| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Питане за микроконтролер и програматор  (Прочетена 6745 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #15 -: 05 Октомври, 2017, 13:51:22 »
Всъщност абсолютно нищо не ми пречи да направя втория програматор - така или иначе частите са същите и ги имам. Само този мосфет в зелено не мога да разбера задължително ли е с него, защото ми се струва като някаква допълнителна опция. Ама така или иначе в магазина го нямаха и съответно и аз го нямам. Трябва да го поръчвам по интернет и става една дълга и широка. Същевременно аз си закупих необходимите части за програматора и за часовника и самия микроконтролер. Цялата работа ми дойде 14.90, като цената включва и билета за градски транспорт  :), което според мен е добра и ниска цена като за начало - така да се каже с учебна цел. Като се има и впредвид, че дребните части съм взимал по повече бройки отгоре, дето се казва да има. Естествено най-голяма тежест в цената има микропроцесорът.

79934-0

Индикаторите за бъдещия часовник са зелени с общ катод. Има някакви надписи на тях, като им наближи времето ще се опитам да им намеря даташийт и да мисля за свързването им. Ами това е за сега. Остава да имам свободно време да започна да се занимавам, защото поне един ден ще отиде само да направя програматора и да отида да програмирам чипа, отделно после и самия часовник и така. Но всичко с времето си. Естествено темата е отворена за съвети и обсъждания.  :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #16 -: 05 Октомври, 2017, 14:37:41 »
Въпреки странността на въпроса Ви, точно този транзистор върши работата - с него се гаси захранването на процесора, използва се като ключ. Как може една част от схема да е "незадължителна"? Всеки компонент има функция и правилната работа на останалите компоненти и схемата като цяло зависи от него, в повечето случаи. Ако не го сложите, все едно имате версия А на схемата. Не е лошо да почетете малко. Свалете си апликейшъна на Майкрочип за програмирането, там ще разберете как се случват нещата и ще разберете как работи програматора Ви.
2N7000 го има в Елимекс на кило, много е евтин, аз го позлвах в АМ предавателчетата. Това е "универсалния" малък полевак, какъвто е 2N2222 за биполярните транзистори.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #17 -: 05 Октомври, 2017, 16:10:19 »
Kolev, всъщност ти искаш:

1. да повториш готово устройство с микроконтролер (където заниманието ще ти е да програмираш hex файла в микроконтролера, като примерния ти линк към "Очень простые часы на PIC-контроллере")

или

2. да напишеш програма за управление за собствено устройство, по твой си алгоритъм на работа, да запишеш компилирания файл в микроконтролера и да изработиш хардуера (в случая: часовник)?

( нещо такова за часовник на български език ще е:

ако секундите са = 60, то
минутите да са минути + 1;
секундите да са 00;

ако минутите са = 60, то
часовете да са часове + 1,
минутите да са 00 ...

и т.н. )

Аз останах с убеждение, че искаш вариант 2 (по който заниманията са много-много по-интересни от вариант 1 :dance:).
Вариант 1 си е просто повторение на устройство, което някой е замислил и предоставил за повторение. С несподелен програмен код практически начинът на работа не може да се допълни, измени и ти остава да се съгласиш с начина на функциониране с това на автора.
« Последна редакция: 05 Октомври, 2017, 16:16:43 от veso74 »

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #18 -: 05 Октомври, 2017, 19:34:02 »
Зачудих се за мосфета защото са го дали в зелено и със странно свързване към схемата - криви линии. Еми ще видя из бурканите с части, ако намеря някой ще го направя, ако не пак съм на първия вариант. Не ме притеснява, че като запиша програмата ще тръгне да я изпълнява. Повече ще ме притесни ако не тръгне:). Ако ми се получи ще мина на по-сериозен програматор.
Искам да повторя готова схема с готов файл. Аз и да искам да си напиша програмата сам не мога.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #19 -: 05 Октомври, 2017, 19:38:35 »
... Аз и да искам да си напиша програмата сам не мога.

Мислиш си, че не можеш, а можеш  ;) Я опитай! Предлагам обаче друга платформа (ИС, микроконтролер: напр. с Arduino). Ни програматор ще ти трябва (само един USB кабел), ни сериозни програми (всичко е свободно за теглене и използване), но изборът е твой, разбира се.
Реално демо-часовникът съдържа кода:
  if (ss > 59) {
    ss = 0;
    mm++;
  }
  if (mm > 59) {
    mm = 0;
    hh++;
  }
  if (hh > 23) {
    hh = 0;
  }
Мисля си, че математиката е видна и по-просто не може и да бъде.
« Последна редакция: 05 Октомври, 2017, 19:43:59 от veso74 »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #20 -: 05 Октомври, 2017, 20:43:00 »
Не ме притеснява, че като запиша програмата ще тръгне да я изпълнява...
Явно не сте разбрали казаното от мен. Не е проблема, че ще тръгне след програмирането. Проблемът е, че като тръгне, не може да влезе в програмен режим. Т.е. първото програмиране ще мине, а после - край. На JDM нанизвате процесора на програматора ПЪРВО и ПОСЛЕ го бодвате на порта. Такъв е реда. Обаче на програматора и на софтуера Ви за програмиране им трябва малко време, първия да зареди умножителя от порта, че да вдигне около 13 волта на MCLR крака и да вкара ПИК-а в програмен режим, а на софтуера да осъзнае, че на порта има програматор, което обикновенно се случва след цъкване на бутонче на програмата. За това време кода Ви е тръгнал да работи, и не само че нямате как да рестартирате процесора, че да има шанс да влезе в програмен режим, но и е възможно да стане беля, например да ви дойде напрежение на програматора на някой от краката, а според кода Ви този крак да трябва да седи в "0". Тогава като нямате резистор последователно, транзистора в ПИК-а, който е към маса ще се изпраи за миг и край с крачето.
Не подхождайте толкова повърхностно, малко попрочетете и осъзнайте, защото ви чакат бая разочарования. Няма нужда да задълбавате, просто подходете с основни знания.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #21 -: 05 Октомври, 2017, 21:07:49 »
Слушай Билян! Право ти казва! Само с изпаряващия се извод няма да се съглася - на ПИК всички изводи конфигурирани в режим изход имат защита по ток на 25 милиампера и при изходящ и при входящ ток. Това се ползва и в схемата която е постнал колегата на часовника, няма кьорав токоограничителен резистор за индикацията. До колко е добре да се товари така процесора - не е добре, но става. Виж ако напрежението е над захранващото и отпуши диода към подложка тогава вече верно може да има изпарявания :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #22 -: 05 Октомври, 2017, 21:40:18 »
Почнах пак да се замислям за един китайски PicKit 3 :D Не ми се ще да опукам контролерчето за няма нищо. Все пак то е най-скъпо от всичко което взех днес. Доверявам ви се, все пак вие сте правили такива работи а аз тепърва започвам.
Относно кода на програмата, така като го гледам написан не изглежда сложно. Казва се на контролера да отброява секундите до 59, след което да започне от 0 и да прибави към минутите една. Така е и с минутите - брои до 59, занулява и прибавя към часа единица.

 

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #23 -: 05 Октомври, 2017, 22:05:55 »
... така като го гледам написан не изглежда сложно.
Разбира се, трябват и подробности около основната идея: да взема от точен генератор сигнал и той да определели точен отчет по време (напр. от 16 MHz / нещо си = 1 сек), да пратя текущото време на някакъв индикатор (LCD, LED, TFT ... интернет ... избери си къде да е), да го "сверявам" някак си този часовник (ръчно: бутони, автоматично: по радио-канал, по интернет канал и др.) и това да го напишеш на подходящ за микроконтролера език (Assembler, Basic, C ...).

Започни с: "разбий" сложните действия на прости, които могат да се изразят математически, "преведи" ги на подходящ език за машинката/микроконтролера, подреди ги по реда, по който си решил да работи, сглоби опитен образец на устройството, тествай, отстрани грешките, след време добави "екстри" и се радвай на изпълнението си. След това може да споделиш с други творението си и те да го ползват, усъвършенстват и се радват :yes:

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 409
  • Населено място: България
« Последна редакция: 05 Октомври, 2017, 22:12:57 от lz2lx »

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Микроконтролери и програматори - първи стъпки
« Отговор #25 -: 07 Октомври, 2017, 11:13:58 »
Такаа, готов съм да овладявам основите на програмирането. Взех си едно PicKit3, от евтините. Гледам вътре чиповете са на "Microchip". Дано да нямам проблеми с него. На ICSP платката и преместих джъмперите за DIP18, инсталирах си MPLAB. Сега мисля да пробвам да заредя hex файла на часовника в чипчето да видим какво ще стане. Гледах доста клипове и четох малко из книгите за да видя как долу горе става номера. Само че колкото повече чета толкова повече ми става ясно че трябваше да взема друг микроконтролер. За PIC16f628 не намирам много схеми за него из нета. Трябваше да взема PIC16f628А той е по често срещан, както из книгите, така и из нета. На този с А накрая не съм му чел даташийта и не мога да кажа каква му е разликата с другия.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #26 -: 07 Октомври, 2017, 12:30:17 »
Разликите са минимални, и особено като навлезеш няма да ти бъде голям проблем да преработваш кода за да се прехвърля на всеки произволен контролер от 16-та серия. Естествено ти трябва сорса, ако разполагаш само с hex файл тази работа няма да я бъде.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #27 -: 07 Октомври, 2017, 15:10:25 »
Пробвах да запиша hex файла на чипа и всичко мина добре. Наех се да правя часовника на експериментална платка, но като видях колко много кабелчета ще ми трябват да навържа дисплеите се отказах. Днес няма да го бъде часовника. Притеснявах се дали програматора ще подава 5 волта към чипа, защото като четох из нета се оказа, че най-голямата болежка на неоригиналните програматори е точно тази и като най-просто решение дават да се отреже USB кабела и от там да се пусне една "перемичка" от +5-те волта към чипчето за да може да се захрани.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #28 -: 07 Октомври, 2017, 18:07:30 »
Kolev, вземи си такава "пластмасова платка" с отвори (breadboard), която мисля ще ти спести много време в безкрайните експерименти с микроконтролери и цифрови схеми. С помощта на къси проводници (добре е да са с щифтови накрайници) си правиш връзките, като можеш скоростно да променяш конфигурацията на връзките между компонентите в бъдещата принципна схема.

Мисля, че е още по-добре свързващите проводници да са самоделни. Аз изхвърлих един комплект готови китайски проводничета (много лошокачествени), друг запазих (на втората снимка), а още два комплекта с разноцветни проводници (50-100 бр.) си направих с контактни щифтове от комп. платки и термошлаух.

Признавам си: преди време подценявах този вид монтаж (вероятно заради възможните лоши контакти, паразитни капацитети, индуктивности ..., въобще на пръв поглед: "паешки" монтаж  ::) ). Мой приятел казваше: "Пробвай! Става за тестове." Аз не, та не ... Сега монтажът ми е любим и за някои конструкции схемата "престоява" "нахвърляна" там седмици, месеци ... (и повече :crazy: ) докато я прехвъря (с вече работеща принципна схема) на платка. Дори за мое изумление прости ВЧ генератори на 4-20 MHz "тръгват" там.

С връзките "по редове" и "по колони" се свиква бързо.

Това изделие не е скъпо и мисля няма да ти е излишно в домашната "лаборатория".
« Последна редакция: 07 Октомври, 2017, 18:22:27 от veso74 »

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #29 -: 07 Октомври, 2017, 20:28:17 »
Имам такава платка, всъщност я поръчах заедно с програматора, но в по-предния ми пост не споменах просто. Ами пак са доста кабелчета. Нека някой ме поправи ако греша, но поне час разучавах въпросните седем сегментни лед дисплеи. Намерих даташийт за моите които взех - те са с общ катод на 13 и 14 краче. Имам два двойни индикатора, значи четири общи катода - те не са проблем отиват си директно на крачетата на процесора. Обаче остават още 32 крачета (A B C D E F G Dp умножено по 4 = 32) А на първата цифра на първия индикатор трябва да се свърже с А на първата цифра на втория индикатор, А на втората цифра на първия индикатор трябва да се свърже с А на втората цифра на втория индикатор и така на татък докато се свържат всички букви. И вече така общо свързани трябва да се свържат към микроконтролера. Много ми се видяха, а и ме заболя гърба и се отказах. По добре като съм в кондиция да го почна на чисто.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |