да измеря и другия голям кондензатор, металния който е хванат с гайка за шасито. Ще подменя още няколко малки. Интересното е, че по схема С110 е 4.7nF, а аз там намерих 10nF. Много се чудех, преглеждах от всякъде да не съм объркал нещо, но не. Смених го с 4.7nF, стария го измерих 11nF. Още ме е страх да разтропосам мотора, първо ще приключа с кондензаторите и тогава ще го мисля и него.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 458
  • Населено място: Пловдив
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #103 -: 06 Май, 2014, 22:39:52 »
Големия кондензатор 0.4uF вече е изтърбушен и вътрешността му заемат комбинация от 2 нови с общ капацитет 402nF. Смених още един 100nF, който беше станал 15nF, но се беше скрил зад една ламарина и не го бях видял. Пробвах на средни вълни и автоматиката си работи кажи речи прилично, т.е. палеца "лепне", мотора върти и като намери станция, пуска. Само на УКВ за сега има по-голям проблем и не лепне изобщо. Смятам да измеря и другия голям кондензатор, металния който е хванат с гайка за шасито. Ще подменя още няколко малки. Интересното е, че по схема С110 е 4.7nF, а аз там намерих 10nF. Много се чудех, преглеждах от всякъде да не съм объркал нещо, но не. Смених го с 4.7nF, стария го измерих 11nF. Още ме е страх да разтропосам мотора, първо ще приключа с кондензаторите и тогава ще го мисля и него.

Проверих стойността на С110 в схеми на други подобни модели от предишни години - 5nF или 4,7nF от следващи години. Не се притеснявай изобщо за мотора, не е трудно - я има я не 10 части. Като го свалиш и огледаш, ще видиш, че не е проблем.
За това, че не лепне магнита на УКВ ми е интересно и на мен. Мери напреженията  в покой и съответно при търсене на станция, както ти описах в предния отговор.
Ти вече имаш ли нова ЕСL80? Ако имаш и нова ЕАВС80 можеш да пробваш да я смениш.
Другия голям кондензатор може и да е ОК. Но ако не е и го смениш, това може само да подобри движението на мотора, т.е. да оправи скоростта му, като го вкара в оптимален режим. Но няма да реши проблема с ел. магнита. Както и почистването и смазването на двигателя и редуктора.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: SABA Meersburg Automatic 8
« Отговор #104 -: 06 Май, 2014, 22:50:45 »
То всъщност и на другите вълни лепне когато си иска се оказа. Освен това спира където му падне без изобщо там да има станция. Ще направя клип да ти покажа. Имаш ли скайп ?

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
3412 Прегледи
Последна публикация 24 Април, 2013, 00:31:30
от Любо Божков
1 Отговора
631 Прегледи
Последна публикация 29 Ноември, 2022, 10:53:47
от dinev66
2 Отговора
701 Прегледи
Последна публикация 20 Януари, 2023, 15:21:28
от rolling_heads
30 Отговора
2709 Прегледи
Последна публикация 13 Юли, 2023, 23:35:35
от dragan
5 Отговора
326 Прегледи
Последна публикация 27 Декември, 2023, 15:00:26
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |