| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Датчик за откриване на фазов проводник  (Прочетена 5467 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Една проста, но ефективна схема, за намиране на действащ фазов проводник под мазилка, и не само това...

Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Датчик за откриване на фазов проводник
« Отговор #1 -: 05 Декември, 2017, 11:35:38 »
На каква дълбочина действа тази схема че купих фабрично от Щайнбергер и се оказа много некачественно 4 в 1. Пък дори и дървени греди пише че хваща.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Датчик за откриване на фазов проводник
« Отговор #2 -: 05 Декември, 2017, 11:50:49 »
На каква дълбочина действа тази схема че купих фабрично от Щайнбергер и се оказа много некачественно 4 в 1. Пък дори и дървени греди пише че хваща.
Някъде около 5 - 7 см., с тази антена-датчик.
Повече намотки - по-голяма дълбочина, но и по-неточно, при по-малка.
Според мен трябва да се установи опитно, защото зависи и от усилването на транзисторите.
Правих я опитно, и до сега си стои във вида, показан на снимката.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Датчик за откриване на фазов проводник
« Отговор #3 -: 05 Декември, 2017, 13:15:37 »
Правя темата  Важна.

Въпросното устройство е гениално и по магазините искат 3 цифрени суми за фабрично.

Можете ли да предложите вариант със  Западни транзистори?

Предполагам откриването на проводника в по-дебели стени ще е също възможно с включен як консъматор, примерно 3-5кв котлон във веригата  :drinks:
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Датчик за откриване на фазов проводник
« Отговор #4 -: 05 Декември, 2017, 13:28:35 »
По данни КС507 има 120-500 усилване. Всеки западен транзистор с 500 бета ще свърши работа.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Датчик за откриване на фазов проводник
« Отговор #5 -: 05 Декември, 2017, 13:31:17 »
Някъде около 5 - 7 см., с тази антена-датчик.
Повече намотки - по-голяма дълбочина, но и по-неточно, при по-малка.
Според мен трябва да се установи опитно, защото зависи и от усилването на транзисторите.
Правих я опитно, и до сега си стои във вида, показан на снимката.

Според мен тази дълбочина е добре,но може да се постави потенциометър който да регулира усилването.
По този начин ще възможно грубо на по голяма дълбочина и след това се уточнява точното му положение.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Датчик за откриване на фазов проводник
« Отговор #6 -: 05 Декември, 2017, 13:35:30 »
BC547C/BC548C ги дават с голямо усилване над 400 би трябвало да станат, а може би една модификация с операционен усилвател с голямо усилване също би свършила работа. Но с дарлингтона е наистина уникално и просто.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Датчик за откриване на фазов проводник
« Отговор #7 -: 05 Декември, 2017, 13:37:27 »
Това на Щайнбергер си е локатор принципа на работа е различен, макар че за търсене на проводници се използва като усилвател. Тази схема е много по добра! Там се използват специализирани интегрални схеми. Независимо от това грешат и са неточни. (за ефтините имам предвид) Китайска изработка. В една тема от 60те. "за забравени консуматори" на всяка една фаза се надяваше феритен пръстен навиваше се проводник на него и се свързваше към глим-лампа като предварително се изчисляваше, при протичането на какъв ток трябва да светне глимката.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен marabunta

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 27
  • Населено място: гр. Свищов
Re: Датчик за откриване на фазов проводник
« Отговор #8 -: 13 Май, 2019, 20:56:21 »
Някой успя ли да направи опити и/или подобрения на устройството? Идеята е чудесна!

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Датчик за откриване на фазов проводник
« Отговор #9 -: 14 Май, 2019, 13:21:31 »
Искам само да уточня, че за да си върши работата тази схем, по кабела трябва да протича ток, тоест да има включен консуматор. Без консуматор според мен нещото няма да работи. Ползвах подобна схема и бях много доволен, докато с локатора на Щайнбергер съм ставал два пъти за смях  ??? 
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен marabunta

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 27
  • Населено място: гр. Свищов
Re: Датчик за откриване на фазов проводник
« Отговор #10 -: 14 Май, 2019, 13:25:11 »
Така е. А аз имах случай в панелен блок цяла стена светеше на поразия. Сещате се защо...

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Датчик за откриване на фазов проводник
« Отговор #11 -: 15 Май, 2019, 08:07:53 »
Искам само да уточня, че за да си върши работата тази схем, по кабела трябва да протича ток, тоест да има включен консуматор. Без консуматор според мен нещото няма да работи. Ползвах подобна схема и бях много доволен, докато с локатора на Щайнбергер съм ставал два пъти за смях  ???
Не! Не е нужно да е включен прибор и да "тече" ток.

На средната снимка, долу, в ляво, се вижда края на ключа за лампата, която в момента на снимане не светеше. Антената беше долепена до стената. Ако мога, ще направя видеоклип.

Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Датчик за откриване на фазов проводник
« Отговор #12 -: 15 Май, 2019, 12:04:18 »
Една проста, но ефективна схема, за намиране на действащ фазов проводник под мазилка, и не само това...

Това си писал в първия пост. Това прочетох и аз. Вчера търсих нещи из батаците и съвсем случайно намерих моя "локатор". За съжаление не знам де е схемата му, а нямам време да я свалям от платката. Сензорът е индуктивност, стойността на която е от много голямо значение за чувствителността на приборчето. Другото интересно е батерията, която намерих в него! Ето снимки:
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Датчик за откриване на фазов проводник
« Отговор #13 -: 15 Май, 2019, 18:28:51 »
Това си писал в първия пост. Това прочетох и аз. Вчера търсих нещи из батаците и съвсем случайно намерих моя "локатор". За съжаление не знам де е схемата му, а нямам време да я свалям от платката. Сензорът е индуктивност, стойността на която е от много голямо значение за чувствителността на приборчето. Другото интересно е батерията, която намерих в него! Ето снимки:
Да..., вярно така съм писал, но съм имал предвид - непрекъснат проводник, в смисъл по който има фаза, т.е. променливо магнитно поле, защото точно това е важното. Точно поради факта - "променливо поле", не е нужно да има включен прибор.
Аз ще пробвам, да видим  дали като се включи лампата, диодите няма да загаснат...


.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Датчик за откриване на фазов проводник
« Отговор #14 -: 15 Май, 2019, 18:50:39 »
Да..., вярно така съм писал, но съм имал предвид - непрекъснат проводник, в смисъл по който има фаза, т.е. променливо магнитно поле, защото точно това е важното. Точно поради факта - "променливо поле", не е нужно да има включен прибор.
Аз ще пробвам, да видим  дали като се включи лампата, диодите няма да загаснат...


.
От къде ще се вземе това променливо магнитно поле, ако не тече ток? Има закони в електротехниката, ток и поток са свързани, няма ток-няма поток! Тук става дума за някакво капацитивно прехвърляне на сигнал.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |