| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Китайска доза cz800 ceramic phono cartridge и приложението и  (Прочетена 15817 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #30 -: 12 Юни, 2017, 11:27:09 »
Разгеле, Origo ме подсети, за един друг проблем. Във връзка с горното, при такива замервания е по-удобно да разполагаме със силомер, измерващ сила на опън. Не само за натиска на дозата с рамото върху плочата, а и при настройките опъна на лентата при ролковите магнетофони. Прилагам една снимка на една такава моя примитивна "установка", която върши работа, но този силомер го взимам от една фирма, но става само в събота или неделя и то, не винаги е възможно. Да, това е професионален силомер и струва повече от магнетофона, например. Та, въпросът ми е дали се намира да си закупя нещо подобно, работещо на опън, с обхват не повече от 10-20 грама, но достатъчно точно и с цена, да кажем от порядъка на тази на електронните битови везни?
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #31 -: 12 Юни, 2017, 11:40:24 »
Който бърза бърка, исках да напиша 100-200 грама.
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #32 -: 12 Юни, 2017, 12:11:25 »
Попринцип това което ми идва на ума е че може силата на опън да се измерва със електронна везна, импровизирано. Закрепяш лентата или това което мериш на опън към блюдото на везната. Нагласяш везната в положението в което ще мериш и я пускаш (или тарираш). Везната показна 0. Пускаш това дето опъва и ще получиш стойността за опън в - грамове. Повечето везни си имат динамичен диапазон и в + и в -. Сега каква ще бъде точността мога да гадая само, но е добро поле за експеримент. Иначе дали може да намериш евтин силомер - ами може да потърсиш в гугъл. Но както казах, датчика е същия, дори може да модифицираш една такава прецизна везна като и демонтираш блюдото и на негово място монтираш нещо за закачане на измервания обект. Поне си струва да се опита - в най-лошия случай загубата ще е в рамките на до 20лв. колкото е цената на везната.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #33 -: 12 Юни, 2017, 12:45:00 »
Благодаря за съвета, но с един приятел минахме по подобен път. Само, с нещо, да го наречем лостова система, за да бъде кантарчето в хоризонтално положение. Но системата стана "тромава" и бавна, да не говоря какво ни се случи, като жената видя какво правиме с везната и...
А бе, не е болка за умиране, но реших да попитам.










0888981645, 072365106

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #34 -: 12 Юни, 2017, 12:56:03 »
..... дори може да модифицираш една такава прецизна везна като и демонтираш блюдото и на негово място монтираш нещо за закачане на измервания обект....
не е ли по лесно с "висящ" кантар  , които са 2-3 долара, но за жалост с най-малката погрешност с която видях е 5 гр (поне така е заявено)
като този  https://www.aliexpress.com/item/1/32279619848.html

иначе наистина са скъпи , най евтиния "Digital Dynamometer" е от порядъка на 100 долара

но си струва да се вземе такова кантарче за 3 долара ... и да се сравни с показанията на този точния уред .... тогава точно ще знаеш лъже ли и в каква посока .... ако не лъже или "лъжата" е все една и съща а не случайна ще е супер

(трябва да се експерементира , не знам тези кантарчета дали закръглят накяк си показанията ...  ако се прочете с ардуино данните дали ще има някаква разлика , но работата се усложнява )
ето тук на това видео примерно показват че постигат много по голяма точност ....
/>но трябва да се подбере подходящ датчик ... или примерно да се изкара от такова кантарче.. ама знам ли го какво са сложили вътре :) може да е празно  :D
« Последна редакция: 12 Юни, 2017, 13:27:45 от help40 »
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #35 -: 12 Юни, 2017, 14:35:54 »
може би със същия 0-100g сензор от видеото само че вертикално и хванто лостче за него ....   

то си има дупки където може да си завиеш кукичка ... или каквото там ти е захващането .... 

ето още едно видео

« Последна редакция: 12 Юни, 2017, 14:56:07 от help40 »
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #36 -: 12 Юни, 2017, 16:10:28 »
дозата  ми дойде , пасна  чудесно на едно Akai100C,фиксирах я с топъл силикон ...но при фиксацията ми се стори че иглата има  малък крен спрямо хоризонталността на дозата и в опитите се да го поправя имах  глупостта да прекърша иглата на първата доза ,  но с втория опит стана, та така смятам да се запася с евтини дози, щот гледам в базара вече ги продават с дебела надценка, може да ги изкупят от китай   бг меринджеите дге :hi:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #37 -: 12 Юни, 2017, 16:48:03 »
То явно темата се заплете, преплете, както искаш го кажи, от къде тръгна, къде стигна. Но то, май това му е чара на нашето хоби.
Колеги, просто попитах, да не би нещо да съм пропуснал в информационния и рекламен поток. Видя се, че се произвеждат "истински" силомери за нашите нужди, но не и за нашия джоб. Пък и не е оправдана такава инвестиция, особено в моя случай, да го ползвам 3-4 пъти в годината. Да, има електрнни кантарчета, които мерят на опън, но виждате, че най-вече точността им въобще не върши работа. Просто при запитването ми пропуснах този важен за нас параметър, точността трябва да бъде макс.1 грам.Как ще мериме истинския натиск на иглата на един качествен грамофон, като трябва да е например 1,5 гр.? Хайде, при магнетофоните и старите грмофони с пружини порядъка е друг и в по-широк толеранс, но ми се искаше нещо 2 в 1 и винаги да ми е под ръка. Да, може да се правят и такива установки, като в клипа, но и това не си струва в моя случай. Да сме живи и здрави, за сега има от къде да взимам, макар и по-сложно за организиране. Надявам се и че "нашите китайски другари" скоро ще предложат нещо като за нас?!   
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #38 -: 12 Юни, 2017, 17:05:03 »
Еми както казах, вече е предложено във вид на кантарчета с отлична точност, точно оформено като силомер обаче няма вероятно защото не се търси, ако се търсеше щяха да са го оформили. Така че не виждам проблем да се модифицира механично една везна, ама щом не ти се занимава...
А иронията на Фишер не разбирам в каква връзка е? Тук говорим за Акорд а не за Акай, макар че започват с еднакви две букви си има разлика :). Или предлагаш на Акорд да сложим Ortofon 2M RED?
« Последна редакция: 12 Юни, 2017, 17:48:13 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #39 -: 13 Юни, 2017, 21:11:48 »
дойде и моята доза  , за жалост шасито дето го имам за тест  "супрафон hc 07" ... не му тръгна мотора, но ще намеря друго някакво
тамън си мислих как да я наместя в  4 дупки дето има там на мястото за старата доза ....  но не бях го пробвал дали му върви моторчето ... 
но в същност  дупките там са разположени в квадрат ... а на новата доза трапецовидно .... ,  за това мислих да "разширя" долните за да може да влезе  ...

както и да е де . няма значение , защото няма да го правя това , като не му върти мотора ...  ще чакам да отида при "Аккорд"-а  :)

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #40 -: 14 Юни, 2017, 11:25:10 »
Мотора няма причини да не го подкараш.
1. Увери се че самия мотор не върти, а не че примерно има механичен проблем с фрикционната ролка
2. Виж дали ротора не е блокирал от спечена смазка - най-вероятно е това, палиативно може да го оправиш като без да разглобяваш мотора накапеш някакъв разтворител по втулките и раздвижиш ротора, а после го смажеш след пълното изпаряване на разтворителя (при това внимаваш по фрикционната ролка и намотките да не отива разтворител и масло). Другия вариант с малко повече играчка е да разглобиш мотора и да почистиш втулките от спечената смазка и да нанесеш нова.
3. Ако ротора е свободен а не е спечен, значи има електрически проблем по веригата - провери под диска сигурно има превключвател на напрежението - виж дали не е окислен и да не контактува. Със сигурност има и ключ за изключване на мотора когато рамото стигне до края, при по-старите модели на Супрафон след като изключи, включването става с издърпване на рамото още по-надясно от стойката му. Все пак да се провери дали се затваря електрическата верига щепсел - намотки на мотора и да се види ако не се, на кое място е прекъсването. Виж също така дали няма някъде предпазител (обикновено няма). Така че няма начин да не тръгне попринцип. Вероятността мотора да е опечен е минимална.
Относно присадката на дозата - разбирам че ти сега искаш да вкараш щифтовете на тая доза в дупките от старата - това с разширяването няма да стане, защото вътре си има метални пластинки които да контактуват. Свързването трябва да стане с проводници, както ти описвах по-нагоре, а механическото фиксиране на дозата или с нагъната хартия от двете страни (звучи тъпо но съм го правил и е ефективно), или с някакъв вид силикон. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #41 -: 14 Юни, 2017, 13:43:30 »
aaa знам аз че има метални пластинки на 3-те средните ... 
аз да я вкарам в дупките искам (исках)  за да се държи там , за да не я лепя ,.,.а кабелчетата ще ги опрвя ...
благодаря за съветите, ще погледна моторчето дали мога да му побая нещо  ....  :crazy:
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен arni13

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 28
  • Населено място: Белене
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #42 -: 14 Юни, 2017, 21:34:33 »
Точно този модел доза пасва идеално на Супрафона,само разглабяш старата доза,оставяш горната и част за да може да влезе в рамото.Залепваш с минутно лепило,каквото и да е новата доза.Пасва си перфектно,правил съм го,но грамофонът е далеч от мен,за да го снимам.Малко търпение и внимание,сваля се рамото,намираш подходящи кабелни обувки,маха се тройката от рамото и запояваш кабелните обувки.И така можеш вече да сменяш дозата когато решиш.

Неактивен aksf

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: Sofia
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #43 -: 20 Юни, 2017, 17:47:54 »
За пиезо дозите трябва да знаеш някои основни неща. Те работят на принципа на пиезо ефекта - електрическия сигнал от механичното движение на иглата се създава чрез елементи, които при механичното им огъване генерират електричество. Такъв елемент е т.нар. Rochelle salt - кристал, който "расте" много бързо и лесно, може да се създаде и в домашни условия. Това са т.нар. "кристални" дози - те съдържат вътре един или два (в зависимост дали дозата е моно или стерео) кристала. Тези кристали обаче не са много стабилни, влажността и температурата им влияят и в крайна сметка се разграждат (това се случва с "изтеклите" пиезо дози). Затова е разработен керамичен пиезо елемент, който е изключително стабилен и дълготраен - обикновено в дозите това е бариев титанат или оловно-циркониев титанат. Това са вече "керамичните" дози.
Кристалните и керамичните дози можеш да ги различиш и по нивото на електрическия сигнал, който могат да генерират. Кристалните често имат много високо изходно ниво, някои стигат до над 10 волта, докато керамичните рядко надвишават 2 волта. Електрическият сигнал е правопорционален на огъването на кристала/керамичния елемент, оттам идва и необходимостта от по-голям натиск, макар че има керамични дози с натиск съизмерим с магнитните дози с висока еластичност - 1-2 гр. - но и съответно ниско изходно ниво.
Пиезо дозата е много просто устроена, лесна е за производство и затова е много евтина. В нея има само една (моно) или две керамични пръчки, разположени под ъгъл от 45 градуса (стерео), свързани от единия край с иглата чрез елемент, който предава вибрациите от иглата (т.нар. "пантограф" при стерео дозите) - често еластомер, който освен да предава вярно вибрациите, е изчислен и да предизвиква определени загуби - той е много съществен и от конструкцията, материала и разположението му зависи в много голяма степен нивото на сигнала, равномерността на честотната характеристика, разделянето на каналите и т.н. - а от другия край пиезо елемента е свързан с пластичен проводник директно за изходните клеми. При по-добрите пиезо дози има допълнително демпващ материал вътре.
Въпреки че пиезо дозите са много прости конструктивно, функционалният им модел на механичните взаимовръзки е изключително сложен, много по-сложен от този на магнитните дози и практически разработката им е продукт на предимни емпирични методи и практики.
Повечето пиезо дози, поради начина си на работа, практически автоматично "изработват" RIAA корекцията си, с повече или по-малко отклонения от стандарта, като цяло не се нуждаят от RIAA предусилватели, но някои дози изискват специални допълнителни коригиращи звена - това обикновено изрично е указано.
Пиезо дозата има изключително капацитивен характер, явява се много малък капацитет, затова трябва да е натоварена с голямо съпротивление на входа, за да няма голам спад в ниските - обикновено от порядъка на 1 до 3 мегаома.
Има изключително качествени керамични дози, с много равна АЧХ - примерно 30Hz-20kHz при +-3 dB неравномерност. Проблемите със звука обикновено идват до голяма степен от резонансите на керамичните елементи и корпуса. В най-добрите пиезо дози е обърнато специално внимание на това и се ползват демпващи материали, заливки и т.н.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #44 -: 20 Юни, 2017, 21:06:07 »
Евала за това обяснение! Няма как по-кратко точно и ясно да се опише конструкцията и принципа на работата на керамичните и пиезокристалните дози  :good:. Един от качествените представители на керамичните дози е EPC-09STAD на Panasonic. Имам известно количество такива бива ги за цената им от 4лв на която ги взех.
Само за съветските дози не мисля че там текат кристалите, там до колкото знам се разтича един блок от демпферен материал който е около пиезоелементите, а те са във формата на тръбички, но дали са кристални или керамични, подозирам керамични защото във високоомен вход отдават около 1 волт. Това че не са плоски предполагам че влошава стереоразделянето значително.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
2 Отговора
1674 Прегледи
Последна публикация 01 Септември, 2014, 14:51:31
от simo_
29 Отговора
18195 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
10 Отговора
4007 Прегледи
Последна публикация 17 Март, 2015, 00:35:41
от NKK

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |