| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Направи си сам RETRO домашен персонален компютър  (Прочетена 1457 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Варна
Здравейте, от доста време чета вашия интересен форум и ми припомнихте за една стара неосъществена детска мечта над 35 години вече си мечтая да разработя собствен проект на домашен компютър "СПЕЦИАЛИСТ" 52ИС, който вече е ретро. И искам да го допълня видеото му с цвят от клона "РАДУГА" цвета https://github.com/hww/rainbow_computer. Интересното е схемата на копира за цвета с един регистър на който входовете и изходите са на късо се копира цвета и фона автоматично при копиране (четене-запис) на байт от екрана, така цвета се прехвърля автоматично при местене на спрайтове (картинки) по екрана за игрите, които още не са написани.

Мисля тук вие сте хората специалисти, които да попитам за акъл, гледам много и различни схеми се обсъждат Български - Правец, Руски и др.

Като начинаещ мисля, че трябва първо да започна с по-проста схема на "ЮТ-88" 25ИС примерно.

А си точа зъбите за Българския "Пълдин 601". Тя рибата ми още в морето, а аз слагам тигана.
« Последна редакция: 06 Август, 2022, 02:15:01 от hris »

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Варна
Направи си сам RETRO домашен персонален компютър 2
« Отговор #1 -: 06 Август, 2022, 10:52:08 »
Сутринта, като си мисля за идеята Home PC Самоделка, се сетих, че преди доста години исках да си правя и "Replica 1" на Vince Briel, направена по оригиналната схема дадена в инструкцията на Apple I, като за дефицитните части от 1976г., той използва съвременни чипове заместители 8kBx8 EEPROM + 32kBx8 SRAM чип и отпада динамичната регенерация на DRAM паметта и си беше направил собствен емулатор софтуерен на видео терминала на Woz в един ПИК чип и друг емулатор пак в ПИК за включване към стандартна PC/AT клавиатура. Според думите на самия Woz в едно старо интервю в Youtube: първия Ейпъл бил събран на една платка PCB, само процесор MOS6502 + памет ( 16 чипа RAM DRAM 4kBx1 и новото което било + 2 чипа постоянна памет PROM 256b х4 за "МОНИТОР"-а/BIOS/ при включване APPLE I  e веднага готов за работа няма го дългия процес от 2 часа въвеждане на програма от панела на ALTAIR 8800 с превключватели и светодиоди при всяко включване или случайно спиране на тока) и чб.видеотерминал 40х25 зн. с автоматичен хардуерен скрол надоло с 1kb регистрова памет, който той си разработил от по-рано за дистанционна връзка с мейн фрейм ЕИМ по телефона.

Основния проблем тогава 1976г. (още преди да се родя, преди цели 46г.) e бил цената на 8bit микропроцесора 8080 на Intel April 1974, Intel set the single unit price at $360 (About $1,700 in 2014 dollars) и 6800 на Motorola November 1974. Motorola matched Intel's price for single microprocessor, $360. (The IBM System/360 was a well-known computer at this time.) In April 1975 the MEK6800D1 microcomputer design kit was offered for $300. The kit included all six chips in the M6800 family plus application and programming manuals. The price of a single MC6800 microprocessor was $175., а новопоявилия се тогава MOS Technology 6502, който Woz сам купува за $20USD (1976г.) на презентацията му в красива прозрачна кутиика, като сувенир. Веднага за една вечер Woz съставя блок-схемата на Apple, която после ще стане известна като Apple I. Тогава Woz, като професионален електрончик, работещ в HP, искал да направи евтина паметта с DRAM 4kBx1 чипове. През 1976г. много любители на HomeBrew самоделни компютри, ползвали скъпата SRAM 1kBx1 чипове от която са необходими много бройки, тя е била популярна защото те не са били електрончици и се затруднявали доста (меко казано) със схемата на опресняването на динамичната новопоявила се и евтина DRAM памет през това време. Също много популярна е била шината S100 използвана в Altair_8800 първия домашен компютър, преди Apple. Това което прави Woz обаче с неговия Apple I и после легендарния Apple II е да направи една истинска революция с "евтин" домашен компютър, достъпен за всеки.
« Последна редакция: 06 Август, 2022, 11:21:45 от hris »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1299
  • Населено място: София
Re: Направи си сам RETRO домашен персонален компютър
« Отговор #2 -: 06 Август, 2022, 20:48:56 »
Моя съвет е да избереш нещо за което има написан много софтуер и лесен начин да се сваля от Нета и зарежда, така че кефа да не е само докато го правиш, но и след това.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Направи си сам RETRO домашен персонален компютър
« Отговор #3 -: 06 Август, 2022, 23:02:52 »
Това е така,интересна е 7 сегментната  индикация на 88.
За препоръчване да си сглоби 86РК,за него има доста програми,периферия и части.
Ако не си намери видеопроцесор ВГ75 ще му подаря един :).
73!

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Варна
Re: Направи си сам RETRO домашен персонален компютър
« Отговор #4 -: 07 Август, 2022, 20:52:13 »
Здравейте, Добри Новини, днес се порових малко с гоогле и късмет на начинаещия, намерих схемата на "Радио-86РК" 29ИС, тя за мен е нова интересна и непозната. И ще ми е интересно да я изуча, но ще ми трябва време да я изучавам, защото се оказа цял цикъл повече от 20год. със статии в руското списание "РАДИО", като се почне от "Микро-80" >120ИС, а към нея излезе и схема за Флопи-Дисков Контролер и ДОС за връзване към правешко флопи с дискети за програмите и Игрите. Въобще много информация за изучаване през свободното време.

Но мисля първо на първо време да се хвана и да положа малко обществено полезен доброволчески труд и да пречертая начисто схемата на Пълдин-601, която свалих на 8 А4 листа от руския сайт. И да я пусна тук защото така и не намерих четимо копие на тази схема на единствения Български компютър, който не е краден от запада, а разработен от нулата или незнам, но поне така си мисля.
« Последна редакция: 07 Август, 2022, 21:22:33 от hris »

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Варна
Re: Направи си сам RETRO домашен персонален компютър
« Отговор #5 -: 19 Септември, 2022, 10:24:04 »

НАПРАВЕТЕ САМИ МИКРОКОМПЮТЪР 1987 на инж.Петър Петров
В момента тайнa майна/без да ви казвам/, чета от тази страшно интересна за мен умна ретро книжка отваря се само с безплатния виевер WinDjView и вътре има описано - как да си направя сам компютър..
« Последна редакция: 19 Септември, 2022, 10:30:21 от hris »

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Направи си сам RETRO домашен персонален компютър
« Отговор #6 -: 20 Септември, 2022, 00:12:31 »
Имам я цялата поредица от тия книжки . Имам дори 3 дето ми се повтарят по 2 пъти всяка . Ако някои е заинтересован мога снимки да пусна.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
180 Отговора
46281 Прегледи
Последна публикация 13 Март, 2024, 11:59:50
от CVT

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |