| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)  (Прочетена 5386 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #15 -: 15 Март, 2018, 07:49:42 »
И така... да докладвам развитието. Накратко - благодарение на колегата Бекриев, сбирката получи попълнение (долу в дясно):
90464-0

90466-1

Ето го красавеца в по-едър план (светлината пада малко кофти, но не бях в настроение да експериментирам с осветлението):
90468-2

90470-3

90472-4

90474-5

Това е - свири чудесно на радио и касета, много му се кефя... Между другото - приемам оферти за кабел, с който да му пусна сигнал от лап-топа. Аз наистина мислех, че имам такъв кабел, но се оказа, че не работи - изобщо не дава никакъв сигнал, сигурно се е разпоило нещо по него... Щайгата има само режим PHONO и не съм го преправял. Имам и други касетофони със същия проблем, та един такъв кабел ще ми бъде много полезен. Както казах - приемам оферти.
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #16 -: 15 Март, 2018, 12:29:54 »
Ако входът Phono е с чинчове, този кабел би трябвало да ти върши работа върши работа: http://elimex.bg/product/94548/cable-3-5mm-stereo-plug-to-2rca-plug-3m.html
Ако е DIN петица, този кабел би трябвало да стане: http://elimex.bg/product/83555/cable-5p-din-plug-to-3-5-mm-stereo-plug.html

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #17 -: 15 Март, 2018, 13:11:59 »
Всъщност има "чинчове" и "петица", но не съм погледнал кой вход за какво е... Такива кабели имам, проблемът е, че входът е за сигнал от грамофон (PHONO), а не линеен (LINE-IN). Имало там някакъв междинен усилвател (така ми обясняваха...) и затова на кабела се заповат някакви съпротивления - за да докарат линейния сигнал (от лап-топа) като такъв от грамофон... Нещо такова.
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен emanuilis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 150
  • Населено място: гр. София
  • LZ1EMS
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #18 -: 16 Март, 2018, 00:40:15 »
За какво служат металните скоби в двата края на горния панел?
"I see the sadness in your eyes My life was undisguised..."

Неактивен cmdj7

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 77
  • Населено място: Плевен
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #19 -: 16 Март, 2018, 06:31:05 »
За какво служат металните скоби в двата края на горния панел?

Дръжки ! Среща се като решение и при други марки от ерата на boomblaster и ghettoblaster машините, размъквани навсякъде .......
За мене си имат и огромна эащитна роля за управлението отгоре, както е в случая или отпред при моделите с предно разположени такива !
« Последна редакция: 16 Март, 2018, 06:36:32 от cmdj7 »

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #20 -: 16 Март, 2018, 07:51:19 »
Да, използват се като дръжки, освен това на тях се закачва специален ремък (презрамка) и с него щайгата може да се носи на рамо. Свалих си снимки от нет-а и сега се опитвам да намеря такъв ремък (реплика, разбира се) или да си направя подобен. Бих могъл да покажа снимки как стои, но има опасност пак да ме накажат, че слагам снимки от мрежата...  :unknown: :unknown: Естествено, бих предпочел да сложа мои снимки на касетофона с презрамката, но нямам... Ако някой се интересува, може да потърси в Google: "Crown CSC boombox strap" и да види как изглежда.

Имам и едно JVC RC-838 (горе в средата на сниките) - той също има закачалки за такава презрамка, но те са по-особени. Приличат на металния накрайник на автомобилен колан и се щракват в специални прорези с ключалки. И тях ги нямам... Освен това JVC-то има отпред (пред клавишите на касетния дек) метален никелиран... роулбар (използвам термионология от мотоциклетите, защото не знам как точно се нарича), който също има предпазна функция. Абе интересни са тия старите щайги, но май ще трябва малко да огранича интереса си, че вече не остана място по рафтовете...  :unknown: :unknown:
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #21 -: 16 Март, 2018, 10:10:07 »
Всъщност има "чинчове" и "петица", но не съм погледнал кой вход за какво е... Такива кабели имам, проблемът е, че входът е за сигнал от грамофон (PHONO), а не линеен (LINE-IN). Имало там някакъв междинен усилвател (така ми обясняваха...) и затова на кабела се заповат някакви съпротивления - за да докарат линейния сигнал (от лап-топа) като такъв от грамофон... Нещо такова.
Пробвай, нищо не рискуваш. Обикновено входът Грамофон на дръжкофоните е за кристална доза, което означава, че е без корекции, и чувствителността ще е подходяща за сигнала от лаптопа. Проблем е, ако входът е за динамична доза, тя е с корекции на честотната лента според RIAA, и е с доста по-висока чувствителност, биха се получили неприятни изкривявания.

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #22 -: 16 Март, 2018, 11:42:14 »
Да, ще пробвам и ще докладвам резултата. Правил съм този експеримент на други касетофони (да им пусна линеен сигнал на PHONO-входа) и на някои се получава, но трябва сигналът да е намален почти докрая. Има възможност и PHONO-входът да се преработи на линеен - на двата големи Шарп-а го правих този номер и се получи добре.

Интересно е, че на един от най-старите касетофони Sony CF-515s (най-малкият, горе в ляво) имам фабрично линеен вход и LINE-IN режим, а щайгата е на почти 40 години... 
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #23 -: 16 Март, 2018, 15:40:37 »
То линейния вход не е някаква новост че да се чудиш, че на стара щайга го има.
Относно кабела - кажи PHONO входа на чинчовете ли е?
През първите работни дни от следващата седмица ще ти направя преходен кабел от стандартен линеен изход към PHONO вход.
Кажи само как да го оформим женски чинч към мъжки чинч примерно, така ще си го свързваш към чинчовете на произволна щайга и ще си включваш вече стандартен кабел с чинчове от произволно устройство за да подаваш сигнал? Или искаш да ти го направя от 3.5мм стерео жак към два чинча? Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #24 -: 16 Март, 2018, 19:15:02 »
Ще проверя входовете в понеделник след работа, зашото през уикенда съм в друг град. Много благодаря за предложението, но не съм свикнал да ми правят подаръци и после да се чувствам като авантаджия, ха-ха... Още си спомням как се почувствах, когато колегата Бекриев ми изпрати Шарп-а ремонтиран за СВОЯ сметка. Не бих искал да го изпитам пак... Та предлагам да си платя за кабела или да предложа нещо равностойно? Какво би те заинтерсувало, Колега?
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #25 -: 17 Март, 2018, 21:15:43 »
С извинение за спама, но подходящ момент за въпроса ми. Всички предлагате този метод. Да, подходящ е за мъжките пластини, но какво правите с женските, защото те не се почистват и става половин работа.

Женските се чистят с обикновена хартия за принтер. Хартията се сгъва на 2, пластинката се поставя на сгънатото място така, както стои в превключвателя, притиска се леко между 2 пръста и същевременно се движи по ръба на хартията няколко пъти напред-назад

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #26 -: 18 Март, 2018, 19:17:31 »
Няма смисъл от заплащане колега. В този кабел най-скъпото нещо ще бъде труда, а между нас съфорумниците с общи интереси труда ако е под един час не го начисляваме :) Така че бъди спокоен. За мен заплащането ще бъде радостта ти при експлоатацията на кабела.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #27 -: 22 Март, 2018, 09:47:11 »
Вчера подадох на касетофона линеен сигнал от лап-топа с обикновен кабел - не става, гъгне и криви, явно му е прекалено силен сигнала... Снимах панела с входовете:

91025-0

На чинчовете пише MM/PHONO, а на петицата - REC/PB. Значи входът за външен сигнал е на чинчовете.
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен bez_klyuch

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 1
  • Населено място: Лясковец
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #28 -: 28 Януари, 2024, 13:26:14 »
Здравейте колеги!
Ремонтирам същия саморай но проблема е че липсват части от механиката. Намерих схема на механиката но там всичко виси във въздуха и немога да разбера какво ми липсва.Конкретната част е свързана със черното ремъчно ремъчно колело което отговаря за въртенето на пиновете които въртят касетката.Имам нужда от снимка на тази част но по подробна

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #29 -: 28 Януари, 2024, 14:27:42 »
Вчера подадох на касетофона линеен сигнал от лап-топа с обикновен кабел - не става, гъгне и криви, явно му е прекалено силен сигнала... Снимах панела с входовете:

(Връзка към прикаченият файл)

На чинчовете пише MM/PHONO, а на петицата - REC/PB. Значи входът за външен сигнал е на чинчовете.

Входът ти би трябвало да е  на 5 тицата  REC/PB  Запис/Възпроизвеждане (Ако е предвидено да се ползва като усилвател)

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
7 Отговора
2021 Прегледи
Последна публикация 14 Октомври, 2016, 13:17:09
от revenge
2 Отговора
1148 Прегледи
Последна публикация 19 Декември, 2015, 21:13:49
от gecata_50
1 Отговора
2531 Прегледи
Последна публикация 30 Декември, 2017, 18:57:07
от rolling_heads
8 Отговора
1392 Прегледи
Последна публикация 03 Август, 2020, 20:33:06
от GRIDLIC
0 Отговора
84 Прегледи
Последна публикация 12 Април, 2024, 23:03:55
от ian

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |