| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Широколентов усилвател с IRF510 - има ли смисъл? :)  (Прочетена 4768 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Широколентов усилвател с IRF510 - има ли смисъл? :)
« Отговор #15 -: 08 Декември, 2017, 07:58:05 »
 ??? Най-накрая днес слагам стъпалцето да му видим живеца. Слагам ограничение на 3А на захранването, далеч в зоната на комфорт на ЧИТАВ 510. Пускам, тръгна, изкарах към 20 вата, хармониците бяха ок на пръв поглед, но не успах да ги измеря. Един от двата транзистора предаде дух със смрад. На 1.9А ток. Писна ми от ментета. Трябва да си поръчам от RD16HHF1 два броя и да не си губя времето. Но ще викна оригинални 510 от чужбинско и ще му дам още един шанс. Но кога ще е - нямам идея.  :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Широколентов усилвател с IRF510 - има ли смисъл? :)
« Отговор #16 -: 08 Декември, 2017, 10:47:16 »
Любопитно ми е да споделиш от къде са купени „ментетата“? Защото сега ако ми кажеш Комет няма да се съглася! Вярно е че в момента в Комет продават елементи които са произведени в китай, но не са ментета, а са си оригинални на съответния производител, просто вече производството не е същото. И аз имам транзистори на феърчайлд сваляни от стари захранвания които по напрежение отговарят поне на 1.5 пъти написаното в дейташийта напрежение, докато кометския аналогичен на ST произведен в китай си „отива“ точно с 10 волта над написаното в дейташийта. Но това не означава менте. Интересно ми е какъв е случая при теб. Видя ли им хубаво режима като ток и напрежение? Сигурен ли си че нещо не е било разстроено и да е текъл по-голям от очаквания ток или да е имало напрежителни пикове?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Широколентов усилвател с IRF510 - има ли смисъл? :)
« Отговор #17 -: 08 Декември, 2017, 11:43:04 »
  Слагам ограничение на 3А на захранването, далеч в зоната на комфорт на ЧИТАВ 510. Пускам, тръгна, изкарах към 20 вата, хармониците бяха ок на пръв поглед, но не успах да ги измеря. Един от двата транзистора предаде дух със смрад. На 1.9А ток. Писна ми от ментета.

Не разбирам нищо от високочестотни усилватели.
Обаче - означава ли че като си ограничил на 3А захранването, няма възможност пиков ток да достигне значително по-високи стойности. Не зная какво ти е захранването, и може да пиша глупости...интересно ми се видя това с дефектиране на транзистора.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Широколентов усилвател с IRF510 - има ли смисъл? :)
« Отговор #18 -: 08 Декември, 2017, 12:35:00 »
За съжаление - Елимекс.
Захранването ми е безусловно стабилно и е способно да регулира ток и напрежение при далеч по сериозни товари при всякакви условия. Токоограничението е чрез foldback на напрежението. Lambda GEN100-15.

83759-0

Режимът мек, 80мА ток на покой на всеки транзистор, възбуждане с чист сигнал и съвсем разумно ниво, някъде към 1.8 вата.
Нямам пикове. Просто най-вероятно кристала е много по-малък от необходимото и ми е избягал термално, редовния номер.
« Последна редакция: 08 Декември, 2017, 12:50:46 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Широколентов усилвател с IRF510 - има ли смисъл? :)
« Отговор #19 -: 08 Декември, 2017, 12:58:07 »
От елимекс е крайно нежелателно да се купуват полупроводникови компоненти.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Широколентов усилвател с IRF510 - има ли смисъл? :)
« Отговор #20 -: 08 Декември, 2017, 14:32:20 »
Елимекс :) и аз купувах.После поръчах от друго място.При 12 волта на чифт получих около 15 вата без проблеми.Но на изкуствен товар.На антена нещата са различни,според антената.Биляне не ги долюбвам IRF510.За проба сложи IRF530,капацитетите им вход изход са малко по високи.Получава се прилично.При мен се получава около 2,5 ампера на 18 волта.Един вид оптимално напрежение на дрейна.Около 35 вата на изхода.Може и повече обаче става на дисторшън :) Добре че спряха аналоговата телевизия,че иначе си вътре :) Личен опит.Опуках няколко чифта докато правех експерименти и проблемите не са от прегряване или голям ток,пукат по свръхнапрежение на дрейна от КСВ.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Широколентов усилвател с IRF510 - има ли смисъл? :)
« Отговор #21 -: 08 Декември, 2017, 15:23:06 »
Ми да, минавах от там и от там взех...
КСВ при мен няма, натоварен е с товар на BIRD. И 20-тина вата да е имало. А 530-ките не зная дали ще успея да ги бутам широколентово с тоя капацитет, но може да се пробва.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Кръстан

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 135
  • Населено място: Пасарел, Плевен, Копенхаген - тризвучието на географията
Re: Широколентов усилвател с IRF510 - има ли смисъл? :)
« Отговор #22 -: 08 Декември, 2017, 16:08:03 »
:drinks:
Имах такъв въпрос на ЛС и искам да поясня. НЕ, С ДВА 50 ВАТОВИ ТРАНЗИСТОРА В ПУШ-ПУЛ НЕ СТАВА 100 ВАТОВО СТЪПАЛО, А 50 ВАТОВО! Те се редуват да отдават ток в товара, не го отдават едновременно. С 4 броя 50-ватови става 100 вата.
 :alko:

 :hi: Не знам какъв е контекста на тези твърдения. Най-добре е човек да се обърне към теорията за да си отговори на фундаменталните въпроси за мощтностите върху товара и активните елементи. Искам да кажа,че захранващата мощтност се разпределя върху товара и активните елементи. Разбирайте като се захрани един усилвател клас АБ със 100 Вт да речем, примерно 70 Вт се отдават като полезна мощтност във товара и 30 Вт се разсейват върху транзисторите (Ако приемем КДД на стъпалото в клас АБ 70%).  :D Освен това трябва да се има пред вид, че единицата Ват е свързана със едниницата за време, 1 секунда. И ако един транзистор работи един полупериод, то на практика за 1 секунда работа на АБ стъпалото един транзистор работи само половин секунда. Мощтността за половин секунда не е като мощтността за една секунда...
« Последна редакция: 08 Декември, 2017, 16:25:19 от Кръстан »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Широколентов усилвател с IRF510 - има ли смисъл? :)
« Отговор #23 -: 08 Декември, 2017, 16:52:23 »
За честоти до 10 мхц биват,пропуснах да пиша че стъпалото го ползвах само за 7 мхц.После статик и вечна им памет....и почивка във вечните силициеви полета.Въобще са си за друго предназначени.КП904 е друго нещо,обаче запасите ми взеха да намаляват :) Там се получава от раз,но на 40-50 волта на дрейна.При положение че трябва да се подбират по двойки.Там разброса по параметри е значителен.При положение че работи стационарно това не е проблем да работят на 50 волта.Малко са си старички,MRF148 имаше на сравнително добра цена.Възможно B850-35 да е по добър вариант.Намират се обаче трудничко.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Широколентов усилвател с IRF510 - има ли смисъл? :)
« Отговор #24 -: 08 Декември, 2017, 21:15:43 »
:hi: Не знам какъв е контекста на тези твърдения. Най-добре е човек да се обърне към теорията за да си отговори на фундаменталните въпроси за мощтностите върху товара и активните елементи. Искам да кажа,че захранващата мощтност се разпределя върху товара и активните елементи. Разбирайте като се захрани един усилвател клас АБ със 100 Вт да речем, примерно 70 Вт се отдават като полезна мощтност във товара и 30 Вт се разсейват върху транзисторите (Ако приемем КДД на стъпалото в клас АБ 70%).  :D Освен това трябва да се има пред вид, че единицата Ват е свързана със едниницата за време, 1 секунда. И ако един транзистор работи един полупериод, то на практика за 1 секунда работа на АБ стъпалото един транзистор работи само половин секунда. Мощтността за половин секунда не е като мощтността за една секунда...

както се казва - прав си си. :)  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Кръстан

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 135
  • Населено място: Пасарел, Плевен, Копенхаген - тризвучието на географията
Re: Широколентов усилвател с IRF510 - има ли смисъл? :)
« Отговор #25 -: 10 Декември, 2017, 02:01:33 »
 :reader: :drinks:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |