| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Въпрос за два дигитални таймера  (Прочетена 1722 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Rambo123

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: гр.Враца жк''Дъбника''
Въпрос за два дигитални таймера
« -: 06 Септември, 2017, 17:52:05 »
Здравейте, имам проблеми с тези два таймера  :flag_of_truce: проблемът се изразява в това, че не включват и не изклюяват както съм ги настроил  :unknown: та въпросът ми е такъв заслужава ли си да ги отремонтирам, ако изобщо намеря части за тях и ремонтът сложен ли ще е защото не съм много компетентен и не съм сигурен дали ще се справя. 

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Въпрос за два дигитални таймера
« Отговор #1 -: 06 Септември, 2017, 20:09:22 »
Има два типа повреди в тези таймери най-често:
1.Залепнало или некоректно работещо реле - диагностицира се лесно и се подменя, заслужава си ремонта с оглед на цената на релето (2-5лв за прилично реле). Покрай релето проверяваш и ключовия транзистор който го управлява, може да е пробил, в такъв случай той се заменя и се проверява състоянието (наличието) на обратен диод паралелно на бобината.
2. Тези таймери се захранват обикновено от мрежата безтрансформаторно с неполярен кондензатор вместо гасящо съпротивление за получаване на по-голям ток без разсейване на голяма топлинна мощност в резистор. Обаче често китайците слагат некачествени кондензатори, които правят пробивчета, но са от типа self-healing (самовъстановяващи се) и не окъсяват изцяло, но с всяко малко пробивче им спада капацитета. Така след няколко години работа съм вадил такъв кондензатор с драстично намалял капацитет и като го разглобиш и развиеш полипропиленовата метализирана лента виждаш звездно небе, половината от покритието го няма. В тази ситуация тока който осигурява кондензатора е достатъчен за захранване на електрониката, но при необходимост релето да се включи дръпва голям ток и таймера изгасва. Виж дали е така в твоя случай. Също си заслужава да се ремонтира - кондензаторчето струва стотинки до лев.
И вече ако има по-сериозни проблеми и нефункционалности може и да не си заслужава ремонта.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Rambo123

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: гр.Враца жк''Дъбника''
Re: Въпрос за два дигитални таймера
« Отговор #2 -: 06 Септември, 2017, 21:03:16 »
Как да проверя залепнало или некоректно работещо реле и ключовия транзистор  :master2: мога да кача детайлни снимки защото ептем не разбирам  ???

Неактивен Rambo123

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: гр.Враца жк''Дъбника''
Re: Въпрос за два дигитални таймера
« Отговор #3 -: 06 Септември, 2017, 21:31:19 »
Качвам обещаните снимки и се надявам да ми покажете кое какво е ? релето мисля, че е това синьото големото  :master2: другите работи които трябва да проверя кои са и как да ги проверя имам дигитален мултиметър.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Въпрос за два дигитални таймера
« Отговор #4 -: 06 Септември, 2017, 22:01:20 »
Вижте дали настройвате правилно часът (12/ 24 часа формат). Също така тези таймери могат да се настройват за определен ден в който да включват. Ако не е на този ден няма да включи. Намерете им упътванията и вижте внимателно настройките им. И аз бях готов да хвърля едно такова, но се оказа че си работи съвсем както си трябва, просто не съм го настроил правилно. Относно захранването - захранват се от мрежата имат си и вътрешна батериика която пази часа. При първоначално включване трябва да се остави 24 часа включен в контакта да се дозареди.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Въпрос за два дигитални таймера
« Отговор #5 -: 06 Септември, 2017, 22:06:11 »
Имат и още един проблем.Спират да работят и само копчето за рестарт помага.Ако ти трябват за сериозна работа,купи си други.
73!

Неактивен Rambo123

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: гр.Враца жк''Дъбника''
Re: Въпрос за два дигитални таймера
« Отговор #6 -: 06 Септември, 2017, 23:25:19 »
Първият таимер го използвах години на ред, но спря да си изпълнява програмата  :unknown: смешното е, че продължава да показва часовника вече седмица от изваждането от контакта, а вторият не съм сигурен дали го настроивам правилно ще се рова за упътване.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Въпрос за два дигитални таймера
« Отговор #7 -: 07 Септември, 2017, 10:37:44 »
С оглед на твоите познания и умения е по-уместно да не се захващаш с ремонта им защото вероятно няма да се справиш. Релето ако е залепнало консуматора ще бъде включен постоянно независимо от настройките на таймера. Може силно почукване с пръст по корпуса му да го оправи за известно време. Но наистина, не си заслужава да се занимаваш, щом в момента ще тръгнеш тепърва да се учиш на тези неща освен ако не планираш да се занимаваш с електроника и занапред.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Rambo123

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: гр.Враца жк''Дъбника''
Re: Въпрос за два дигитални таймера
« Отговор #8 -: 07 Септември, 2017, 11:42:13 »
Ок релето значи не е залепнало защото таимера не е включил  :batt: за другото ми беше ясно, че няма да се справя като разбрах колко неща трябва да проверя просто знанията не са ми на това ниво и ще се наложи да се откажа да ги поправям аз  :master2:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |