| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Хармония 103  (Прочетена 9166 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Хармония 103
« Отговор #75 -: 03 Януари, 2018, 10:13:08 »
И накрая в кофата. Не мисли че това което е направил Стършел е лесна работа!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #76 -: 03 Януари, 2018, 10:42:36 »
Не съм си го и помислил :)
Mithrandir

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Хармония 103
« Отговор #77 -: 03 Януари, 2018, 10:58:40 »
И аз не препоръчвам да се пипа УКВ-блока. Добре де, нали си работи с конверторната приставка?

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #78 -: 03 Януари, 2018, 11:07:54 »
Работи, но е много тясна честотната лента. Даже и половината обхват не лови.
Mithrandir

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Хармония 103
« Отговор #79 -: 03 Януари, 2018, 11:55:56 »
Моят съвет: остави го така, иначе ще се съсипе УКВ-блока  :master2: .

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #80 -: 06 Януари, 2018, 17:54:17 »
Оставих го блока. :) Хиляди благодарности на колегата Стършел! Изпрати ми подарък преправен УКВ блок. Току що го монтирах и съм набримчил ZRock. \m/ Много се кефя :) Поздрави, успешни и много бъдещи реставрации!  :drinks:
Mithrandir

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Хармония 103
« Отговор #81 -: 06 Януари, 2018, 21:55:08 »
Целия УКВ обхват покрива ли го  :) ?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Хармония 103
« Отговор #82 -: 06 Януари, 2018, 22:40:51 »
Иван стършела в тая посока е перфекционист.Познавам го лично :drinks:

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #83 -: 07 Януари, 2018, 17:34:19 »
Ами ще проверя дали покрива целия обхват. Покрива това което слушам най-много. Радио 1 рок и Z Rock. След тях хваща Дарик и една чалгия, което предполагам е Веселина. В долния край не съм се ослушвал.
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #84 -: 05 Февруари, 2018, 10:24:17 »
Аз малко ще повдигна теммата с още някой и друг въпрос. Значи нещо спря да работи бутона "концерт" (май така беше). Преди работеше и като го включа повдигаше високите и като цяло честотната лента. Даже пукаше при влючване, а сега нищо. Не че ми пречи много но ако е нещо дребно мога да го оправя. Другия ми въпрос е свързан с грамофона. Кефи ме обаче всичките ми плочи са стерео, а хайвана свири моно. Знам че усилвателя е моно, но е по добре поне да сваля цялата информация от плочата. Мисля си за някакъв непретенциозен ъпгрейд със стерео грамофон. Може ли нещо да ми препоръчате. Гледам из продавалника и из един английски сайт gumtree се казва. Има стока колкото щеш, но нищо не разбирам от грамофони. Тенкю!
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Хармония 103
« Отговор #85 -: 05 Февруари, 2018, 11:07:55 »
Превключвателя - провери първо дали нещо механично не е станало, нататък вече нещо да се е откачило или и аз не знам. Така дистанционно без никаква информация едва ли може да се даде смислен съвет.
За грамофоните - темата е широка и дълга и много противоречива и ... скъпа. Ако става въпрос за дигитализиране на плочи защо трябва да се вгражда в радиото (или нямаш намерение да вграждаш?). Но щом е за дигитализиране ти трябва хубав грамофон. Приличен и евтин грамофон който можеш да намериш у нас е Unitra G-601 или G-602. Тежък платер, ремъчно задвижване, стандартен монтаж на дозата 1/2 инч и S-образно рамо. Ако случиш на екземпляр лагерите на диска и рамото са стегнати и грамофона е супер. НО, не става да го купиш и да го ползваш. Този грамофон с прилична механика след тези години има проблеми в регулатора на обороти. Той е електронен, има няколко места на които се получават проблемите, и не знам дали ще се справиш с ремонта. Може да се наложи и модификация на окабеляването на рамото, освен това за да се ракрие потенциала на грамофона ще ти трябва нова доза или поне нова игла. Всичко това както струва пари, така и изисква прецизни центровки с които не знам дали ще си в състояние да се справиш. После идва момента с друг вид грамофон, неизискващ толкова намеса. Такъв не мога да те посъветвам какъв да вземеш. Мога само да ти дам насоки. Ориентирай се към грамофоните с ремъчно задвижване и Direct Drive. Избягвай грамофоните с фрикционна ролка за предаване на въртенето. Не заради друго, а защото ролката най-лесно предава вибрациите от мотора на диска и предизвиква т.нар. румпел или иначе казано нискочестотен тътен който е неприятен. Ремъчните са най-качествени, особено когато са комплектовани със синхронен мотор и тежък платер. Избягвай ремъчни с постояннотоков мотор (какъвто е унитрата между другото) защото там те са склонни към проблеми със стабилността на оборотите и скоростта. Проблем при ремъчните е ремъка - понякога вече трудно се намира, но все се намира де. Не е безплатен обаче :).
Direct Drive нямат ремък, мотора върти директно платера. Би трябвало да създават най-малко проблеми. Очаква се най-висока дългосрочна стабилност на скоростта. Проблема при тях е възможността за предаване на шум от мотора, и най-вече бързи промени (пулсации) в скоростта, които не се чуват като виене, но се отразяват неблагоприятно върху чистотата на тона.
Както разбираш грамофона който ще избереш е компромис тъй като всяка от концепциите си има предимства и недостатъци. Цената също не е за пренебрегване, а за малко пари (под 200 лв) трудно ще намериш качествен грамофон изобщо (освен ако не е неработещ който да си оправяш).
Следва дозата. Гледай шасито да има рамо с хедшел със стандартен монтаж на дозата 1/2 инч. Тъй като това е най-широко разпространения начин на монтаж на дозите. Разни специфични P-mount и други ще ограничат драстично избора ти на дози.
Относно дозите - можеш лесно да намериш хубава магнитна доза на цена между 60 и 100 лв. Това обаче е най-ниския клас, но вероятно за твоите плочи ще е съвсем добре. Избягвай пиезокристални и керамични дози. Не че няма екземпляри от тях които свирят прекрасно, обаче в повечето случаи страдат от деградация на материала след годините, а и изискват специален предусилвател.
Като заговорихме за предусилвател - и такъв ще ти трябва. Защото в повечето стари грамофони няма вграден такъв. Намират се тук там по E-bay и други сайтове нови платки предусилватели на добри цени, така че това не трябва да е проблем.
Като стигнем обаче до плочите идва истинският проблем. Повечето плочи, особено балкантон свирят зле, особено ако са въртяни преди това на стари грамофони като този на Хармонията защото той ги „оре“ и съсипва. Истината е обаче че и понякога още от завода са ги пресовали с износена матрица и звука е МНОГО кофти особено към края на страната. Сигурен съм че няма да останеш доволен от звученето на плочите и ще си кажеш - мамка му защо се набутах с толкова пари за грамофон. Та това са моите съвети. Дано ти помогнат.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Хармония 103
« Отговор #86 -: 05 Февруари, 2018, 11:35:37 »
Благодаря за изчерпателния отговор :) явно няма да я бъде. Имам доста други занимания, а тук като гледам положението е сериозно. За сега май така ще карам. :)
Mithrandir

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |