| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Някой има ли дискетата към книгата "Игра и математика"?  (Прочетена 5600 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nixen

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Шумен
пробва ли имидж да направиш с CFFA3000 или да я изкопираш с DISK MUNCHER

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Да, имидж със CFFA3000 картата беше първото нещо което пробвах, а след това още поне 5 други метода. Последно пробвах и метода за копиране на защитени дискети описан в прикачения ZIP, също без успех.

Тъй като дискетата която зарежда игрите е една от трите лични дискети на проф. Вакарелов, аз я маркирах, така че ако някой друг иска да пробва да я копира може да я вземе лично от него. Колегата RETROTRONICS.info също ще пробва през следващата седмица, дано проблема да се окаже в моя флопи драйв!

Неактивен wisi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Дано само главата на флопито да не е била замърсена. Имах един случай да повредя (издраскам) немалко дискети (късно се сетих да погледна дисковете им за да спра на време) заради твърди частици от замърсявания по някои от тях, които останаха по главата и по частта от другата страна която притиска диска на дискетата към главата. Но това беше защото някои от дискетите които се опитвах да прочета бяха силно замърсени. Но все пак, е добра идея човек да е сигурен, че флопито не драска дискети.
Само че не помня дали това не беше на Правец 16, където главите са и от двете страни или на Правец 8.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Не мисля. Главата я чистих още като се сдобих с това флопи, а и няма проблеми с дискети записани от самото него.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Днес върнах дискетите на проф. Вакарелов, а той ми подари около 30-тина негови стари 5¼" дискети. Всички са за IBM PC, с изключение на една съдържаща стара версия на ProDOS, която успях да сваля на имидж през CFFA3000 картата. Това потвърждава че проблема не е във моя флопи драйв, а е най-вероятно в самите дискети.

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 332
  • Населено място: София
Малко развитие по темата:

Дискетата от библиотеката май е напълно скапана.

Имиджа, който свалих от дискетите на проф. Вакарелов работи с изключение на първата игра:

158597-0

Но благодарение на Георги Лефтеров, който свали напълно работещ имидж, дискетата е запазена.

ВНИМАНИЕ !!!
Като част от защитата .NIB файла трябва да е read only!

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Браво за желанието и положеният труд !

"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София

Активен Jimmy98

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: Sofia, Plovdiv
Изглежда като да имам цяла оригинална работеща дискета. Първата игра "Търпение" ли е? Ако да, каква ирония само ...

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Имахме работеща дискета още преди 3 месеца (виж клипчето на предишната страница). Зора беше да ѝ се заобиколят защитите за да може да се свали на имидж.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Не знаех,че и по онова време е имало разни защити и дори вируси?Наскоро четох темата за дос16 и разбрах за вирусите.Преди време се чудих защо не мога да прехвърля една игра и после не тръгваше - направо се рестартираше Правеца16 при стартиране след като я прехвърлих.Една идея!Направете тема за ретро вируси и защити,тяхната вреда и ползи или поражения.Става въпрос за Правец/8/16.

Неактивен woody

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Привет, от сигурно 10 години не съм бил по форуми, но тази случайно намерена тема не мога да пропусна.

Подозирам че темата е започнала покрай моята дискета с "Игра и Математика" (и е наминала през Рашландия до автора на темата), която много исках да възстановя. Още като бях ученик и едно флопи дефектира и ми затри първите две пътечки, въпреки че уж не трябваше да може да записва отгоре. Малшанс. Иначе горе-долу това ще да ми е била може би втората лична дискета, и съответно на обратната страна (която всъщност е отгоре  :D ) са купчини дребни БЕЙСИК програмчета с първите ми експерименти и забавления. Та има и този допълнителен носталгичен ефект. Това беше и единствената дискета, която не можах да прехвърля на имидж преди 20-на години.

Проблемът с първите две пътечки е че точно там е boot кодът, и както вече сте забелязали дискетата си има защита против копиране. Нищо чудно и някакво скрамблиране на данните да имаше, но тук вече не помня. Та шансовете да се разплете точно без boot кода не беше особено голям.

Тези пермутационни игри съм ги играл като ученик, и не са от най-лесните. За сметка на това при "решаване" има доста сполучливи музики за награда, отново с "Electric Duet" на Paul Lutus. Нямам спомен имаше ли картинка някаква или само финален текст - аз май повече ги играех заради музиката.

Можете да си представите, че след толкова десетилетки и нищожни шансове, възстановяването на този наистина оригинален БГ софтуер ми носи безкрайна радост.  8) А по принцип съм за запазването на миналото, като цяло.

Както сте забелязали, каталогът и VTOC-ът носят послания от създателите. Програмистите са от Пълдин бригадата - YGP може би ще се зарадва на спасеното отроче. И който не е играл неговия Тетрис все едно не е играл Тетрис.

Огромни благодарности на проф. Вакарелов за съдействието и оригиналната мотивация за книгата и софтуера, както и на всички от и извън форума за организацията и усилията.

Искам специално да поканя и почерпя обилно всички лица, помогнали за тази операция, хем и повод да се запознаем. Ако всички познавате Жоро Драмчев, може и него да хвана за организатор, но така или иначе говорим за малко на брой хора и трябва да е лесно. Ако случайно сте по няколко града, лично ще мина през всеки един.
Виждам че споменавате и лицето Георги Лефтеров - той и всички които не са достъпни тук са също задължително поканени.
Нека се съберем и отбележим тази малка победа, която за мен е всъщност много значима.   :hi:


П.С. А някой успя ли да намери/сглоби имидж на БГ версията на Xonix на Орлин Шопов? Моята дискета точно там има кофти сектори, и на каквото съм попадал по нета пак е неработещо.

Неактивен woody

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Не знаех,че и по онова време е имало разни защити и дори вируси?Наскоро четох темата за дос16 и разбрах за вирусите.Преди време се чудих защо не мога да прехвърля една игра и после не тръгваше - направо се рестартираше Правеца16 при стартиране след като я прехвърлих.Една идея!Направете тема за ретро вируси и защити,тяхната вреда и ползи или поражения.Става въпрос за Правец/8/16.
Мисля че имам пример за нещо като вирус за Правец 8, при това на държавно-публикувана дискета (цена 6.50лв), с книжка.
Имаше и поне един истински вирус да циркулира, но той беше дошъл от зад океана.
Но, да, това е за друга тема.

Неактивен woody

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
И още едно П.С., тъй като не знам струва ли си да е нова тема:

Точно по повод на защитите от копиране, тъй като съм правил обширни проучвания и анализи като хоби, така и не успях никога да намеря информация за лицето Румен Герасимов (GERISOFT). Попадал съм на негови защити за Правец 8 и 16. Успял съм да запазя една за 16.

Някой знае ли нещо за него? Предвид коя година сме, дори не мога да преценя дали е още наличен, но все пак има шанс. Не изключвам и да е емигрирал.
Ако има наоколо хора със сиви коси, може ли да разпитате? Ще ми е интересна всякаква информация.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
След като дискетата беше успешно свалена на имидж от колегите, аз я сложих в /incoming на Азимов архива, така че вече да не бъде изгубена. В описанието изрично писах че е българска, но сега гледам че администратора я е сложил под руски:  ???

https://www.apple.asimov.net/images/non-english/russian/

Пратих му имейл да я премести, но не знам дали ще го направи и кога.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
4416 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18221 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
0 Отговора
3293 Прегледи
Последна публикация 02 Февруари, 2016, 21:32:53
от Ricarq
2 Отговора
4304 Прегледи
Последна публикация 14 Юни, 2017, 21:56:53
от Laic
12 Отговора
6397 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |