| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Термоелектрогенератор ТГК2-2 за захранване на лампови радиоприемници.  (Прочетена 4383 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Здравейте някой може ли да ми пише от къде мога да намеря такива термоелементи?
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Аз търся от години. Рядко изкачат и изчезват за миг.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
защо не пробвате с елемнти на Пелтие, мисля че ги ползваха по хладилниците против заскрежаване, и ако им създадеш топлинна разлика генерират напрежение...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Активен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
С пелтие ще е доста трудно. Той дава различно напрежение и ток при промяна на температурния толеранс. А и са доста скъпи. Ще трябва някаква стабилизация след тях или трансфертер. Но може да се пробва. Ще е интересно като резултат.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Това е единствения вариант днес, пелтие. Недостатък е по-ниската възможна работна температура, което прави трудно отвеждането на топлината от студения край (трябва по-голям радиатор). И аз се бях зарибил по тази идея (имах я преди да видя дори това приспособление) обаче напълно се отказах. Чесане на краста е, а както е ясно чесането в такива ситуации не се препоръчва  :D
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Това не е нито утопия нито демагогия както пише в рекламите на старите радио-техници от 1937г. а е реален проект. Имам една бракувана хладилна чанта, и вътре един голям елемент на пелтие. И за да си обясня как работи този елемент си свалих цялата схема на свързване. Елементът на пелтие е свързан към един алуминиев радиатор който представлява цялото дъно на хладилната чанта. От външната страна на елемента на пелтие има малко четково вентилаторче което го охлажда. Когато към хладилната чанта се подаде 12V радиатора започва да се изстудява, а когато се обърне поляритета на елемента на пелтие храната в хладилната чанта започва да се затопля. Идеята ми е да разлепя алуминиевия под   (залепен с пяна към чантата) който си е оразмерен точно за елемента на пелтие. Да монтирам елемента на пелтие върху една газова отоплителна печка където температурата е много по висока от тази на газовата лампа. Да изкривя така радиатора че да може да се охлажда елемента на пелтие, и да свържа вентилатора за допълнително охлаждане.
« Последна редакция: 17 Февруари, 2018, 19:44:40 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Тези елементи са полупроводникови, едва ли допускат по-висока температура от 100-120 градуса.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Това много лесно може да се нагласи, посредством промяна на височината и мястото върху печката.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен ценков

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
  • Населено място: Пловдив
    Има една книга "Електрониката е мое хоби". Автор беше някакъв поляк или чех. Та вътре са описани термодвойките доста разбираемо.Имам смътни спомени че се предлагаше за продан преди години тук.

Активен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Елемента на Пелтие е направен от едни стълбчета които много лесно се повреждат при неправилна експлоатация. Едната страна се топли другата се охлажда. За да стане твойта работа, трябват ти най- малко 2 елемента. Единия, от който ще вадиш ток, и още един задължително с по-голяма площ. Него го залепяш за първия и му подаваш напрежение. Така ще охлаждаш и подържал добър температурен толеранс.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz1wvm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: в Гората
КПД-то на Елемента на Пелтие е 5-10 процента.А за да генерира това електричество,иска температурна разлика между плочите около 30 градуса.
Преди години ползвах такива за котела на парното,развъртаха вентилатор,и отнемаха температура от комина.Но един ден комина се запали и елементите се повредиха.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Да това ми направи впечатление, като работеше хладилната чанта не загряваше много. Щом са развъртали вентилатор, на първо време може да го ползвам за захранване на светодиодни ленти. Но да се върнем на термогенератора. Положителните електроди на термоелементите представляват паралепипеди от антимоно-цинкова сплав. Отрицателните електроди са от константанова жица (сплав на мед и никел). Къде в днешно време могат да се намерят такива материали? Явно че авторът на статията, е имал предвид че тези термоелементи могат да се изработят в домашни условия. И какви са тия спойки описани в статията които издържат на 400 градуса?     
« Последна редакция: 20 Февруари, 2018, 00:58:12 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Не спойки а точкови заварки, и именно те представляват термодвойката според мен. Та ако се намерят подходящи материали и се направят читави точкови заварки реконструкцията е възможна. Само се питам за смисъла все пак. Както казах, то и аз се бях зарибил, но сега от позицията на времето си казвам - защо в същност ми е?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Спойки са  и сега по този начин се правят измерителните термодвойки.  Иначе "домашната" технология е една алуминиева тенджера пълна със солена вода и към единия полюс на контакта  а другият към усуканите проводници за термодвойка и пас в контакта .  Туй чудо се топва във водата излиза рушек и огън и с повече опит е готово. :master2:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Това е интересно! Щом са спойки какъв припой се използва?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |