| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Транзисторен Hi-Fi, 25W усилвател  (Прочетена 2341 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Транзисторен Hi-Fi, 25W усилвател
« -: 06 Декември, 2017, 22:27:32 »
Схемата е взета от сп. "Радио", което я препечатва от "Електроника" ГДР /или както се казваше, не ми се рови/.
Направих я на майтап с транзистори и диоди, каквито имах под ръка... Даже интеграла беше друг.
Включих захранването и... нищо... Ни шъ, ни мъ, ни дъ..., грам шум, брум..., нищо. Викам си: - пак поредния каръшки номер... Но като се присягах да го изключа, закачих входа... Говоритела скочи от масата ей... И аз с него.
Почнаха замервания и проби..., такова чудо не ми се беше случвало.

Тук ще дам схемата и платката, която съм правил на ръка, на програмата "Паинт".

Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Транзисторен Hi-Fi, 25W усилвател
« Отговор #1 -: 07 Декември, 2017, 11:28:03 »
Схемата е интересна, но в днешно време не бих я реализирал така. Теб липсата на шум ли те впечатлява? Това за онези години може и да е било голямо достижение, но в момента всеки читаво проектиран усилвател е редно да не шуми и бруми.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен emanuilis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 150
  • Населено място: гр. София
  • LZ1EMS
Re: Транзисторен Hi-Fi, 25W усилвател
« Отговор #2 -: 07 Декември, 2017, 11:43:46 »
Въпреки това е странно, че не е предвиден индуктивен филтър на изхода.

Как успя да реализираш двете различни напрежения, за предусилвателното и крайно стъпало.
"I see the sadness in your eyes My life was undisguised..."

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Транзисторен Hi-Fi, 25W усилвател
« Отговор #3 -: 07 Декември, 2017, 11:48:38 »
За предусилвателя могат да се ползват параметрични стабилизатори, там консумацията е нищожна. 7815/7915
73 de LZ2VL

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Транзисторен Hi-Fi, 25W усилвател
« Отговор #4 -: 07 Декември, 2017, 19:03:52 »
@azop_v На първо място, благодаря ви за споделената схема и платки, колега.

На второ място, моля разгледайте различните раздели на форума и като пускате тема гледайте да е в правилния, че да не ги местя в последствие.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Транзисторен Hi-Fi, 25W усилвател
« Отговор #5 -: 07 Декември, 2017, 20:26:46 »
@azop_v На първо място, благодаря ви за споделената схема и платки, колега.

На второ място, моля разгледайте различните раздели на форума и като пускате тема гледайте да е в правилния, че да не ги местя в последствие.
Пак ли ще се извинявам... Абе уж гледам и доколкото си спомням раздела беше за НЧУ.
Вярно е, че малко трудно се ориентирам още, но се старая да подбирам правилния раздел уж...
Явно някои заглавия ме объркват.
Ами освен пак да се извиня!
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Транзисторен Hi-Fi, 25W усилвател
« Отговор #6 -: 07 Декември, 2017, 20:35:28 »
Въпреки това е странно, че не е предвиден индуктивен филтър на изхода.

Как успя да реализираш двете различни напрежения, за предусилвателното и крайно стъпало.
С втори изправител... Усилвателя го правих на работата, защото там имах време и чаркове. Платката беше друга и сега ме е яд, че не мога да я намеря, а я отделих, да не я загубя... Не ми е за първи път...
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Транзисторен Hi-Fi, 25W усилвател
« Отговор #7 -: 07 Декември, 2017, 20:49:54 »
Няма нужда от извинения-темата е супер както и другите, които публикувате са доста интересни, ще свикнете със структурата.

Ако си избирате разделите от тук ще ви е по лесно:

https://www.sandacite.com/forum/index.php
 
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Транзисторен Hi-Fi, 25W усилвател
« Отговор #8 -: 07 Декември, 2017, 20:54:58 »
Схемата е интересна, но в днешно време не бих я реализирал така. Теб липсата на шум ли те впечатлява? Това за онези години може и да е било голямо достижение, но в момента всеки читаво проектиран усилвател е редно да не шуми и бруми.
Да, впечатлява ме, защо се учудвашщ?!?
Майка ми не си носи слуховия апарат, защото шумял неприятно, фабрични уредби си бръмчат, а всичко е фабрично. Този усилвател съм го правил преди 15 години и да..., впечатли ме "тишината"... Другото което е..., синусоидата на входа, не се различаваше от тази на изхода /осцилограф С1-114/1/. Малко неща са ми проработвали, за това се впечатлявам и им се радвам... По-скоро съм определен към ремонтите, а и чаркове нямаше "едно време"... На всичкото отгоре радиотехниката я "учих" между другото и не съм толкова вещ...
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 594
Re: Транзисторен Hi-Fi, 25W усилвател
« Отговор #9 -: 07 Декември, 2017, 21:32:54 »
А бе защо сте такива хора!Човека иска да сподели радоста си успеха.Къде да го сподели! На улицата с някой който бере старо джилязу ли!?Естествено ,че с вас.Вие обаче сте на светлинни години и не се занимавате с такива дреболий.На мен нищо не ми е тръгвало от раз.Основно заради разсеяност и грешки.Даже ако е тръгнало,се отнасям скептично .Похвалете го ,човека!Заслужава,ако не за друго поне заради късмета.Браво колега!
  Като си завърша строителния обект,като ремонтирам една радиостанция,като оправя 5-6 телевизора  ще седна и аз да го направя,да видим става ли.

Неактивен Кръстан

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 135
  • Населено място: Пасарел, Плевен, Копенхаген - тризвучието на географията
Re: Транзисторен Hi-Fi, 25W усилвател
« Отговор #10 -: 08 Декември, 2017, 15:53:48 »
Готина схемичка, ще я пробвам с LTSpice да видим какво ще излезе. :disk: :master2:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Транзисторен Hi-Fi, 25W усилвател
« Отговор #11 -: 10 Декември, 2017, 17:11:25 »
Добре де! Никой не му е казал че е лош усилвателя! Просто аз отдавна строя аудио техника с цел да бъде по-добра от фабричната, и за мен никаква база за сравнение не са фабрични уреди, особено от ниския потребителски клас. Във високия клас е напълно нормално един усилвател да няма шум и брум.
А това че изкривяванията не се виждат на осцилоскоп - ами то трябва да е много куцо направен тоя усилвател за да се виждат - на осцилоскоп се виждат изкривявания над 3% дори с набито око. Транзисторен усилвател с изкривявания над 0.15% може да се каже че е страшен провал! Т.е. това че не се виждат изкривявания на скопа е по-скоро неизбежно :).
Та за финал - браво за успешно реализирания проект! Нека той послужи като поука за всеки който си мисли че със „соц“ елементи от „онова време“ не може да се направи качествен усилвател!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |