| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проверка на магнетрон  (Прочетена 10081 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Проверка на магнетрон
« -: 27 Септември, 2017, 12:42:01 »
Как може да се провери изправността на магнетрон от микровълнова печка без до бъде захранен?Какви са видимите признаци за дефект?Измерването да се направи с мултицет.Възможно ли е това и каква е гаранцията за годност при измерването?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проверка на магнетрон
« Отговор #1 -: 27 Септември, 2017, 13:29:07 »
Без да се захрани и пусне да работи в печката гаранциите са точно 0. Може да премериш единствено отоплението дали е здраво и толкова.
Има си разбира се някои визуални признаци за проблеми, нека колегите които имат повече опит да споделят за какво да гледаш, като например стапяне на капачката на антената, опушвания на някои места, пукнатини... но липсата на визуални проблеми няма да ти даде информация за работоспособността му.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Проверка на магнетрон
« Отговор #2 -: 24 Октомври, 2017, 07:39:35 »
Чакам идеи?! ???

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Проверка на магнетрон
« Отговор #3 -: 24 Октомври, 2017, 14:28:17 »
Магнетрона е една радиолампа. Как можеш да разбереш една радиолампа дали е изправна с омметър? Мисля вече се сещаш за отговора на въпроса.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Проверка на магнетрон
« Отговор #4 -: 24 Октомври, 2017, 17:42:35 »
Без да го захраниш никак.Може да му направиш оглед за външни дефекти,но това не дава представа.Магнетрона е по принцип "мутирал" диод :) ако му подадеш отопление и измериш с омметър както се мери диод може да разбереш дали не е нарушена херметизацията.Дали реално генерира само на микровълнова печка.

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 142
  • Населено място: Хасково
Re: Проверка на магнетрон
« Отговор #5 -: 24 Октомври, 2017, 22:46:39 »
Как може да се провери изправността на магнетрон от микровълнова печка без до бъде захранен?Какви са видимите признаци за дефект?Измерването да се направи с мултицет.Възможно ли е това и каква е гаранцията за годност при измерването?

Както и други са ти казали
Цитат
Публикувана от: lz2xl
« -: Днес в 17:42:35 »
Без да го захраниш никак.Може да му направиш оглед за външни дефекти,но това не дава представа.Магнетрона е по принцип "мутирал" диод :) ако му подадеш отопление и измериш с омметър както се мери диод може да разбереш дали не е нарушена херметизацията.Дали реално генерира само на микровълнова печка.
Много полезно мнение. Аз съм на същото мнение. Мисля, че много лесно можеш да измериш само отоплението и да забележиш външни повреди.
Ако обаче имаш възможност неработещата  фурна да е при тебе, вече е друга ситуация.
Ако това условие можеш да изпълниш, ще се опитам да ти помогна. Имам опит в ремонти на микровълнови фурни. Сега ако почна да ти обеснявам, ще говоря напразно.
Който може, го може.

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: Проверка на магнетрон
« Отговор #6 -: 25 Октомври, 2017, 11:18:26 »
В бялата пластмаса има два кондензатора към маса. Много често те пробиват. Маха се пластмасата и се слагат два кондензатора около 1nF/10KV. Пробвано е многократно, работят си вече 2-3 години.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: Проверка на магнетрон
« Отговор #7 -: 30 Ноември, 2017, 13:46:50 »
Другото което се разваля са ключетата около бравата на вратичката.Особенно на новите производства-като NEO.Пазете си частите от старите микровълнови!

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Проверка на магнетрон
« Отговор #8 -: 18 Август, 2019, 16:46:54 »
В бялата пластмаса има два кондензатора към маса. Много често те пробиват. Маха се пластмасата и се слагат два кондензатора около 1nF/10KV. Пробвано е многократно, работят си вече 2-3 години.
Продават ли се някъде такива куплунги за магнетрон? На моята микровълнова единият проходен кондензатор е пробил, не знам дали ще е удачно да разпробивам куплунга за да сменя кондензатора  :-[ .

Активен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Проверка на магнетрон
« Отговор #9 -: 18 Август, 2019, 17:35:49 »
Колегата е писал маха се куплунга и се слагат външно, или здрав такъв от магнетрон с друга повреда. Трябва си да е на печката

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Проверка на магнетрон
« Отговор #10 -: 18 Август, 2019, 18:28:23 »
Аз куплунга съм го свалил, въпросът е, че вътре в него са тези кондензатори. Трябва да се разпробива, защото е залято вътре с нещо като епоксидна смола.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Проверка на магнетрон
« Отговор #11 -: 18 Август, 2019, 19:16:33 »
Валери,свали тенекиената капачка.Там ще ги видиш.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Проверка на магнетрон
« Отговор #12 -: 18 Август, 2019, 20:30:03 »
Не са там Асене, вътре в самата букса са, под капачката са само двата дросела.

Активен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: Проверка на магнетрон
« Отговор #13 -: 18 Август, 2019, 20:49:41 »
Маха се целия куплунг  разнитва се и се вади цялото няма как да се извадят кондензаторите. Вариант да са външни там при дроселите сложени или извън магнетрона.
Засичал съм много рядко на по стари модели кондензаторите да са в самата букса която се отваря.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Проверка на магнетрон
« Отговор #14 -: 18 Август, 2019, 20:55:20 »
Колеги, кондензаторите са в буксата, магнетрона е lg 2m213.
Ситуацията е аналогична като в този клип:
« Последна редакция: 18 Август, 2019, 21:11:59 от Валери »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |