| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Трансивер Альбатрос  (Прочетена 4494 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен LZ10

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 75
Re: Трансивер Альбатрос
« Отговор #15 -: 22 Юни, 2017, 07:24:22 »
Малко бърза ми се струва тази предавка. За съжаление вече хубавите предавки се намират трудно.
Чудя се дали бобината на VFO не е добре да се изолира в кутийка, направена от нещо като фибран за термоизолация. Скоро гледах една стара българска техника, в която кварцов генератор го бяха термоизолирали с кутийка от някаква материя като корк.
CW forever!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Трансивер Альбатрос
« Отговор #16 -: 22 Юни, 2017, 17:49:34 »
Предавката е достатъчна,диапазона не е много широк.Важно е да няма луфт.Мъчих се с кабела между радиото и захранването.Влиза брум,ще опитам по друг начин жилата да не са заплетени.Фибран и пластмаци не са пригодни за бобината на плавния генератор.Там изискванията са големи.При мен е екранирана бобина с месингов екран.Дебел и стабилен метал.Вътре керамична бобина с намотка от "воженая медь" както казват  :) Получава се стабилно.Кондензаторите в трептящия кръг КСО група Г.След 5 минути не се мести повече от 200 херца за час.Там има много неща които трябва да се взимат под внимание.Подбира се лампата с възможно най добра изолация катод отопление.Не трябва да влиза брум от отоплението в генераторния кръг.Пробвах с няколко вида лампи от серията 6Н23П,ECC88,E88CC.Там осцилоскоп не помага,пускаш наблизо радиоприемник и слушаш сигнала.Другия проблем е стабилизацията на 150 волта,ако е диод КС650 както е по схемата иска стабилен радиатор за диода иначе прегрява.

Неактивен bogi1954

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 17
  • Населено място: Бургас
Re: Трансивер Альбатрос
« Отговор #17 -: 28 Март, 2019, 12:31:45 »
Повдигам една позабравена тема.Запален от колегите по трансивер Альбатрос лампов вариант,опитах се тази зима да сътворя нещо от наличните чаркуляци!Подариха ми едно старо оглозгано желязо от РБМ.Идеята беше да се реставрира но мисията невъзможна.Налична беше едната предавка и 5 междинки.Цокли почти всички,но без лампите нищо не става.Досвидя ми се да го изхвърля и започнах да събирам SSB трансивер на 7 MHZ.изходна мощност около 10W на лампа EL36.всичко друго по оригиналната схема.На снимките се вижда какво се получава до сега.На приемане е почти готов-боря се със стабилноста на VFO.Предавателната част-когато има време.Жалко,че нямам оригинални копчета за тази щуротия!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |