| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Малка колекция предимно от транзисторни приемници  (Прочетена 35909 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Не, мисля че са си заварки, т.е. разтопявана е медта, не знам метода какъв е бил. Аз преди време възтанових една радиола "Урал 57", беше изгорял захранващият траф. Смених го, всички спойки бяха от разтопена мед, по-евтино (или изгодно) им е било навремето на руснаците, не знам  :unknown: !

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Заварка на медни проводници с графитен електрод,немците са го правили в свързочната апаратура за Вермахта.Не се ползва калай и връзките стават здрави.Здраво и евтино,но по трудно за ремонт.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Радиоприемник Септември
« Отговор #62 -: 13 Август, 2015, 15:35:01 »
Това е едно от българските радиа, които отдавна търсих - не че е нещо особено, просто ми харесва. По радиото няма почти нищо за правене - отчупено парченце фурнир, липсващ надпис и изтощена индикаторна лампа /поне така ми се струва - свети много слабо и не реагира/. Работи добре - само го разглобих и почистих - нищо повече няма да му правя за сега. Ако някой случайно има надпис "Септември" и е склонен да се раздели с него на нормална цена ще съм благодарен.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1620
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Радиоприемник Септември
« Отговор #63 -: 13 Август, 2015, 17:01:53 »
... изтощена индикаторна лампа /поне така ми се струва - свети много слабо и не реагира/...
Най-вероятно имаш кондензатор с ликаж във веригата на АРУ и то не действа. Не е зле да провериш и по долу заградените в схемата.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Благодаря за съвета, като ми остане време ще ги проверя. Може би поради тази причина радиото усилено до край не свири много силно /не, че съм чувал друго такова  :) /

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Радиприемник Москвич
« Отговор #65 -: 20 Август, 2015, 15:34:36 »
Попаднах на този радиоприемник. Не е в много добро състояние - явно по време на работа е "избухнал" единия електролит и е олял всичко с врял електролит - като дори е стопил пластмасата на кутията. Цялата дясна част на радиото/до кондензатора/ беше наблъскана с парченца алуминии и надробена хартия. Другото интересно, е че нито един от 4-те варианта, описани тук:
http://www.radiomuseum.ru/MP/moskve.htm
или тук:
http://rw6ase.narod.ru/000/rpl_s/moskwich_w.html
не е с такъв лампов състав - 6А7, 6Б8М, 6Ф6С и не мога да се ориентирам коя е схемата на това радио, освен, че някой явно е "ремонтирал" и е махнал някой друг диод и резистор от изправителната част.

Неактивен monti

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
  • Населено място: София
Стойността на гръмналия електролит може да те ориентира към коя схема да гледаш. Ако е 20uf е първи вариант ако е 30uf е втори или трети, след това огледай антенния изход по това дали е един извод и един кондензатор(С1 - 680), или със два извода и два кондензатора (С1 - 0,01 и С24 - 43) ще определиш дали е втори или трети вариант на схемата.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
2-ия вариант е моя - благодаря за съвета. Оригиналния селенов стълб /поне по схемата/ е бил ВС 25-21 в моя случай някой  е вързал последователно 2 диода на негово място, с какво мога да ги заменя. На някой от снимките се виждат 3 диода с  резистори на отделна платка, но не се виждат стойности.
« Последна редакция: 26 Август, 2015, 13:36:53 от TheMechanic »

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Кутията придобива вид - дали имам шанс с пистолет за горещ въздух да и върна частично формата?

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Може и да стане донякъде, но ще трябва преди това да свалиш бялата решетка от бакелитовата част.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Да определено има шанс да се изправи ,но го загрявай постепенно .

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
С какво мога да заменя липсващия изправител от схемата по-горе? 3 диода последователно но за какво са резисторите?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
...............да и върна частично формата?

Тенджера с гореща вода,нагряваш бавно.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 904
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
С какво мога да заменя липсващия изправител от схемата по-горе? 3 диода последователно но за какво са резисторите?
За да се имитира липсващия селенов изправител предполагам. Селена има по високо съпротивление от силициевите диоди.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Ingelen 142K
« Отговор #74 -: 11 Септември, 2015, 15:19:05 »
Сдобих се с това радио на малко по-висока цена отколкото бях предвидил подлъган от добрия му външен вид :(
След разглобяването за сега установих следното:
-Захранването е модифицирано, като глимлампата на скалата е заменена с лампичка 12в, 0.1А, свързана последователно на отопленията като е премахнат резистора 680ома - приложил съм схемичка а на една от снимките съм оградил къде е запоена лампата - това е правено явно доста отдавана съдейки по вида на лампичката и кабела. Съпротивлението на такава лампичка трябва да е около 120ома?!? - но явно е работило така;
-Сигурно единия контакт на ключа не работи защото е окъсен с мостче;
-Няколко кондензатора са доста напукани;
-Лампичката е изгоряла и след това на някакъв етап и тя е окъсена;
включих го за около минута, всички отопления работят, но няма никакъв звук. Как да процедирам - да махна лампичката и да добавя липсващия резистор - колко вата трябва да е? Има ли възможност да има повредени лампи вследствие на това свързване въпреки, че имат отопление?
Друго променяно не виждам /ако някой види по снимката моля да сподели :) /


 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |