| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Хармония 103  (Прочетена 9169 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Хармония 103
« -: 18 Декември, 2017, 17:00:11 »
Здравейте! Сдобих се с радиошкаф хармония 103 и имам малко въпроси. Снощи проверих грамофонния и мегнетофонния входове със сигнал от телефона и двата работят. УКВ-то хваща някакви станции с много шум. За грамофона ще пиша по късно. Първо да питам за радиото. Ако сложа УКВ приставката от темата, която четох тук преди малко ще работи ли нормално радиото? Мисля да ползвам външно захранване. Грамофонния вход е моно, а магнетофонния и той ли е моно? Грамофона e чехословакия с доза SUPRAPHON VK 051. С две игли е, като едната липсва. Как да разбера дали изобщо работи, защото не свири. Отделно имам една чисто нова доза с две сапфирени игли, обаче е друг модел. Дали ще може да се присади към този грамофон? Грамофона е този - http://www.oldradio.cz/gramofon/md1.htm Става ли за слушане?  ::) Заслужава ли си да му обръщам внимание. Благодаря!  :master2:
Mithrandir

Неактивен Laic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 155
  • Населено място: Пазарджик
  • Петър Петров
Re: Хармония 103
« Отговор #1 -: 18 Декември, 2017, 17:26:15 »
     Здравей и добре дошъл, добре прописал.

  Заслужава ли си да му обръщам внимание.

      Според мен, си заслужава да спасиш от кофата всяко едно старо радио попаднало при теб, стига да имаш време, желание и знание как да го направиш.
      Най малкото, при спасяването на това радио ще натупаш опит, който ще ти е необходим при раставрацията на следващите, вече ценни радия.
МОМЧЕТАТА НЕ ПОРАСТВАТ,САМО ИГРАЧКИТЕ ИМ СТАВАТ ПО-СКЪПИ.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Хармония 103
« Отговор #2 -: 18 Декември, 2017, 17:52:14 »
Здрасти и добре дошъл,
Не искам да те разочаровам, но не само грамофонния и магнетофонния вход, ами и цялото радио, барабар с НЧУто, си е моно. УКВто може да се накара да работи сравнително прилично с приставката. За грамофона - разглоби дозата и провери дали пиезокристалът, на който се опира игличката, не е счупен. Внимавай, че може да е много крехък. Там има еластични елементи, които с времето се разлагат и стават на нещо като сопол. Ако кристалът е цял, може да се измисли нещо, но трябват поне някакви снимки.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Хармония 103
« Отговор #3 -: 18 Декември, 2017, 18:41:51 »
Пренастройката на УКВ блока е много лесна. Виж следното:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6790.0

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Хармония 103
« Отговор #4 -: 18 Декември, 2017, 19:36:14 »
При мен добре се получи така:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=7217.msg50920#msg50920

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #5 -: 18 Декември, 2017, 20:03:39 »
Благодаря за бързите отзиви. Ще кача снимки на дозата. Преди малко се почовърках още и сложих една нова игла, която имах. После ми се видя че рамото не пада както трябва върху плочата и като свалих дозата и я сложих ръчно върху една тестова плоча взе че просвири. Явно проблема е в рамото. Сега трябва да видя как да го настроя. Защо има две позиции на дозата и се върти с една врътка отпред. Едната позиция е синя, а другата червена. Кристала ми се видя здрав, обаче е много зацапан. Как да го почистя?
За УКВ модула ще прегледам вариантите.
Mithrandir

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Хармония 103
« Отговор #6 -: 18 Декември, 2017, 20:53:49 »
   "Червената" игла е за плоча 78 оборота. С нея можеш да повредиш плочите за 45 и 33 оборота. Ако имаш WD 40, напръскай триещите се части, потенциометри, механиката и контактите на клавишите. Преди да включа стар апарат директно в мрежата, аз го включвам последователно през крушка 40-60 вата и така поне час-два. По този начин се тренират дълго неработилите кондензатори,лампите също. Ако крушката свети ярко, значи накъде има късо съединение.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #7 -: 18 Декември, 2017, 21:18:35 »
Ами те хората от които го взех мисля че са слушалик радио на него тъй че е работило. Тези двете игли от снимката с червените точки "червени" ли се водят. Имам една и без никакъв цвят. Как да разбера коя игла е за 33 и 45 оборота?
Mithrandir

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Хармония 103
« Отговор #8 -: 18 Декември, 2017, 22:54:24 »
 Два върха ли има иглата? Ако е с два, монтираш я с винтчето и гледаш на самото рамо - има врътка с червена и зелена/синя/ точка.Завърташ на зелено за плочи до 45 оборота, червено - за 78.Врътката поставя правилния връх на иглата върху плочата. Грамофона ти е страхотен!!! Едва ли има друг у нас, запазен до наши дни.В моите апарати има два автоматични грамофона Филипс, но са от 70-те години. 
 Във форума има много по-запознати с грамофоните хора от мен, предполагам, че утре ще имаш по-добри отговори.                           
« Последна редакция: 18 Декември, 2017, 23:17:53 от Лъчо Минков »

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #9 -: 19 Декември, 2017, 10:02:08 »
Иглата е с един връх, но са два броя игли на самата доза. Прилагам една снимка от интернет за да видите. Предполагам че двете игли които имам с червени точки на тях са за 78 rpm. и няма да мога да ги ползвам. Иначе на тестовата плоча свири с тях. Странното е че като сложа иглата от едната страна свити а от другата не. Като му свалях рамото сега не мога да го настроя :) няма никаква документация в интернет. Липсва и приставката за пускане на няколко плочи. Дали знаете от тук могат ли да се купят игли за тази доза?
Ето една свястна снимка на дозата с двете игли http://www.freeweb.deltha.hu/perneky.ini.hu/oldradio/elprom/a2/vk-051.jpg
Mithrandir

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Хармония 103
« Отговор #10 -: 19 Декември, 2017, 13:45:52 »
Здравейте, реших и аз да се намеся, защото мисля, че мога да съм полезаен!
Първо, Лъчо, мисля, че вкарваш човека в заблуда. Червената игла, респ. точка е за "дългосвирещите" винилови плочи (33 и 45), а зелената (синя не знам да е имало) е за шеллаковите 78 об./мин. Така, че bluelemon, ако имаш два броя "червени" игли няма да има проблем. С тях няма да "изоре" шеллаковите плочи, просто монтираш и двете на дозата. Единственото, което в случая ме притеснява и е необяснимо, дето казваш, че от едната страна свири, а от другата-не?! Това е моно доза и би трябвало и в двете позиции да възпроизвежда еднакво.
 Всичко това го обяснявам, защото имам такъв, напълно комплектен, вграден в радио шкаф "Хармония" и преди около 30 години си "играх" доста с настройките на механиката, докато я вкарам в режим. Много е капризна и наистина няма ръководство, а всичко става "по усет"! Впрочем, преди време, по друг повод, съм споменавал за този шкаф. За съжаление, от тогава е "на съхранение" в бащината къща на жената в село на повече от 100 км. от Ботевград. А там минавам един път в годината и дано е оцелял (поне го оставих в пълна изправност)? При мен е само документацията му, част от която предоставям и дано помогне нещо?!
0888981645, 072365106

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #11 -: 19 Декември, 2017, 14:15:29 »
Много благодаря! Значи си имам две игли, като едната чисто нова. Вчера я разопаковах. С механиката ще трябва да си поиграя. В крайна сметка ако не стане ще развия винтчето което държи рамото и ще действам ръчно. Преди малко поръчах и приставката за УКВ-то. Поздрави!
П.С. Наистина и аз не знам защо от едната страна не свири. Като се загледах има едно леко изкривяване на кристалите на една страна, обаче ме е страх да ги местя да не счупя нещо. От страната от която е потънал малко кристала не работи.
Mithrandir

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Хармония 103
« Отговор #12 -: 19 Декември, 2017, 15:03:54 »
Тук има упътване за работа с грамофона от LZ3OB (както е посочил и slavi):
http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/man_rx_rshm_60.zip

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Хармония 103
« Отговор #13 -: 19 Декември, 2017, 18:25:41 »
bluelemon, предполагам, че имаш поне късата ос за полуавтоматичен режим? Заслужава си да поразгледаш подробно механизма и да разбереш логиката му, поне за този режим. Поразглоби го, смажи където трябва и дано няма липсващи чаркове. Друго си е като натиснеш S и да си изпълни програмата, поне частично да изпиташ удоволствието от тази старовремска автоматика! Щото това, дето предлагаш да му разхлабиш винтчето и рамото да се мандахерца свободно и да минеш на нещо като "ръчен режим" съвсем ще унищожи чара на този модел!
И другото, относно дозата, това което виждаш, не е кристала, той е вътре, а е демпфер, който предава трептенията от иглата към кристала и вероятно, както казваш, от едната страна по някаква причина е смачкан (хлътнал) и не може да пренесе трептенията? Но в твоя случай е достатъчно, че работи едната страна, едва ли ще искаш покриване на Hi-Fi норми.
0888981645, 072365106

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #14 -: 20 Декември, 2017, 22:19:26 »
Ха! Одеве взех да разглеждам под капака и видях едната EL84 пък другата не я намерих. Като погледнах схемата те една до друга. Оказа се че просто липсваше и свиреше с една :) Добре че имах две в шкафа и сложих нови. Някой може ли да каже кои лампи отговарят за качеството на звука. Дали да ги сменя? Нямам с какво да ги премеря читави ли са. Предполагам не са сменяни. Иначе по неведоми пътища грамофона си тръгна в полуавтоматичен режим. Тръгва си, свири си и после спира и се изключва. Гъзария! :) Утре идва УКВ модула и като ми остане време ще го дялкам и него.
И още нещо се сетих. Като въртя копчето за УКВ-то стрелката се мести по скалата само от 71 до 73 Mhz. Предполагам не трябва да е така!?
« Последна редакция: 20 Декември, 2017, 22:28:41 от bluelemon »
Mithrandir

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |