| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Последни публикации

Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10
71
     Напрежението на изходния траф е 265 волта, а по схема - 260.
72
Продавам / Re: Метална кутия подходяща за проект
« Последна публикация от CecoRx2 - 15 Юни, 2026, 17:32:57 »
Още снимки
73
   Като завъртя щепсела, няма ток на шасито. Все пак радиото е произведено може би през 1946 година. На почти всички кондери има тази цифра. Смених всички с изключение на тези двата, плоски ,черни съм вълновия превключвател, за които пише Валери.
едва ли е от тях утечката.
74
Технологии и джаджи / Re: заместител за селен M250C80
« Последна публикация от rolling_heads - 15 Юни, 2026, 16:12:36 »
Цитат
Двата разистора  да не са паралелно, а последователно свързани и тогава трябва всеки да е с  4 пъти по-малка стойност
Дали са последователно или пралелно няма голямо значение, освен за топологията.
Цитат
А 4 съпротивления - по едно последователно на всеки диод? Всяко от тях ще работи през единия полупериод. Това е и заместващата схема на селена.
Това е интересно.
Искаше ми се да пропусна безкрайните експерименти, но май ще се наложи да взема едно шаси и да пробеам вариантите.
75
Вероятно има утечка между първичната и вторичната на мрежовия траф.
Напрежението става ли 50-60 волта като завъртиш щепсела на 180 градуса?
76
  Радиото проработи, но излиза фаза на шасито - 170 волта.
77
Общи приказки / Re: МУЗИКА
« Последна публикация от Radio208 - 15 Юни, 2026, 11:02:23 »
Уважаеми Стършел, поздрави за добрия избор от безкрайния музикален свят на ИИ !
Феновете знаят защо !
 :drinks:
78
Общи приказки / Re: AliExpress питанка
« Последна публикация от roumenvelev - 14 Юни, 2026, 15:26:29 »
79
Колекции / Re: Ролков магнетофон "Комета 209"
« Последна публикация от nickolaycho - 14 Юни, 2026, 13:45:01 »
Изпратих Ви съобщение!
80
Колекции / Ролков магнетофон "Комета 209"
« Последна публикация от Radko - 14 Юни, 2026, 13:18:26 »
Здравейте!
Вчера до един контейнер намерих един магнетофон "Комета 209", външно много добре изглеждащ и запазен, и като си представих какво ще му се случи, като го видят мургавите братя, го прибрах. По принцип не ги колекционирам, и идеята ми е да го подаря на някой, който се зиантересува, но за това ще пусна тема в съответния раздел. Магнетофонът е 3-скоростен, четирипистов, с два мотора - един за нормалния ход, и един за бързо пренавиване. Състоянието му е доста запазено, основният ремък е за подмяна, малко раздвижване на клеясали механики, потенциометри и превключватели с контактен спрей, смених ремъка с подходящ по дължина и ширина, но доста по-тънък (оригиналния е плосък, дебел около 1 мм, широк около 8 мм). Тъй като нямам под  ръка магнетофонна лента, го пуснах само да видя движението му и дали ще се чуе нещо в говорителите, и мисля, че електрониката, в общи линии, работи, макар че електролитите са оригиналните.
Искам да споделя впечатлението ми от това "чудо" на съветската техника от 1975 г. Конструкторът е направил много нетрадиционни, и според мен, съвсем нескопосани решения при реализацията му. Смяната на скоростта на лентата става с една вилка, която премества ремъка на различни места на втулка на вала на електромотора, които са с различни диаметри. Но това никога не се случва нормално, на скорост 19 почти не иска да зацепи, или ако зацепи, трудно се връща на скорост 9, а на скорост 4,7 моментално изхвърля ремъка от маховика. Това може би е така, защото  ремъкът, който сложих, е по-тънък, и вилката го мачка при опита за смяна на положението му. Друга глупост е това, че главите не са с по две секции за отделните писти, както е обикновено, а са с по една секция, и смяната на пистите става, като целия блок на главите се мести нагоре и надолу, и така работи на едната, или другата писта. Самото това движение се извършва от електромагнит. И най-голямата глупост е начинът за превключване на мрежата за 127 и 220 V - има един щекер на края на захр. кабел, които се нахлузва на 2 щифта в отсека за кабела, на щекера е монтиран и предпазителя, и като се обръща щекерът в гнездото му, се сменя  и напрежението, на което да работи. Това нещо е много невзрачно маркирано на място, и много лесно може да бъде включен грешно. Аз го намерих в положение за 127 V, слава Богу, трафът и моторите бяха устискали.
Ще го предложа за подаряване в съответния раздел, но трябва желаещият го да го вземе от място, с куриер - не. Апаратът тежи 11 кг. Ако никой не го пожелае, ще го върна там, където го намерих.
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |