| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Прием на УКВ с пренастроен блок по стандарт CCIR от Пловдив, радио Акорд 101  (Прочетена 2485 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
УКВ приставката е преработена/пренастроена по информация предоставена от "Styrshel" във форума, в клипа грешно спонавам Асен, извинявай Иване!

Fx е "отдолу" - 77-97 MHz. Можеше и отгоре, но реших да не пренапъвам лампата и платката. ECC85 не съм я сменял, не съм я мерил, но се получи добра чувствителност и селективност и стига толкова напъни.

Моля за извинение за качеството на клипа, снимам от ръка с телефона, като следя едновременно показалеца, скалата, списъка с честотите на ПС-то, мултицета, индикатора за настройка и забравям да гледам дисплея на камерата, на места не е фокусирано, долната част на скалата е по-лошо осветена и поради това показалецът не се вижда добре, ръката ми трепери, защото не мога да пийна 1-2 през деня  :D , дано не ви хване морска болест.

В клипа съм казал почти всичко, ако нещо съм пропуснал - питайте!



Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Нещо клипа не е налице?
0888981645, 072365106

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Нещо клипа не е налице?

Мисля, че трябва вече да е ОК. Беше "Private", направих го "Public".

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Ето и кратък вариант на клипа 1:40 мин:



Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Сега всичко е наред и Браво!
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Евала! И на теб и на Иван за тази изключително успешна и доказана вече поне два пъти методика за пренастройка. В най-скоро време ще я изпробвам и аз. Интересувам се нещо друго променял ли си схемотехнически освен различния капацитет на входния кръг и премахнатия кондензатор в анодната верига на УВЧ? Това което си постигнал е отлична чувствителност и прекрасно покритие на целия обхват, радост за окото е да се види на какво са способни тези апарати.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Евала! И на теб и на Иван за тази изключително успешна и доказана вече поне два пъти методика за пренастройка. В най-скоро време ще я изпробвам и аз. Интересувам се нещо друго променял ли си схемотехнически освен различния капацитет на входния кръг и премахнатия кондензатор в анодната верига на УВЧ? Това което си постигнал е отлична чувствителност и прекрасно покритие на целия обхват, радост за окото е да се види на какво са способни тези апарати.

Пробвах 6 pF в кръга на хетеродина вместо 8 и не помня кой остана последно. То първата работа е да направиш диапазона на хетеродина 78-98 или съответно 98-118 (пиша приблизителните стойности). Тогава ако се наложи може да пипнеш този кондензатор, ако с тримера не можеш да постигнеш нужното.
Друго не съм пипал. Понеже хетеродинът ми е под входната, т.е. на ниската честота не съм развивал и едната навивка на бобината за ОВ. Ако забеляза от картинката на Иван тя е 2 навивки и е преместена до хетеродинната, т.е. по-близо до нея. Аз си я оставих на мястото с 3 навивки, така работи добре и стабилно. Ако искаш хетеродина да е 98-118 може би ще трябва.
Най-трудното е разширяването на тръбите, аз си заточих свредло и пак не става добре - на 1-2 места пукнаха, не, че това им пречи на работата. Едната тръба беше и крива. Аз си направих при стругаря ядра 6,8мм диаметър за проба, те влизат директно без разширяване. Плътни, не тръба, с отвор 4мм на дълбочина 10 мм. Така оставям повече маса на ядрото, ще видим следващия път дали ще покрият целия обхват.
Ти питаше Иван за бобината на КВ лупата, тук не съм я пипал, и лупата си работи перфектно, но понеже това ядро е удължено на 25 мм, има резон да се намали тази намотка, тя може би влияе някак и на анодния круг на ВЧУ-то на УКВ-то заради по-дългото ядро.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Вероятно няма да покриеш целия обхват с по-тънките ядра па макар и да са плътни, но пробвай. Аз пробвах с доста материали в бобините и в нито един от случаите не мога да покрия 20мхц лента, аз пробвах с горна настройка на хетеродина и не ставаше работата. Сигурно платката не е читава вече за такива високи честоти.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
16386 Прегледи
Последна публикация 14 Януари, 2013, 22:15:18
от Ricarq
18 Отговора
14587 Прегледи
Последна публикация 14 Май, 2013, 21:31:29
от eset2
1 Отговора
2933 Прегледи
Последна публикация 01 Август, 2018, 07:48:57
от Любо Божков

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |