| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Разглобяване на импулсен трансформатор с феритен магнитопровод?  (Прочетена 4306 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
В рамките на преработката на едно импулсно захранване, което трябва да стане захранване за флопи (на този вариант се спрях), се налага да се пренавие импулсният трансформатор. При все, че захранването се води "фирмено", то успя да разбие всичко детско в мен, което бе останало. Такъв монтаж, с такъв сбиротък от компоненти, с такъв гнусен припой и т.н. и в клуба по ТНТМ деветокласник не би си позволил да покаже пред хората.

Та, на темата. Трансформаторът трябва да се пренавие, а той е залепен. Да го счупя винаги ще успея. Кажете как да го разглобя, така че после да мога да го ползвам повторно?
73 de LZ2VL

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Слагаш котлона на "1" и трафа отгоре, след 10-15 мин дърпаш сърцевините и те излизат.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
https://www.youtube.com/watch?v=JG4fhTcfMrg

току що намерих това...

На водна баня, като в добрите кулинарни традиции.

Утре ще го правя.

Това ми импонира повече.
https://www.youtube.com/watch?v=cSJJ9dBOYlY
73 de LZ2VL

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Забравих да попитам после има ли значение с какво ще се залепи?
Т.е., с какво ще ми препоръчате, за да се запази възможността за разглобяване.
73 de LZ2VL

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Горещата баня върши работа.Феритните сърцевини не трябва да се нагряват над 150-200 градуса.Променят си свойствата.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Разбрах го чрез "negative expеrience feedback", както го наричат жаргонно в ядрените среди. Иначе, верният термин е "обратна връзка от експлоатационния опит".

Накратко. За 100% успеваемост е необходимо равномерно загряване с нисък температурен градиент. Казано на човешки, като го пекох от едната страна на котлона, то съм го повредил. Разглоби си се съвсем успешно. След това се разпадна на няколко части от просто пипане с пръсти. Явно се получават микропукнатини, които ще дадат рано или късно отражение на работата на устройството.

И понеже съм тъп, но упорит, сега търся трансформатор от Фортрон 300 - 450 вата. Те са еднакви на размер, намотките са различни, но на мен ми трябва сърцевината и вече само вода. И къде си нямах работа, та се забих точно с това захранване. Схемата която намерих - частично вярна, това ме и подлъга да се хвърля, защото бяха нарисували две отделни вторични намотки за 5 и 12 волта, а се оказа, че 12 волта са "уши" тип Чебурашка на петте и няма махане на средната точка без пренавиване. Чип нестандартен. На някой ако му трябва документация за модула с чип FSP 3528, набавих я на руски и съм я направил на читав pdf. Да дава знак и ще я изпратя. Половината първична върху вторичната. Токова намотка върху всичко това. Определено не ми беше ден, когато бръкнах в шкафа с боклуците, който е на терасата. :(


Идентификация на трансформатора:
SPI 8TG00213 02 P 6

Размери на магнитопровода A - 36; B - 22; F - 11;

73 de LZ2VL

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
И да си отговоря за лепенето. Loctite 454 го лепи отлично. След това с максимална сила съм го напъвал и се чупи на друго място, но не и на залепеното. Дали ще може с греене да се разлепи ми е тудно да кажа.
73 de LZ2VL

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Относно греенето на котлона, до сега съм разглобил по този метод повече от 10 трансформатора и с нито един от тях не съм имал проблеми. Методологията ми е че пускам котлона на най-ниска мощност и започвам да въртя трансформатора отгоре. Т.е. не го оставям да стои на едната си страна а го въртя на всяка от 4-те страни на ферита, като постоянно опитвам с пръсти да го разглобя, когато започне повече да се нагрява вече го държа през парцал. И така в момента в който достигне достатъчна температура и феритите се размърдат и извадят го махам. Проблем не съм имал, и прегряване няма защото следя стриктно процеса а не го оставям да се пече. Но наистина прегряването на ферита не е добре, така че и водата сигурно върши по-добра работа.
Относно лепенето - аз не ги лепя след това, стягам ги с каквото намеря, естествено това не е добър вариант, затова препоръчвам лепене, но чак след като се удостовери правилното количество навивки и правилно функциониране. А с какво - има много варианти, като естествено е добре да се запази разглобяемостта, която с локтайт е под въпрос.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Съгласен съм. Аз го оставих 15 минути да се пече само от едната страна. С други думи, аз съм си виновен. Което е добре. Ще се получи развитие по темата. Иначе, ако беше станало веднага, то каква е ползата за мен?
73 de LZ2VL

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Преработения трансформатор мисля че щеше да ти е достатъчен, но имаш право че всеки опит е ценен!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Такава ли?

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
73 de LZ2VL

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Много трафчета от компютърни захранвания съм разглобил, като ги нагрявам с поялника. Както каза Митко, въртиш трафа от всички страни и се получава. Само че последно време ме домързява, и си купувам готови сърцевини от Комет.
Vaklin - гледам че си пуснал и обява за Фортрон. Какво толкова има специално в него? Или...няма ли друг подобен тип да го замести? Къде е уловката? И каква силова схема е тоз Фортрон? Еднотакт или полумост?
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Полумост. Ще отговоря с картинки.

88381-0

Схемата е частично вярна. Ако някой се интересува, то ще опиша забелязаните несъотвествия с екземпляра на захранване, който притежавам.

ШИМ'ът е изграден с отделна платка, която се монтира вертикално на основната. На схемата е оградена вляво. Там следва да се отчете, че са разменени наименованията на пинове 15 и 16. РТ е на 16.

Защо ги събирам. Имах едно такова на терасата. Тръгнах да го преправям, без изобщо да си задам въпроса в каква "схема" влизам. Почвам да търся описание на чипа в интернет, греда. Търся някой да ги е ремонтирал, пак слабо застъпена тема. Все още има спорове например дали входовете за контрол на напреженията реагират само на високо напрежение, а на ниско само махат сигнала P.G. или блокират въобще импулсите. И други такива...

Вече загубих много време в разучаването му, за да се хващам да сменявам концепцията. Ако си набавя запас на цени между 0 и 5 лева, то ще ми стигнат за всичките идеи до края на живота ми.
73 de LZ2VL

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Вече загубих много време в разучаването му, за да се хващам да сменявам концепцията.

Разбрах. Позната история. И аз съм влизал в такива филми с компютърни захранвание. По едно време имах над 30 броя...все ги ровичках :D
Даже на компа от който сега пиша съм с такова...китайско без име, но из основи преработено и с Кюстендилски кондензатори!!!
Години вече работи без забележка. А инак пукаха като пуканки...
Успех в заниманията!
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |