| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: С какъв препарат да махна восъчно покритие от крайните транзистори  (Прочетена 2423 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Здравейте. Интересува ме с какво да опитам да разградя восъчното покритие от тази снимка. На пипане е като стъкло. С ацетон не става, мисля да опитам с бензин или по-добре не?
JVC AX-1100 I love u

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Това не е восъчно покритие, а някаква специална епоксидна смола или друг вид полимер. Нямам идея с какво да го разградиш. Пробвай, така или иначе няма какво да губиш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Повечето смоли омекват при 80-100 градуса и могат да се изчегъркат.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Опитах с горещ въздух, но ако човек реши да поправя подобно нещо вероятноста да го повреди е голяма /ако има нещо здраво под смолата/. В моя случай няма да се поправя, а искам да видя надписите на елементите. Отидох в дестилерия за масла /преработват лавандула, тамян, бял равнец, мащерка и др./ от лаболаторията ми дадоха малко шишенце със ултра разредител за епоск. смоли. Дадоха ми и по два чифта ръкавици и ми казаха, че ако попадне и на ръкавицата, разтвора минава през тях и гори ръката. Утре ще опитам и ще видя какво ще стане.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 404
  • Населено място: България
смес 1:1 ацетон и ДМСО (Диметилсулфоксид)


Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Това ми прилича на някакъв високочестотен модул. Ако е така, да не си мислиш че ще можеш да го ремонтираш? Да не мислиш че крайните са стандартни и намираеми? Е, може и да извадиш късмет де!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Това ми прилича на някакъв високочестотен модул. Ако е така, да не си мислиш че ще можеш да го ремонтираш? Да не мислиш че крайните са стандартни и намираеми? Е, може и да извадиш късмет де!
По скоро инвертор на напряжение или управление с филтрация,за ВЧ платката изглежда простовата.
73!

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
То това нещо май е поправяно вече, като гледам как е изкривена ламарината в долната част на снимката.  :D Ако ти е само за надписите защо не го изчегъркаш с нещо. Това ми прилича на смола с която заливат евтините интегрални схеми които се слагат директно на платката.

Неактивен hari

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: бургас
Преди време имах едни трансформатори залети с подобна смола.Киснех ги в смес от спирт,бензин и ацетон за 24 часа.Покритието се размекваше и се почистваше много лесно.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Опитах с разредителя от лаболаторията, който взех, даже и белег не му направи, а гори ръце през две ръкавици. Идеята ми е следната: ако един ден ми се наложи, да опитам да отремонтирам нещо подобно, да имам някакъв опит. Не е ремонтиран модула от никого, не се подлъгвайте по тенекийката. Ще купя от линка разтворителя.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Повечето смоли омекват при 80-100 градуса и могат да се изчегъркат.

+1. Опитай с пистолет за горещ въздух или станция с горещ въздух. Ако се размекне малко, изчегъртваш и толкоз.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Колега , ако става дума за черните калпачета - това е част от корпуса на детайла . Под него е кристала , или там каквото е .

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 392
  • Населено място: Свищов
Не е част от корпуса. Така наречените "китайски плюнки" никога не засягат падовете на съседни елементи. Тук не е така, ясно се вижда, че се е разляло чак до съседните съпротивления и диоди. Или иначе казано, това "нещо" е нанесено след насищане на платката с всички елементи.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Категорично не е част от корпуса, така и не успях с препарат да го разградя. Утре ще кача снимка с човъркане какво има под восъка, но това не ми беше идеята. Ще опитам и с нагряване. И това на снимката е крайно стъпало хибрид, японски с цена от 900 евро бройката.
JVC AX-1100 I love u

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |