| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Китайска доза cz800 ceramic phono cartridge и приложението и  (Прочетена 15850 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Здравейте, знам , че ще ми се карате , но да питам аз ...

въпроса ми е относно много евтини китайски дози за по $1-$2от сорта на тази https://www.aliexpress.com/item/1/32742678581.html
на тях трябва ли им РИАА коректор или направо може да се включи в усилвател?

Specifications:
Phonograph needle (for most devices)
Frequency response: 20 - 20k Hz
Channel balance: 1.5dB
Channel separation: more than 15 dB (dB at 1kHz / 10kHz)
Main Material: Plastic
Color: Black and red
Stylus type: Ceramic Needle
Stylus lifestyle: More than 300 hours.

пише че е керамична ....   това колко "лошо" е ?
нали най-хубавите биле динамичните ... , има и "кристални" някакви  ...   , тази къде се намира в таблицата за "лошотия" в ТОП-а ли ? 
(и това е бонус въпрос ... ако им трябнва , кажете най простия RIAA който мога да си сглобя ? )

:)
« Последна редакция: 28 Януари, 2018, 02:40:56 от Pichaga933 »
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #1 -: 08 Юни, 2017, 15:22:21 »
За цената си може и да е добра, не знам, не съм пробвал. Просто имай предвид ако я взимаш, че ще си играеш с китайски продукт за 1-2 долара. Качеството ще е на съответното ниво.

Малко бъркаш понятията. "Кристална" и "динамична" са свързани с активния елемент вътре в самата доза - съответно пиезо-кристал или електромагнит. Вторите са принципно по-добри (те имат нужда и от специален предусилвател). Тая която си показал е със сигурност кристална. Няма нужда от RIAA ... можеш директно да я сложиш на някой Акорд или Респром и да засвири.

В случая, "керамично" се използва за самата игличка, връхчето ѝ, което контактува с плочата и което ми се струва доста зле. Писали са ѝ 300 часа живот - смятай че като изслушаш 300 плочи (груба сметка), трябва да я сменяш. Диамантените имат около 1000 часа. Но пък тук идва на ход ниската цена. Ако продават отделни иглички, купуваш 20 резервни и си готов.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #2 -: 08 Юни, 2017, 18:39:56 »
И защо няма нужда от RIAA?  Да обясним, моля. Според мен нужда има и още как!
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #3 -: 08 Юни, 2017, 19:54:53 »
И аз съм си поръчал няколко бройки, гледам  отзивите, основно руснаците  ги хвалят  като цена за  качество.
Дали може да се ползват без РИИА , ами според тех. х-ки дават Output Voltage около 4  миливолта.
За Акорд-ски, руски  и чешки грамофонни шасита и други вградени в радия вероятно стават,но  ако се вържат  директно от по новите модели шаси към усилвател .....зависи от чувствителността на грамофонния вход на усилвателя. Ако се свърже със съвременен усилвател с чувствителност по входовете над 150мв , вероятно ще се чува мнооого слабо и Хелпчо без РИИА няма да мине.
Аз имам от по старите модели усилватели с чувствителност на  phono входа около 1 миливолт е ги пробвам присаждайки ги на няколкото грамофона без иглички  дето ми попаднаха, да видим как ще свирнат , гледам че параметър
Channel separation (at 1kHz): more than 15 dB име доста под 25-30дб на скъпите дози ,  което ще се отрази на качеството на стереото , но пък и цената е поносима .
Впрочем ползвам случая да попитам ако някой знае къде продават дози на поносими цени да подскаже , че имам няколко добри шасита и ми се иска да не ги окитайчвам :hi:

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #4 -: 08 Юни, 2017, 20:47:35 »
Кристалната доза има достатъчно висок изходен сигнал . И може да работи на всякакв  усилвач .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #5 -: 08 Юни, 2017, 21:23:20 »
RIAA е система която се прилага при записа на грамофонни плочи с оглед на това да се получи горе-долу една и съща амлитуда на отклонение на браздата както за ниските честоти така и за високите. Тази корекция де факто коригира характера на електромагнитната записваща глава чиято амплитуда на отклонение зависи от честотата на сигнала. При просвирване с магнитна или динамична доза при която амплитудата на изходния сигнал е пропорционална на скоростта на тангенциално отклонение на иглата а не на амплитудата на отклонение се налага да се направи обратната корекция защото високите честоти излизат с много по-висока амплитуда.
Кристалните дози (понякога използват пиезокристал, но по-новите използват керамични елементи с магнитострикционни свойства по спомен) изработват на изхода си сигнал пропорционален на амплитудата на тангенциалното отместване на иглата а не на скоростта на отместване. При което в идеалния случай би следвало корекция да трябва съвсем малко. Тук обаче е важно с какъв импеданс е натоварен изхода на кристалната доза. Обикновено трябва да е натоварен с около 1 мегаом при което има най-равна АЧХ и трябва най-малко корекция. При тези условия и изходното ниво на сигнала е от порядъка на 500 до 700 миливолта. С натоварване с по-ниско съпротивление спада изх. ниво и се накланя характеристиката и става по-подобна на магнитна доза и има начин дозата да се натовари примерно с някакво ниско съпротивление 3 - 7 килоома и да се забоде директно във входа на RIAA предусилвател за магнитна доза. Така че ако се направи високоомен предусилвател, корекция ще трябва съвсем леко само за повдигане леко на ниските честоти, но в никакъв случай не стандартна RIAA. Ето от този пред за кристална доза съм доволен, представя се доста добре:

74670-0

Иначе точно таз доза не съм слушал, но съм слушал качествени пиезо дози Panasonic EPC-09STAD и мога да кажа че звучат прекрасно. Така чи сигурно си заслужава парите тази дозичка за целите на реставрацията на стари уреди. Но имай предвид че работи с конична игла и натиск около 3 грама, което неминуемо в дългосрочен план ще нанесе повреди по плочите, но нищо по-лошо от старите пиезо дози, така че пробвай. Но ако чакаш качествено възпроизвеждане - забрави. Макар че на някои плочи в плачевно състояние такива дози се представят по-добре от магнитните.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #6 -: 08 Юни, 2017, 21:32:58 »
Дали тази доза е кристална?
В това което е постнал Fisher, се споменава подвижен магнит, и напрежението на изхода 4 мв!!!

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #7 -: 09 Юни, 2017, 09:21:15 »
С една дума не си струва да спестяваш пари от доза, при положение, че ако е керамична ти скъсява живота на плочите. Т.е ще спестиш едни пари от доза, но тези пари ще ти излязат на гърба на плочите, които ще похабиш много по-бързо. И като теглиш накрая чертата евтиното ще ти излезе пре скъпо !  И при положение, че и най-смотания усилвател да си купиш от , 80-те или 90-те, има вход за грамофон с RIAA корекции, подходящ за новите тип MM и MC дози, какъв е смисъла да се занимаваш с керамични и то още повече китайски ?
Като им знам манталитета на работа на китайците за евтините неща, съм сигурен и че дадените характеристики за дозата която си показал са пълна измислица и ако в някоя лаборатория и се направи тест на тази доза, нещата в цифри ще са съвсем други и много плачевни !
Тенденцията през тези съвременни времена, е когато решиш да слушаш от плоча да извлечеш максимум от насладата ! Ако целта ти е просто да дрънне нещо , vbox7 и youtube е  по-правилния избор. 
« Последна редакция: 09 Юни, 2017, 09:28:15 от stoi »

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #8 -: 09 Юни, 2017, 13:36:33 »
С една дума не си струва да спестяваш пари от доза, при положение, че ако е керамична ти скъсява живота на плочите. ....

Сигурно си прав... особенно за себе си , но при моя случай  -  искам да поправя "Акорд"-а на  баба ми (80 годишна).

Обаче нито съм присаждал ... тоест не знам какъв ще е резултата, така че ако искам да стане както трябва сигурно трябва да го дам да го направят .....
Мисля че си струва риска да пробвам дали ще стане ... а и тя няма да го слуша по цял ден ако тръгне :))

Той може Акорда и да има РИАА, не знам .... ако трябва да бъда честен , но за целта взех едно грамофонно шаси , на което ще се пробвам преди да се захвана с истинския пациент , Имам и 5 плочи които никога не съм слушал защото съм нямал грамофон .... :))  Ааа да излъгах имам сигурно и 10 плочи от списание Колобок, едни такива сини   :)
Ще видим , като засвири , може и да ми хареса и да си намеря нещо по хубаво след това

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #9 -: 09 Юни, 2017, 16:33:46 »
Здравейте тези плочи не са ли едни такива сини прозрачни много тънки направени са от тънки листове пластмаса огъваща се.Аз имам такива ще трябва да ги снимам ако не са виждали колегите такива плочи.Имам и картонена плоча "Картичка" със снимка на нея на "Балкантон".Ако ползвате такива плочи ще трябва да сложите една нормална плоча под нея защото са толкова тънки че игличката няма натиск и прескача.
« Последна редакция: 09 Юни, 2017, 16:42:56 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #10 -: 09 Юни, 2017, 17:34:02 »
А бе колеги, що толкова писане и коментари, а още не ми е ясно на момчето какъв му е проблема? Защо ще приспособява китайска доза към грамофона на баба си? Хелпчо, защо не напишеш какъв модел е грамофона в Акорда, най-добре щракни една снимка, пък тогава ще видиме с какво да помогнем?! Иначе, цялата преписка е полезна с образователна цел, особено за новите в старата техника.
0888981645, 072365106

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #11 -: 09 Юни, 2017, 18:04:22 »
А бе колеги, що толкова писане и коментари, а още не ми е ясно на момчето какъв му е проблема? Защо ще приспособява китайска доза към грамофона на баба си? Хелпчо, защо не напишеш какъв модел е грамофона в Акорда, най-добре щракни една снимка, пък тогава ще видиме с какво да помогнем?! Иначе, цялата преписка е полезна с образователна цел, особено за новите в старата техника.
олду :good:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #12 -: 09 Юни, 2017, 20:05:21 »
Ще отговоря вместо него! За реставрация на стар грамофон е неизбежно. Не става дума за пестене на пари от доза. Не може на акорд или супрафон от 57-ма да сложиш магнитна доза ако щеш да искаш. Просто MM дозите са предвидени за малък натиск (90% от моделите работят с под 2 грама) а рамената на тези грамофон са толкова груби и тежки че не са в състояние на следват браздите адекватно с такъв малък натиск. Да не говорим че при монтаж на магнитна на мястото на кристална или керамична ще се наложи да се преработват и предусилвателните стъпала и то много. Така че за реставрация остава единствения вариант да се постави отново кристална, не е въпрос на пестене, нито е за качествено слушане. Ако става въпрос за всекидневно слушане - абсолютно забравете за такива дози - съсипват плочите. Но за старите вече съсипани плочи не виждам проблем.
И не, няма какво да му предложите за Акорд-а. Да, цилиндричните моно дози все още са читави и може ако е с такава да се замести, но качеството на звукоизвличане при тях не е завидно. Та дори в такъв случай ако се присади китайската ще е по-добре.
А относно характеристиките че пишело магнит някакъв и някакви си 4 миливолта - няма такова нещо. Това са си кристални дози 100% и като каквито и да бъдат представяни, това не променя тяхната същност.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #13 -: 09 Юни, 2017, 23:01:54 »
дозата е керамична, иглата варира от диамант до сапфир в зависимост от производителя

Оригинала, чиито клонинги са тези дози е с наименование: cz800 ceramic phono cartridge

Ето и едно видео ревю

за 3-5 грама натиск.

произвеждат 150-300mv

Идеални за масовите шасита от 60-те години, всъщност от тогава е и оригиналната доза.

Иска коректор за керамична доза.

« Последна редакция: 09 Юни, 2017, 23:32:13 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: Китайска доза и приложението и
« Отговор #14 -: 10 Юни, 2017, 01:17:58 »
оо мерси за многото информация а за подробностите за "акорд"-а  на баба ми ...  тя е дълга история
Тя бабата не е моя , а на жена ми , и не живее тук .... а далече и там ходя рядко  ??? , даже не си спомням какъв е модела , но предния път като бях там търсих в интернет къде да купя игличка защото тя имаше (за разлика от мен) много стари плочи ... и с тъга говореше че не работи грамофона когато е бях питал.
Да си призная че не разбирам от грамофони ... кристални , динамични ... но миналата година когато се разтърсих за доза четох в интернет, че всичките оригинални дози които се продавали биле "разтекли" или "изтекли" .. тоест развалени . Не знам до колко е вярно .

Тогава го бях отписал.  Сега настана пак време да ходя до .... бабата (след месец -два)  и  случайно попаднах на тези дози в алиекспрес. Случайно ... колко да е случайно, сетих се за грамомфона и търсех заместител някакъв  не може всички да си изхвърлят старите грамофони , а и тук гледам че хората си поправят стари радиота и грамофони ...

И така ... поръчах си две дози , които още не са дошли , сдобих се с едно шаси на грамофон , на което ще експерементирам като дойдат ... 

За жалост няма таква тема от сорта .... "как лесно" или "как евтино" или въобще "как да си вдъхне нов живот на такъв стар грамофон". Може за повечето от вас това да е ясно.

А този РИАА коректор който е показан по горе от origo става ли за такава доза  ?
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
2 Отговора
1676 Прегледи
Последна публикация 01 Септември, 2014, 14:51:31
от simo_
29 Отговора
18196 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
10 Отговора
4008 Прегледи
Последна публикация 17 Март, 2015, 00:35:41
от NKK

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |