| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" |  Декодер цветна маркировка |

Автор Тема: Приемна антена в града - противошумов въвод  (Прочетена 1419 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dinev66

• Квантов електрон
  • Публикации: 258
  • Град: Пловдив
Re: Приемна антена в града - противошумов въвод
« Отговор #15 -: 20 Декември, 2017, 18:19:11 »
Здравей Биляне, изпитвам огромна нужда от подобна антена и фидер, писна ми да настройвам само по уреди АМ обхватите и да не мога да чуя нищо в реални условия. Но имам няколко въпроса:

1. Не зная дали някъде съм пропуснал нещо, но в началото пишеш:
 "Оплетката на коаксиалния кабел НЕ Е СВЪРЗАНА със земния проводник.",
а в последния пост:
"Първо, искам да отбележа, че всичко работи по-добре БЕЗ ЗЕМНО от страната на радиото. Т.е. като включа земното от бюрото ми и далечния край на коаксиала е заземен в кутийката навън, се получава една нова "антена"

Последно да разбирам ли, че коаксиалът е заземен в кутията при антената?

2. "Погрирежете се за възможно най-доброто земно, което конкретната ситуация позволява. Имам пред вид НАЙ-ДОБРОТО ВЪЗМОЖНО, а не просто възможно..." - Дай ми идея за добро земно, живея на 11 етаж в 16 етажен блок + таван, обиколен от всички страни с тротоар. Копаенето и забиването на кол за автономно земно няма да е мого лесно, но още повече ме тревожи прекарването на заземителния проводник до покрива. Външното му полагане ще създаде проблем, защото от вятъра ще пляска по стената, а почти е сигурно, че "доброжелателният" ми съсед отгоре ще го резне. Решението е оковаване с алпинистт, но освен, че става финансово дебело, и това ще има проблеми, защото има етажи с поставена изолация (където не бива и не може да се кове) и други етажи без. Струва ми се, че заземлението на гръмоотводната инсталация не е много добра идея.  :D Ти имаш ли други?

3. Антената мога да я разпъна от единия до другия край на покрива - около 20 м. или малко повече, (нямам друг възможен блок наблизо) - на каква височина от покрива е добре да бъде, като имаш впредвид, че на тавана няма друга техника освен асанцьорите и осветление? Таваните са малки клетки, необитаеми и се ползват само за багаж.

4. Минава ми през акъла и нещо друго, но не зная дали е възможно. Феритна ненастройваема антена със широколентов усилвател поне за средни вълни - лентата е малко повече от 1 МHz. Разположена в стаята до прозореца или даже отвън на него. Мислиш ли, че е възможно?
« Последна редакция: 20 Декември, 2017, 18:25:54 от dinev66 »

Неактивен ahedproductions

• Адронен колайдер
  • Публикации: 1 561
  • Град: София
  • LZ1SWE
    • Конструкторско Бюро "Барин"
« Отговор #16 -: 20 Декември, 2017, 20:03:21 »
 :rofl: много ми беше ясно като го писах, но сега с тия два цитата ми се изясни двоичната природа на изявлението...
1) Не, не е заземен навън. Там е зад трафчето. Не трябва и да е заземен по принцип, защото през него тече само диференциално сигнала, т.е. иде по жилото и се връща само по вътрешната повърхност на оплетката. Няма никакваи синфазни балансирани токове, че да тече по външната повърхност. И като не тече там няма да се наслагват токове от смут отвън с тези на сигнала и воала - коаксиала бачка както е замислен. Обаче реших, че не всеки приемник ще се радва на това. Например моята станция на всичко под една честота някъде из ниските къси се кефи на земното и не шуми, напротив, вдига ѝ се чуствителността малко. Това второто трябва да помисля защо е...
2) Някакви тръби? Ако не, имаш винаги един вариант, но не е широколентов, а се настройва на работната честота на каквото си свързал. Противовес местен с настройка в резонанс. Имаш арматура в стените, нали? Я провери дали е заварена като хората и заземена, моля. Измери има ли потенциал между нея и нулата в блока и ми кажи. Ще помисля още, има как да се спаси, ма май ще трябва да пробвам може би при мен първо... да не се излагам хаха! Дървета на хоризонта? Или си в бетонна пустиня?
3) Може да не се наложи. Имам тука един Mini Whip и още една активна. Мога да ти измисля велик вариант и да не мислиш и за земно въобще... Трябва да ги видя дали са живи. ;) С активна и земното, поне на приемане, не е нужно. Е, ще я монтираш на покрива, върху мрежа екранираща някаква, ще я измислим каква.
4) Не само възможно, ама ако си навит ще ти предложа един проект. Средно сериозен.
« Последна редакция: 20 Декември, 2017, 20:08:37 от ahedproductions »
Gold is the money of kings. Silver is the money of gentlemen. Barter is the money of peasants. Debt is the money of slaves.
http://www.qsl.net/lz1swe/

• Адронен колайдер
  • LZ1SWE
« Отговор #17 -: 21 Декември, 2017, 07:33:49 »
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=5157.msg35433#msg35433
2) Активна приемна антена MiniWhip
Gold is the money of kings. Silver is the money of gentlemen. Barter is the money of peasants. Debt is the money of slaves.

• Адронен колайдер
  • LZ1SWE
« Отговор #18 -: 21 Декември, 2017, 10:51:36 »
Може и това, ако си навитак да го изпълниш! https://pa0fri.home.xs4all.nl/Ant/Active%20antenna/Active%20receiving%20%20loop%20antenna%20eng.htm
Просто би било перфектно. Само добавяш едно трафче 1:16 към нея, като моите горе, и си готов.
« Последна редакция: 21 Декември, 2017, 10:59:07 от ahedproductions »

Неактивен dinev66

• Квантов електрон
« Отговор #19 -: 12 Февруари, 2018, 20:28:18 »
Ето приемането на дълги, средни и КВ с Mini-whip-a в центъра на Пловдив. Благодаря ти, Биляне за подаръка и че ми отвори очите!

https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=5157.msg35433#msg35433

Предавателя Видин на 1мин и 20 сек.

/>
И с Braun 4742:

« Последна редакция: 12 Февруари, 2018, 20:34:06 от dinev66 »

• Адронен колайдер
  • LZ1SWE
« Отговор #20 -: 12 Февруари, 2018, 20:58:32 »
 :hi: :drinks:

Неактивен dinev66

• Квантов електрон
« Отговор #21 -: 12 Февруари, 2018, 21:16:35 »
 :hi:
 :drinks:

Неактивен origo

• Адронен колайдер
  • Публикации: 2 816
« Отговор #22 -: 13 Февруари, 2018, 10:37:16 »
Като гледам, май ще си направя един mini-whip и ще го кача на покрива  :good:
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

• Адронен колайдер
  • LZ1SWE
« Отговор #23 -: 13 Февруари, 2018, 20:48:14 »
Действай! Няма да съжаляваш.

Неактивен rolling_heads

• Квантов генератор
  • Публикации: 788
« Отговор #24 -: 13 Февруари, 2018, 21:50:23 »
Честито,
И аз искам.
Само дето не разбрах какво е сътворил колегата Динев.
Може ли да разкажете , да дадете схеми, платки и съвети ми
Кънчо Атанасов 0898862273

Неактивен styrshel

• Квантов генератор
  • Публикации: 912
  • Град: Варна
« Отговор #25 -: 13 Февруари, 2018, 22:10:32 »
Честито,
И аз искам.
Само дето не разбрах какво е сътворил колегата Динев.
Може ли да разкажете , да дадете схеми, платки и съвети ми
И аз искам повече практически насоки, с по-малко теория.
Моля!

Неактивен slavi

• Квантов електрон
  • Публикации: 260
  • Град: Botevgrad
« Отговор #26 -: 14 Февруари, 2018, 09:35:03 »
И аз! Понеже не към добре с теорията, но с практиката ще се справя...

• Адронен колайдер
  • LZ1SWE
« Отговор #27 -: 14 Февруари, 2018, 15:10:48 »
Ех, практика, теория...  :D

88411-0

88413-1

88415-2

88417-3

Това е "слим" вариант за тесни тръби. Може и класическия, като моята и на Владо:

88419-4

88423-5

Транзисторът 80181 е 2N5109.

Далеч от железа, на високо, 2-3 метра над покрива. Не свързвайте земно, антената е изолирана. Ако искате си заземете оплетката в долния край, ако има положителен ефект и за безопасност, но зависи от конкретната инсталация. Задължително трансформатор на изхода 1:16 по позната конструкция от предните постове.
 :drinks:

П.П. ДА, 5109 е задължителен. НЕ 3866 не става. Е, поне моя опит така показва, ама знае ли се, може да съм омазал нещо...

Неактивен styrshel

• Квантов генератор
  • Публикации: 912
  • Град: Варна
« Отговор #28 -: 14 Февруари, 2018, 15:27:00 »
ЕЕЕЕЕЕЕЕЕееее, сега Биляне, пак тънкаж искаш да минеш! Нарисувай всичко и това 1:16, и не казваш тези маси по схемата влизат ли в приемника към клема земя?

• Адронен колайдер
  • LZ1SWE
« Отговор #29 -: 14 Февруари, 2018, 16:14:47 »
Трафчето го има описано още в началото на темата. Обяснил съм всичко нагоре, кое се заземява, кое не. Четете. Трафчето изолира антената и земно не е нужно към нея. Антената горе, захранващия инжектор долу. А за рисуването не виждам какво по ясно от схема и снимки. Какво друго ви трябва?
А, и тия 2.2К на изхода при мен ги няма, не мога да разбера защо са ги сложили в този вариант.