| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)  (Прочетена 47467 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #150 -: 25 Октомври, 2022, 01:22:06 »
Аз се интересувам от метода с "варене" !
Сега есента, когато слънцето е липсващо, трябва да се мисли нещо вкъщи!... та моля да споделите ако има пробвали!

Температура, време, и тнт...

Аз преди няколко години бая се провалих на варенето, изтървах го и всичко ,което бях пъхнал вътре се деформира и даде фира. Жертвите бяха един дълъг спейс от дърта клавиатура, и корпуси от гейм бой оригиналният и адванс.  :-[ 
Но, ако си го дебнеш и е на примерно 40ина градуса би трябвало да нямаш ядове . Пробвай с нещо, за което не ти пука.

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 127
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #151 -: 25 Октомври, 2022, 08:43:02 »
Аз преди няколко години бая се провалих на варенето, изтървах го и всичко ,което бях пъхнал вътре се деформира и даде фира. Жертвите бяха един дълъг спейс от дърта клавиатура, и корпуси от гейм бой оригиналният и адванс.  :-[ 
Но, ако си го дебнеш и е на примерно 40ина градуса би трябвало да нямаш ядове . Пробвай с нещо, за което не ти пука.
...значи, 40 градуса ама за колко време?

П.С:
Леко ме притесни с това "изпускане" :)
Идеи за UV LED лента (ама истинска - не просто лилави LED-ове), на прилична цена примерно 2м инещо такова, със захранване за нея и прочее?
Имам още 20-тина качествени клавиатури и какви ли не други корубки за избелване - и мисля зимата да се вихря.

Основно ме чакат 2 бр. Amiga 1200, една Amiga 600, Монитор Commodore 1084s и още няколко екзотики! :) 8)

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #152 -: 25 Октомври, 2022, 12:46:30 »
Опитът в споменатото видео е за 4 часа при ~ 69°С. Авторът споменава, че ABS пластмасата не би трябвало да има проблем до 200 °F (~90 °C). Цитат от Wikipedia:

Цитат
Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) (chemical formula (C8H8)x·​(C4H6)y·​(C3H3N)z is a common thermoplastic polymer. Its glass transition temperature is approximately 105 °C (221 °F)...

Аз бих заложил на 50-60 °C за 4-5 часа под зорко наблюдение ;о). Не става ясно каква е концентрацията на пероксида. Вижда се само, че налива неизвестно количество от него в тенджера с около литър вода. Сравнението на резултатите показва, че този метод би трябвало да се счита за "победител".

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #153 -: 25 Октомври, 2022, 12:57:44 »
Хаха е там е работата , аз турих котлона на 4-рка и заспах   :blush: ...на заранта се озъбих  :crazy:

По-безопасен метод е в тава или буркан на патрното (ако изобщо ни пуснат парното тази зима  :lol: ) , но моят опит с едни копчета от клавиатура показа , че след година пак им се върна жълтеницата  :unknown:

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #154 -: 25 Октомври, 2022, 13:45:37 »
Опитът в споменатото видео е за 4 часа при ~ 69°С. Авторът споменава, че ABS пластмасата не би трябвало да има проблем до 200 °F (~90 °C). Цитат от Wikipedia:

Аз бих заложил на 50-60 °C за 4-5 часа под зорко наблюдение ;о). Не става ясно каква е концентрацията на пероксида. Вижда се само, че налива неизвестно количество от него в тенджера с около литър вода. Сравнението на резултатите показва, че този метод би трябвало да се счита за "победител".

Към 13:05 в клипчето The 8-Bit Guy показва каква e концентрацията на кислородната вода за всеки от методите. При метода на варенето е 40%. Температурата е 71°C, a времето на варене е 4 часа.

Трябва обаче да се има предвид че пластмасата се разширява когато се нагрее, но е и също лош проводник на топлина. Това означава че ако изведнъж се потопи в гореща вода се разширява по периферията, докато вътрешността си остава студена и свита. Това може да доведе го огъване и счупване, затова е добре първо детайлите да се поставят в разтвора и след това да му се вдига температурата. Ако се използва котлон, добре е да не стоят на дъното на съда където могат да се нагреят повече от водата, а да са на някаква подложка. Температурата може да се следи с термометър за мляко.

Не съм сигурен обаче дали не е вредно да се стои близо до тези пари, особено за очите и за дихателните органи.
« Последна редакция: 25 Октомври, 2022, 13:53:11 от CVT »

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 127
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #155 -: 25 Октомври, 2022, 13:57:20 »
Благодарско за изчерпателните отговори на всички.
Сега пак да попитам за UV лента, на прилична/поносима цена и да е тествана! :)

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #156 -: 25 Октомври, 2022, 14:18:45 »
... При метода на варенето е 40% ...
Да, но на бутилката пише 40 %, а той го налива във водата в тенджерата. Вероятно концентрацията е по-ниска, но е достатъчна. Има примери за добри резултати и с по-ниски проценти.

... затова е добре първо детайлите да се поставят в разтвора и след това да му се вдига температурата.
Съгласен съм със @CVT, че детайлите трябва да се загряват постепенно.

Не съм сигурен обаче дали не е вредно да се стои близо до тези пари, особено за очите и за дихателните органи.
Като гледам къде провежда опита, бих се обзаложил, че съпругата му е на пазар в това време ;о).
От друга страна фурната отдолу, с нейния контрол на температурата и възможността за плавно вдигане на градусите, е по-подходяща за целта.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #157 -: 25 Октомври, 2022, 15:29:10 »
Да, чак сега видях че това е вода от чешмата към която налива от пероксида на око, което прави всички цифри които дава напълно погрешни. Освен това виж този коментар: цък!

1 month ago (edited)
David,
The Salon Care 40  is not 40% hydrogen peroxide, it's 12% and also contains phosphoric acid but many use it for this. It doesn't look like he added very much as it didn't raise the water level much.


Иначе аз си оставам най-голям фен на слънчевия метод, който отнема много повече пасивно време, но значително по-малко активно време, а и продължава да действа в условия на частично слънчево затъмнение.  :D
« Последна редакция: 25 Октомври, 2022, 15:59:26 от CVT »

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 127
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #158 -: 31 Октомври, 2022, 16:42:32 »
Вчера пробвах с варене! - ами не стана нищо, или тЕй да се каже частичен/НЕзадоволителен за мен резултат!

Водороден пероксид 25%, в прецизна фурна на 75° (+/- 1°), за 5 часа.

161898-0
161900-1
161902-2
161904-3
161906-4


Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 127
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #159 -: 07 Ноември, 2022, 20:49:52 »
Малко развитие по темата!  :writer:

Поради липса на слънце зимата, за избелване на корубки, се хванах и поработих над проектече за BlueBOX в офис/домашна обстановка!
Сглобих една кутия от много здрав кашон, с размери:

дължина - 65 см.
широчина - 45 см.
височина  - 40 см.

...в която слагам една прозрачна кутия с капак от Jysk с размери:

дължина - 60 см.
широчина - 40 см.
височина - 20 см.

162180-0
162182-1
162184-2
162186-3

Кашона отвътре е облепен с алуминиево фолио (с помоща на C200) + алуминиево тиксо по ъглите от вътре и отвън.
След това 5м UV LED SMD2835 24W лента закупена от krushki.com (нямаха налична SMD5050) !

За първоначален тест сложих една корубка долен и горен капак от Amiga 1200, който стоя  24 часа в кутията с 25% пероксиден разтвор и честно да си призная резултата за мен не е много задоволителен.
Е! Стана но щеше да е много по-добре, ако имаше източник на топлина, който да затопля разтвора поне до 50°C !
Идеята е да намеря някаква термо-подложка дето да вдига температура до 60°-70°C поне да има някаква топлина. Мисля да я сложа под пластмасовата прозрачна кутия и да топли разтвора... но нещо не ми идват идеи каква да е подложката.
Принципно имам един https://inkbird.com/products/temperature-controller-itc-308-wifi - но още не съм му измислил приложение, за какъв "реотан" или термо-пад да го ползвам.
Варианта е нещото дето ще загравя разтвора в прозрачната пластмасова кутия, да е или отдолу под нея или някаъв реотан тип маркуч/шнур дето да я опасва отвън.
За отвътре не знам дали е много разумно, поради това че Пероксид-а може да прецака реотана?! - освен ако той не е в някакъв не-корозивен изолатор.

Оглеждам се за някакви такива бюджетни варианти: https://www.amazon.de/s?k=Beurer+HK+125&crid=3N1OKAG0KW1L8&sprefix=beurer+hk+125%2Caps%2C403&ref=nb_sb_noss_1 - но ми се виждат нещо бошлав, поради простата причина че повечето (да не кажа всичките) се изключват автоматино след известно време!? - поне така чета от ревютата!

Та отворен съм на всякакви предложения.


Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 437
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #160 -: 07 Ноември, 2022, 22:07:38 »
Можеш да ползваш нагревател за аквариум, не знам обаче дали ще може да поддържа температура от порядъка на 50 градуса, все пак рибите ги искаме живи, а не сварени. :D Но пък можеш да добавиш два нагреватела. Плюса е, че са поректирани да стоят във вода и да работят постоянно.

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 333
  • Населено място: София
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #161 -: 07 Ноември, 2022, 22:09:44 »
НАГРЕВАТЕЛНА РОГОЗКА WSM 0.65М2 100W 84,99лв.

ИНФРАЧЕРВЕНО ФОЛИО WCE180 1.5 M2 270W 44,99лв.

Не съм ги ползвал!
Има и други размери/мощности ... :master2:

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 127
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #162 -: 08 Ноември, 2022, 09:20:40 »
Можеш да ползваш нагревател за аквариум, не знам обаче дали ще може да поддържа температура от порядъка на 50 градуса, все пак рибите ги искаме живи, а не сварени. :D Но пък можеш да добавиш два нагреватела. Плюса е, че са поректирани да стоят във вода и да работят постоянно.
Точно първата ми мисъл беше за такъв нагревател, за аквариум - но там са до 34 градуса само! :)

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 127
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #163 -: 08 Ноември, 2022, 09:21:15 »
НАГРЕВАТЕЛНА РОГОЗКА WSM 0.65М2 100W 84,99лв.

ИНФРАЧЕРВЕНО ФОЛИО WCE180 1.5 M2 270W 44,99лв.

Не съм ги ползвал!
Има и други размери/мощности ... :master2:
Благодарско за идеите! Днес ще прегледам каква е хавата в Бриколаж!

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Избелване на пожълтяла стара пластмаса (retro bright)
« Отговор #164 -: 08 Ноември, 2022, 09:52:24 »
Пробвай с обикновени крушки. При тях само 5% от енергията се превръща във видима светлина, останалите 95% се отделят като топлина. Не мога точно да кажа колко вата ще трябват да поддържаш 70 градуса в това затворено пространство, но предполагам че с 2 или 3 крушки по 100 вата ще стане. Ще трябва да пробваш.


 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
6 Отговора
1503 Прегледи
Последна публикация 20 Септември, 2022, 00:12:31
от FAMICOM_87

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |