| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Питане за микроконтролер и програматор  (Прочетена 6727 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #30 -: 07 Октомври, 2017, 20:59:21 »
За да не губиш време за всички тези връзки си вземи индикатор за динамична индикация (връзките между едноименните сегменти са изградени вътрешно). Има такива 2-ки и 4-ки. И една забележка - не мисля че е добра идея общите аноди/катоди да ги връзваш директно към изводите на процесора. Китайците го правят доста често но е тъпо, освен ако дисплея не с много ниска консумация.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #31 -: 08 Октомври, 2017, 11:30:15 »
В схемата се използва индикатор с общ анод а ти имаш с общ катод. Няма шанс да тръгне ако не инвертираш нивата на всички изходи към дисплея. Инвертирането ще стане много лесно в софтуера, давай сорса да даваме идеи за модификация.
Да, не е добре да е направо към процесора, и определено така ще има и промяна на яркостта на цифрите в зависимост от броя светещи сегменти, защото общия аноден (катоден) ток ще се ограничава от вътрешното токоограничение на контролера 25 милиампера, и вече ще се разпределя между различен брой активни сегменти в различните цифри. Но това е първи проект, давай по този начин та да не ти мине мерака преди да си започнал, после вече ще имаш много време за модификации и подобрения.
Относно +5 волта - не знам конкретния клонинг на Пик кит 3 как е, моя клонинг си подаваше 5 волта и си работеше защитата от претоварване на въпросната линия, но нямаше възможността да се регулира това напрежение плавно в диапазона от 1 до 5 волта както имат оригиналните пик кит 2.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #32 -: 08 Октомври, 2017, 14:17:33 »
То в самата схема има възможност да се превключва между общ катод/анод. Има джъмперче.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #33 -: 08 Октомври, 2017, 14:19:46 »
Така става като подходиш по този начин. Ако искаш да научиш, да проумееш и да умееш - карай по естествения път на нещата - почети, разбери, опитай, запомни. Няма преки пътища към умението, не може да прегазиш през тревата и да заобиколиш завоя.
Иначе само ще има въпрос след въпрос тук, всички ще се опитват да поправят грешките и да запълнят празнините в знанието, а това няма да продължи дълго.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #34 -: 08 Октомври, 2017, 15:27:35 »
Аз за сега съм доволен. Доста схеми съм имал желание да направя, но като видя че е с микроконтролер и съм се отказвал. Не е въпроса в писането на програмата, въпросът е че не мога, нямам с какво и не знам как да го програмирам. Сега разбирам че не е било нещо космическо и много сложно, просто трябва да му се отдели нужното време. Същото е и с писането на кода. Съгласете се, че не мога да почна да уча да пиша програми при положение, че не знам например кое краче на интегралата за какво е. Има много четене в цялата работа, много експерименти много успехи и неуспехи. Всичко е въпрос на време, а времето е основното нещо което липсва в повечето случай. Все пак помощта която ми оказвате ми е много полезна и мисля, че темата има на къде да се развие още. :)

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Питане за микроконтролер и програматор
« Отговор #35 -: 09 Октомври, 2017, 20:05:06 »
Kolev, дано съобщението ми да ти е като някакъв стимул, но часовникът, който си запланувал да правиш, работи  :yes:
Време за "изработка" при мен: примерно 25-30 мин (половината "пропиляно" време - в търсене на микроконтролер, индикаторче, бутони и прогаматора из кутии с чаркалаци).

Прилично отделено време и в неколкократни записи и проверки на записания код и мое недоумяване защо записаното се различава от прочетеното .... (вдигнат е CP fuse  :crazy:, но от недолюбване на PIC-ове така става. Четене трябва ...).

Индикаторчето е много стар тип: HP5082-7414 (4 цифри ОК, с не-много висока яркост за съвремените изисквания), но понеже беше с готови връзки, за теста е ОК. MCU е 16F628A, без проблем се програмира с JDM програматор.

Малко неудобно ми е решението на автора със завъртяните на 180 гр. цифри за "минути" поради невъзможността да използвам примерно готов индикатор с 4 х 7 сегм. LED,  но това лесно ще се реши с 4 единични индикатора и външни връзки, както е на схемата.

На снимката по-долу: показание 12:41 часа, където "десетичните точки" на 2-3 цифра мигат секундно ("хванал" съм ги на снимката угасени), а при завътране на двете последни цифри ще отбелязват разделителя межди часове и минути ( : ).

Сглобявай, програмирай, използвай и напред към следващите интересни конструкции с микроконтролери пожелавам!  :good:
« Последна редакция: 09 Октомври, 2017, 20:12:30 от veso74 »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |