| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставрация тонколони RFT Sinfonie  (Прочетена 6153 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« -: 03 Септември, 2017, 09:47:16 »
Преди повече от година тези тоноколони попаднаха при мен. Те са част от един проект, за който Origo помогна много при проектирането на ламповия усилвател, но за съжаление определени обстоятелства не ми позволяват все още да се захвана с него. За щастие обаче напоследък крада по някой друг час и вече съм много близо до завършването на колоните. Кутиите бяха буквално изградени наново, вече са фурнировани с технически фурнир, остава само да бъдат лакирани. Купил съм и акустичен плат, като тези дни трябва да го сменя.
Предполагам електролитите на Floryt са тотално заминали. Те са 20 и 50 микро. С какви е най-подходящо да ги сменя? Другият въпрос се отнася за съпротивлението 4,7 ома. На моите колони то липсва. Да поставя ли ново и какво е най-подходящото

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #1 -: 03 Септември, 2017, 21:40:34 »
За кондензаторите най-добре постави такива (комбинация за получаване на търсения капацитет):
https://vikiwat.com/hartieni-kondenzatori.html
Типове МБГО, МБГП, БМГЧ, МБГТ все са прекрасни кондензатори и ще получиш удовлетворение от резултата. Едрички са обаче, не знам дали ще ги събереш там където са в момента или ще се наложат промени в разположението.
Относно схемата на тонколоните, потърси точно твоята версия на тонколоните проверявайки точно вида на високоговорителите, защото има различни модификации по всяка вероятност. Ако няма следи от намеса, поставянето на резистора не е задължително, вероятно не го е имало фабрично. Виж какво е съпротивлението на високоговорителя. Още на пръв поглед ми се струва че схемата е за двулентови колони, а на твоите ми се виждат две пищялки. Така че следва да се намери точната схема преди да се добавят резистори. Успех! Само че попринцип еднотактните лампови усилватели без ОООВ не се справят най-добре с многолентови колони с филтри, ама нищо, постепенно ще стигнеш и ти до твоята най-добра система.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #2 -: 05 Септември, 2017, 20:57:28 »
Да, Митак, беше ми казал, че тези усилватели не са ок с многолентови колони с филтри, но ми се ще да ги реставрирам и да са в оригиналната си конфигурация. Наистина това е схемата, която съм пуснал. Същите са и говорителите като модел. Високочестотният е един при мен, елипсовидният горе. Струва ми се също, че спойките на конзолата също не са заводските, което ме навежда на мисълта, че съпротивлението директно е махнато.
Гледам и кондензаторите, които си предложил. Трудно ще докарам капацитет от 50 микро. Трябват по 2 такива на колона, а габаритите им са сериозни. Че и цената. Струва ли си според теб?

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #4 -: 05 Септември, 2017, 21:33:36 »
Аз бих. Но теб не мога да те посъветвам нищо. Има 200 волтови по 20 микро та така връзват се някак нещата. Другото е два електролита насрещно последователно с два пъти по-голям капацитет и толкоз.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #5 -: 05 Септември, 2017, 21:50:54 »
Да,електролитни кондензатори могат да се използват,
но това далеч не е същото както с метало-бумажните
кондензатори (МБГТ, МБГО, МБГП). Габаритите им
действително са големи, но може би могат да се
монтират на дъното на озвучителното тяло.
А за резистор 4,7 ома би могло да се използва такъв
от типа С5-16В-10Вт, сигурни и стабилни изделия и
максимално безиндуктивни. 

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #6 -: 06 Септември, 2017, 11:53:28 »
http://www.eandc.ru/catalog/detail.php?ID=21447
Сигурно ли е това, че са безиндуктивни  :(  Проводников тип резистор.... За мен е силно съмнително!
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #7 -: 06 Септември, 2017, 12:41:35 »
Ясно е че ще бъде по-индуктивен от слоен резистор, но знам че има специален подход за навиване на жични резистори при който се получава по-ниска индуктивност и ги водят безиндуктивни именно. Не знам тези конкретно дали са навивани така.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #8 -: 06 Септември, 2017, 13:33:55 »
С5-16В не са безиндуктивни.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #9 -: 06 Септември, 2017, 14:54:34 »
Обърнете внимание за мястото на този резистор, паралелно на него има две индуктивности, вероятно доста по-големи от неговата( поне едната). Пък и не виждам каква му е ролята и дали не е могло с промяна на стойностите на другите елементи да се постигне същия ефект.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #10 -: 06 Септември, 2017, 15:53:30 »
Да, вероятно в случая няма да е фатална неговата индуктивност. Идеята е била явно да докарат по-ниско съпротивление, заради използвания по-високоомен високоговорител. Възможно е и да има версии без резистора.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #11 -: 07 Септември, 2017, 20:19:20 »
Благодаря много за мненията. И аз предполагах, че този резистор е, за да се компенсира по-високото съпротивление на високоговорителите. Оригиналното крайно стъпало за тях беше по спомен 4 ома.
Тези дни ще гледам да поръчам кондензаторите. За съжаление не ми остава време да претапицирам челните дъски и да купя тиково масло, за да завърша кутиите. Резултатът засега е отличен, въпреки че за първи път фурнировах  :)
По-нататък ще пусна и снимки. Яд ме е обаче, че не ги щракнах в първоначалния им плачевен вид.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #12 -: 22 Септември, 2017, 10:10:39 »
Ето няколко снимки от процеса. За съжаление не съм снимал фурнироването, а то беше най-интересното. Вече всичко е готово по външния вид. Вместо лак използвах масло за тик. Малко скъпо ми дойде, но се получи прекрасно. Остава да поръчам кондензаторите, след което се захващам с усилвателя, който origo проектира.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #13 -: 27 Септември, 2017, 14:41:30 »
Габаритите на МБГТ, МБГО и МБГП кондензатори наистина са огромни за капацитетите, които ми трябват  :(  Какво ще кажете за този вариант биполярни http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80+%D0%B1%D0%B8%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D1%80%D0%B5%D0%BD+22MF%2F100V%D0%90 В tpetrov имат подходящи стойности - 47 и 22, докато в Radimex нямат наличност на 22.
А иначе наистина е имало интервенции и е премахнато съпротивлението, та се чудя да слагам ли или не.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Реставрация тонколони RFT Sinfonie
« Отговор #14 -: 27 Септември, 2017, 14:46:04 »
Какво ще кажете за този вариант биполярни
Аууу, ужас....  :negative:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |