| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Трансивер Альбатрос  (Прочетена 4493 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Трансивер Альбатрос
« -: 07 Юни, 2017, 21:54:48 »
Захванах се пак със старото хоби,един вид напред към ретрото :) Доста е беше популярен сред радиолюбителите преди време.Прилича на ламповия вариант UW3DI само че е с единично преобразуване.
Схемата е това.
74632-0
Направих някой неща по шасито.Следват някой снимки.За сега съм на етап шлосерска работа.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Трансивер Альбатрос
« Отговор #1 -: 07 Юни, 2017, 21:59:27 »
Самото шаси.Следва довършването на захранващия блок,външен за да стане по малка кутията и значително по лека.Лампите съм ги събрал,някой са западните им аналози поради липса на оригиналните.6Н23П замених с E88CC,6Ж9П ще заменя с  EF180.Руснаците я дават като пълен аналог,ще видим как ще работи.Захранващия трансформатор вече съм го навил.Около 180 - 200 вата,смятам ще стигне.
« Последна редакция: 07 Юни, 2017, 22:12:10 от lz2xl »

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Трансивер Альбатрос
« Отговор #2 -: 07 Юни, 2017, 22:36:02 »
За този трансивер съм му събрал частите и стоят в една кутия повече от 2 години,не оства време за него.
Понеже нямам лиценз за радиолюбител мислех на първо време да го пусна само като приемник.
Каква лампа ще ползваш за крайното стъпало-хвалят много 6п36с.В същност видях гу 29
« Последна редакция: 07 Юни, 2017, 22:49:42 от ONZI »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Трансивер Альбатрос
« Отговор #3 -: 07 Юни, 2017, 22:49:36 »
Лампите за хоризонтално отклонение според мен не са за предпочитане,някой хвалят 6П45С.моят вариант е с ГУ29.Имам и ГИ30 която е почти същата.Ще видим като стигна до там.Оригинално е с ГУ29.6П36С е не особено подходяща за тия неща,по принцип става защото е по разпространена от лампите ГУ29 и подобни,но са за много по голям катоден ток,за по ниски анодни напрежения и като цяло изходното съпротивление се получава по ниско,около 1.5 до 2 килоома.Това иска големи кондензатори на П филтъра и създава някой неудобства.С ГУ29 в този вариант излиза около 3.5 килоома и е по удобно.Тази на снимката е повредена и я използвам само за определяне на някой размери.Ако я счупя не ми е жал за нея.Правих го преди време на печатна платка и тръгна много добре като приемник на 160  80 и 40 метра.На предаване обаче се самовъзбуждаше на 40 метра и сега минах на обемен монтаж.Варианта ще бъде на диапазоните 80 40 30 метра.10 мхц вече е границата за междинна на 500 кхц.Като приемник може да тръгне и на по високи диапазони,но на предаване огледалните ще се излъчват.
« Последна редакция: 07 Юни, 2017, 22:56:43 от lz2xl »

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Трансивер Альбатрос
« Отговор #4 -: 07 Юни, 2017, 23:04:44 »
Шасито ми харесва разделено  на блокове.
И аз мислех така да го правя,защото лесно се правят промени и по -добре се екранират отделните стъпала.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Трансивер Альбатрос
« Отговор #5 -: 07 Юни, 2017, 23:22:51 »
Ако е само като приемник не е задължително,на предаване обаче вч напреженията са големи.Аз разделих високочестотната част,междинночестотната и нискочестотната заедно с модулатора.Драйверната лампа на предавателя също е отделена от смесителя и първия УМЧ.Хетеродина е екраниран отделно,самата бобина на плавния генератор е в масивен месингов екран.Там я няма на снимките,още не е монтирана.Утре ще довърша захранването,то е в отделна кутия.После лека полека с поялника ще започна да го насищам.Предният път тръгна лесно,но не ми хареса на печатна платка.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Трансивер Альбатрос
« Отговор #6 -: 07 Юни, 2017, 23:35:46 »
Ще следя с интерес темата.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Трансивер Альбатрос
« Отговор #7 -: 07 Юни, 2017, 23:50:15 »
Не съм от бързите,полека полека :)

Активен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 411
  • Населено място: България
Re: Трансивер Альбатрос
« Отговор #8 -: 08 Юни, 2017, 02:58:36 »
трудиш ли се ?  :)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Трансивер Альбатрос
« Отговор #9 -: 08 Юни, 2017, 17:23:35 »
Лека полека,това съм го спрял.Чакам диапазонните кварцове.Завърших захранването на Албатроса,стана тежко.Трансформатора го натоварих на 700 волта 300 ма за един час,държи се прилично..Това е в суров вид.
« Последна редакция: 08 Юни, 2017, 17:53:16 от lz2xl »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Трансивер Альбатрос
« Отговор #10 -: 08 Юни, 2017, 17:58:03 »
ONZI това е варианта на печатна платка за който писах по рано.По публикацията в списанието.Там имаше някой грешки,оправени са.Мога да ти я подаря понеже не ми върши работа,на предаване на 7 мхц се самовъзбужда.Той самият трансивер си е оригинално само на 160 метра :) Свалил съм ЕМФ-а и опорния кварц,иначе ще стой е някой кашон с години.Работеща беше :) Пък с лицензията вече е лесно :) Мерак да има,едно време беше като се чакаше с години.
« Последна редакция: 08 Юни, 2017, 18:10:13 от lz2xl »

Активен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 411
  • Населено място: България
Re: Трансивер Альбатрос
« Отговор #11 -: 09 Юни, 2017, 04:15:26 »
Асене само ми направи впечатление че на анода на Л3 напрежението е 250 в. не е ли много за 6ф1п ? може резистор да се добави примерно 1к + 10нФ . Успех.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Трансивер Альбатрос
« Отговор #12 -: 09 Юни, 2017, 17:26:35 »
Може,не е проблем.Вероятно пак ще работи.Имам ECF82 и ги ползвам,същата е ECF80 обаче анодното пак е 170 волта като при 6Ф1П.По принцип няма разлика,руснаците пишат че ECF82 е по добре да се ползва.Малко по стръмна е.Не съм правил експерименти да ги сменям.Вероятно тази преценка е чисто субективна.Ще видим АРУ-то как ше работи,там е по важно решетъчната характеристика колко ще е полегата.То там е примитивно и не работи много добре.За 6Ф1П на пентода 6.2 ма/в за ECF80 също 6.2 ма/в за ECF82 5.5 ма/в.Не е голяма разликата.

Неактивен LZ10

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 75
Re: Трансивер Альбатрос
« Отговор #13 -: 16 Юни, 2017, 06:50:44 »
Асене, каква предавка ползваш?
CW forever!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Трансивер Альбатрос
« Отговор #14 -: 18 Юни, 2017, 20:48:22 »
Предавката е фабричната на кондензатора.Въздушен на Unitra.1/6 или нещо подобно.Има едни руски променливи подобни на променливите за ВЕФ,но с две секций за УКВ освен тия за АМ диапазоните.Имат и вградена предавка и са по подходящи.Утре дано да се сетя ще го снимам.Сега не е тук.Нямах време да се занимавам с него в последните дни.Ходихме на Хоби радио в Казанлък.Видяхме се с ONZI и се запознахме.По принцип с тенекеджийството съм приключил.Сега остава калайджийството.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |