| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)  (Прочетена 5368 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Изпадна ми топ-моделът на марката, нямаше начин да го пропусна... Щайгата е в доста добро състояние за годините си, поне визуално. Според мен - има потенциал. Но има и проблеми, за чието отстраняване ще потърся помощ от форума. Ще снимам в процеса на ремонт, пък вие давайте акъл и така дано стане работата...

Проблемите, които открих до момента:

1. Касетният дек не върти нормално - ролката движи лентата и  дори свири, но не я навива на касетата. На празен ход върти (пренавива и в двете посоки), но като сложа касета - няма сила да я задвижи... С голяма вероятност е за нови ремъци;

2. Превключвателят за режимите (tape / radio / phono) прави някакви номера. При щракане между позициите често се губи един от каналите (ляв или десен, на случаен принцип), след няколко щракания на копчето се оправя. Понякога на касета се появява неприетен брум. На phono не съм го пробвал. Надявам се с напръскване с WD-40 да се оправи, имал съм доста такива случаи. Ако не - ще трябва ключът да се сменява;

3. Радиото на FM не работи добре, писах за това в другата тема за Шарпа. Случаят изглежда аналогичен - същите симптоми. Тук вече ще търся съдействие за ремонта...

4. Копчето за запис (най-лявото) се е откачило и се движи свободно нагоре - надолу. Може и да има нещо счупено, защото като разклатя кутията - вътре потраква някакъв дребен детайл... Външно не се забелязват никакви аномалии. Проблемът е механичен и вероятно ще успея да го оправя.

Ето няколко снимки, както съм го донесъл, без никакви интервенции:
86816-0

86818-1

86820-2

Детайли:
86822-3

86824-4

86826-5

86828-6

86830-7

86832-8


На пръв поглед се забелязват някои дребни особености, които обаче не съм срещал по други дръжкофони, дори и при най-скъпите модели. Копчетата не са никелирана пластмаса, а истински алуминий, с "бръшнат" финиш. Също и горният панел е метален. Има и 4 фиксирани честоти на FM. От снимките не личи, но това нещо е огромно, най-големият буумбокс със стандартна конфигурация (изключвам Sharp Gf-777), който съм имал до момента.

Какво не ми харесва в модела - на вид е някак безличен, много е едноцветен и липсват акценти. Антените изглеждат къси и някак хилави за това туловище. А отпред са му направили някакви "лапи", които изглеждат странно за дръжкофон. Доста е лек за размерите си - само 7 кг. И да, вместо шибаното phono, можеше да му сложат line-in режим.

Това е за момента, следващата седмица започвам да го разглобявам и се надявам на вашето съдействие. За което - благодаря предварително и поздрави на всички!  :hi: :hi:

« Последна редакция: 26 Януари, 2018, 13:14:44 от Bushman »
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #1 -: 26 Януари, 2018, 14:16:38 »
Радвам се за придобивката! Защо протестираш срещу phono входа? С няколко елемента събрани в корпуса на самата букса чинч може да се направи кабел с който да му подаваш линеен сигнал. Само казваш и ти правя и подарявам такъв кабел!
Относно проблемите - стандартни за техника на тази възраст. И аз имам един дръжкофон Hitachi TRK-8000KE и вече ми е много трудно да го поддържам. От години му правя дребни ремонтчета, включително съм му ремонтирал обхватния превключвател че беше със сериозни проблеми. С WD-40 следва да се пооправи, за колко време не знам. Остава другото демонтаж, разглабяне, почистване, подмяна на подвижни пластинки ако е възможно да се намерят (обикновено се намират) и сглобяване. Бавна и тегава операция, но гарантирано оправя положението за много години напред. Защото тези ако са с вече износено сребърно покритие, с каквото и да ги пръскаш, резултата ще бъде един и същи след няколко месеца. То дано нямаш по-сериозни проблеми по механиката на касетофона, че моето хитачи от там има сериозни проблеми (е, чак сериозни не, но трябва да се преработи приплъзващия съединител който именно служи за прибиране на лентата при просвирване), освен това ще му трябва нова тонролка и нова универсална глава. По радиото също е започнал да прави проблеми, явно и моя е за пренастройка. Добри машини са, обаче годините си казват думата.
По-лошото е, че за много по-малко проблеми след повече години хората избълват змии и гущери когато уреда е с произход от СССР, а когато е японски цъкат с език и казват - трябва да го ремонтираш, това е КЛАСИКА! :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #2 -: 26 Януари, 2018, 16:36:44 »


Превключвателите на обхват , и всички останали са много особено решени . Там акцентирай  на първо време . Според това дето пишеш ,  е вероятно да е в тях основния проблем .,
За за да се добереш до механиката , си е цяло приключение ...
Успех ти желая .

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #3 -: 26 Януари, 2018, 19:34:01 »
      Страхотен ти е дръжкофона! Със сигурност не му трябва много, за да стане като нов.

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #4 -: 26 Януари, 2018, 20:17:51 »
Благодаря за насърчителните думи, Колеги! "Короната" е точно по тематиката на форума - сандък, в истинския смисъл на думата... Шарповете от 9-та серия изглеждат като репортерски касетофончета пред него. Но пък са с 2 кг. по-тежки, интересна работа...

Преди време бях купил едно JVC RC-838, при което нищо не работеше както трябва. И се оправи... само с WD-40! Напръсках обилно превключвателите, щракнах ги десетина пъти и всичко тръгна без грешка. Сега ми е един от най-старите (близо 40 години!) и най-безпроблемият касетофон - свири всички касети, превърта, записва, абсолютно всичко...

"Короната" според мен не е ползван много и едва ли превключвателите му са износени от употреба. По-вероятно контактите са окислени от бездействие и замърсени от прах. Трябва да се оправят с пръскане... За механиката съм оптимист - предвид обема и теглото му, "сандъкът" вероятно е полу-празен отвътре, което предполага лесен достъп. Механичните проблеми не ме притесняват, но с електрониката съм зле...  ???

Благодаря на Колегата за предложението за кабела. Аз имам такъв кабел, един познат ми го направи... На обикновен кабел с чинчове му запои някакви съпротивления и работата стана, но все пак бих препочел линеен вход, вместо това phono. Странни проблеми с Хитачито - тези щайги са пословично здрави. Аз имам две TRK-8180e, и двете въртят касетите без грешка, дори системата за търсене на песни им работи. Тази марка е известна със здравите си и безпроблемни механики, по принцип. Разбира се, годините не прощават на всичко гумено (ремъци, фрикциони и ролки), но това си е общ проблем.
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #5 -: 26 Януари, 2018, 20:27:11 »
А, забравих нещо. Ако някой може да помогне със схема и ръководство за модела, ще бъда много благодарен. Аз намерих ръководство за ремонт в radiomuseum и изтеглих няколко страници от него, но има някакъв лимит и не ми пуска повече.

https://www.radiomuseum.org/r/crown_hifi_stereo_sound_system_3.html

https://www.radiomuseum.org/r/crown_hifi_stereo_sound_system_4.html
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #6 -: 02 Февруари, 2018, 14:37:52 »
Да докладвам за разглобяването. Една свободна вечер го сложих на операционната:
87380-0

87382-1

и започнах... Развих болтовете на задния капак - оказаха се 4 къси и 4 дълги:
87384-2

87386-3

Много лесно го разглобих на две части:
87388-4

87390-5

Предният панел имаше само един куплунг:
87392-6

Отачих го и отделих предния панел:
87394-7

87396-8

Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #7 -: 02 Февруари, 2018, 14:44:47 »
После обърнах внимание на задната част:
87398-0

87400-1

Механиката се държи само на 3 винтчета:
87404-2

87402-3

Един от ремъците буквално се беше разложил и полепна по пръстите ми:
87406-4

Намерих и дрънкащата частица - оказа се отчупено парче от клавиша за запис:
87408-5

Опаковах и надписах демонтираните детайли:
87410-6

87412-7
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #8 -: 02 Февруари, 2018, 14:52:11 »
Но... ударих на камък - всички кабели са запоени и никъде няма куплунги, които да разкача:
87414-0

87416-1

87418-2

87420-3

При това положение не успях да сваля дори механиката на касетофона, да не говорим за платките отзад... Не смея да разпоявам кабелите, защото после едва ли ще успея да ги възстановя, а и има голяма вероятност да прегрея нещо... Моля, давайте някакви идеи какво да правя? Да режа кабелите и после да ги снаждам? Е така става, като човек се захваща с работа, която не умее, мамка му...  ??? ??? ???

Защо така тъпо за запоили кабелите тия джапанци? При Шарп-овете всичко е на куплунги, разглобява се много лесно и няма опасност да объркаш нищо... А тук е истинска бъркотия с тия кабели, егати...  :master2:
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #9 -: 02 Февруари, 2018, 15:14:31 »
Аз гледам че по-голямата част от кабелите са репинговани (осукани) около четвъртити пинове. Това е един метод за съединяване който е много добра алтернатива на запояването. Естествено не те съветвам сега „за нищо“ да разсукваш кабелите, тъй като поради характерни особености на репинговането, ако го усучеш после отново на ръка, вече няма да имаш същата надеждност на съединението. Та не се сърди че всичко е репинговано или запоено, куплунгите са един потенциален източник на проблеми, но е вярно и че улесняват много демонтажа. Та в заключение - нямаш избор или ако е възможно работиш върху нещата както са свързани с кабелите (при многократни огъвания може да се отчупи някой и да ти направи по-голяма беля), или откачаш тези които наистина се налага и си вършиш работата. Най-добре направи подробни снимки преди това, след това номерирай кабелите и пиновете и така ще елиминираш шанса за грешка.
Относно кабела - не става само с резистори, а с резистори и кондензатори. Не знам този твой приятел дали го е направил както му е реда с резистори и кондензатори, или наистина както казваш с резистори. Та може би заради неправилно направения кабел си чувал прекалено басов бумтящ звук и си недоволен от резултатите. Ако ти го направя, ще свири точно както през Line-in, само кажи. И отново казвам защо слагат Phono - по това време едва ли се е очаквало да има източници които да включваш към Line-in. Докато грамофони колкото искаш.
Относно Хитачито - какво да ти кажа. Много дълъг и не изцяло безоблачен живот е имало, бая километри лента е прекарало през главите си и не може да се каже че собственикът му (баща ми) е от хората които експлоатират внимателно техниката пък и аз като дете толкова много съм се записвал с него абе видяло е много... Та колкото и да е здраво е сдало багажа. Е, ще го стегна де, но трябва сериозно да се захвана, а времето е все по-кът.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 616
  • Населено място: Сандански
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #10 -: 02 Февруари, 2018, 17:55:26 »
Защо така тъпо за запоили кабелите тия джапанци? При Шарп-овете всичко е на куплунги, разглобява се много лесно и няма опасност да объркаш нищо...

Снимай с телефона и това е! Аз така правя когато се налага.
И не съжалявай за куплунзите - от опит с китайски електрожени - не са надеждни. Поне това което масова се използва сега. Аз където мога - запоявам. Имам и един стар Филипс осцилоскоп на 100мХц. Вътре има точно така запоени проводници. Не са мръднали десетилетия вече и всичко работи на 100%.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #11 -: 03 Февруари, 2018, 22:05:18 »
... Та в заключение - нямаш избор или ако е възможно работиш върху нещата както са свързани с кабелите (при многократни огъвания може да се отчупи някой и да ти направи по-голяма беля), или откачаш тези които наистина се налага и си вършиш работата. Най-добре направи подробни снимки преди това, след това номерирай кабелите и пиновете и така ще елиминираш шанса за грешка.

Значи, това препоръчвате - да сваля платката от корпуса без да разкачвам кабели, или с минимално разпояване? Ще опитам... Естествено - първо ще наснимам и маркирам всичко. Не знам как точно, но ще помисля някакъв начин да отбележа кой кабел на кой пин отива...

Ако се наложи все пак да откача някой кабел - не става ли да го отрежа някъде по средата и после да го запоя и изолирам? Това поне го мога...

За кабела - доколкото си спомням, само някакви съпротивления май запояваше, като опита няколко с различни стойности, докато уцели "правилните". Но първо трябва да оправя касетофона (да отстраня проблемите, за които съм писал по-горе) и тогава ще мисля за сигнала... Най-проблемно ми е радиото, но за да изпратя платката на някого, първо трябва да я изкарам от кутията и така...
« Последна редакция: 03 Февруари, 2018, 22:25:45 от Bushman »
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #12 -: 03 Февруари, 2018, 22:29:14 »
За по-прегледно, аз ги връзвам сноповете със свински опашки и снимам връзките с кабелите. Така хем е ленсо да навигираш по механиката, хем пестиш време от презапояване на всичко.  Ако някой кабел се отчупи от пиновете, по снимките и по сноповете много лесно се ориентираш точно от къде идва и си го запояваш.

ПП точно тоя тип връзка увиване на кабел около пин дава дефект  при техника подложена на влага, изглежда стегната ама конткат няма- един цял усилвател го презапоявах заради такива връзки... Ама като го гледам тоя Кастфон е супер сух, та няма какво да го мислиш. Само ги понатисни с отверка да няма някоя размърдана, гледам една ткава на снимката и ако е така- запоявай я за пина като го надраскаш, че да хване припоя по него.

Счупения пластмасов елемент с моментно лепило го слагаш и го оставяш 24 часа да постигне пълна якост връзката.

Механиката е хубаво да я разкостиш, цялата да самжеш където трабва с масълце, където трабва с грес, да почистиш старата гмеч от старите смазки.

Не смазвай с WD40 тая гад се испарява много бързо и смазващата и функция е само временна, виж ако нещо е заяло от патина и не иска да помръдне е там и е силата.

По електрониката -тия сините електролитчета като ги видя и въздишам тежко, щото често са скапани- та мерене с капацитетомера и  подменяне на скапаните.

WD40, за контактните ключета много не ми е помогнало, спрей за потенциометри най добре, за бърза диагностика, кой точно прави проблем, после го разпояваш разглобяваш поистваш конткатните повърхности от патина с гумичка за триене на молив , натягаш сглобяваш и запояваш обратно на платката.

Тая механика като я гледам е супер проста, снимай въпреки това всяка пластина или елемент преди сваляне , Аз даже ремъците снимам. Тия са доста разкапани- та там където са намазали стаава на лепило. Почиствах от едни ЦД плеяри такова чудо, беше влязло по лагеруващи повърхности и нищо не бачкаше коректно.

Аз лично чернилката от ремъци я свалям с лакочистител и мокри кърпи, понеже ми е под ръка със същото бърша флюса от спойките.
« Последна редакция: 03 Февруари, 2018, 22:42:32 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #13 -: 04 Февруари, 2018, 21:08:24 »
с гумичка за триене на молив

С извинение за спама, но подходящ момент за въпроса ми. Всички предлагате този метод. Да, подходящ е за мъжките пластини, но какво правите с женските, защото те не се почистват и става половин работа.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Нов живот за стария самурай (Crown CSC-980L)
« Отговор #14 -: 04 Февруари, 2018, 21:16:10 »
ако е някаква сгъната пластината режа  лента от от гумата с подходящ размер  и влиза почти на всякъде. Даже ако е здрава пластината просто натискаш и въртиш- гумата се врязва и почиства.

Ползвам от белите дето са 1см на 2 см със слонче на тях.

Дай снимка на пластината която не може да почистиш ?

За цокли на ИС и разни недостъпни пространства- "Меглио" от жълтото- където влезе сваля патината а покритието остава неувредено, не е киселинно !!!.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
7 Отговора
2018 Прегледи
Последна публикация 14 Октомври, 2016, 13:17:09
от revenge
2 Отговора
1148 Прегледи
Последна публикация 19 Декември, 2015, 21:13:49
от gecata_50
1 Отговора
2531 Прегледи
Последна публикация 30 Декември, 2017, 18:57:07
от rolling_heads
8 Отговора
1392 Прегледи
Последна публикация 03 Август, 2020, 20:33:06
от GRIDLIC
0 Отговора
83 Прегледи
Последна публикация 12 Април, 2024, 23:03:55
от ian

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |