| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Многооктавен говорител  (Прочетена 749 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Многооктавен говорител
« -: 15 Февруари, 2018, 20:58:12 »
Правя един магнет GRUNDIG TK5 и не може да не ви покажа какъв говорител са сложили. Поне аз, за първи път виждам такъв надпис! Разбира се, това не им е попречило да направят сериозна глупост - капачката на шпулата е донапрен, който е напълно разложен и част от него е навлязъл в процепа. Как се чисти, можете да си представите, а е и съмнително, че всичко е изчистено.

Говорителят:  :D




Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Многооктавен говорител
« Отговор #1 -: 15 Февруари, 2018, 21:10:47 »
Супер Име, харесва ми.

Относно, чистенето- нямаш избор, Разлепваш мембраната и  трептилката от шасито с помощта на много ацетон, подострени кибритени и сладоледени клечки. После, почистваш процепа механично и с яко ацетон и мокри кърпи от всичката гмеч и сглобяваш обратно с хелметексово лепило, центроваш с изрезки от фото филм или кутийка от кисело мляко. Много труд идва за експонат... ама ако си го правил и преди повече от 1,5 часа няма да ти изяде.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Многооктавен говорител
« Отговор #2 -: 15 Февруари, 2018, 22:17:34 »
Какво  чудно има bojitchko? Не съм се занимавал с магнетофоните на Грундиг, но от опита с преносимите им радиоприемници от края на 50-те и 60-те показва, че това им е "почерка". На магнита са такива самозалепсващи етикети, а защо така точно пише на твоя не мога да коментирам, но не е проблем да ги наснимам и покажа. А относно дунапреновата тапа на шпулата си прав. С течение на времето материала се саморазпада, намирал съм частично останали, но и напълно цели, но видимо готови да се разпаднат и при най-малко докосване. Умишлено ги разрушавах, точно за да не попадат в процепите, защото при другите трябваше доста продухване и разклащане на мембраната докато тези парченца, стърготини, прашинки или както щеш им кажи, не излязат. Поне на ръка, а после и на звук не съм усетил нещо нередно. Разбира  се, всичко  това  се прави  с обърната  надолу мембрана. Тези частици са толкова дребни, но задължително сухи, че трябва да изпаднат, без разлепване на трептилки и т.н.
0888981645, 072365106

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Многооктавен говорител
« Отговор #3 -: 16 Февруари, 2018, 21:11:11 »
Разлепваш мембраната...

Има смисъл при разглобяем магнит. Този не е такъв и почти нищо не се печели, а работата е голяма. На пръв поглед не "драска". Интересното е, че на вид нищо не предполага широколентов говорител - малка шпула, без високотонова мембрана, но Грундиг е решил да се похвали. При тази скорост, магнетът има честотна характеристика 50 - 10 000Hz +/- 5db. Ако говорителят покрива 80 - 10 000 +/- 12db, ето ти широколентов. 
Трябваше да го измеря, но чак пък толкоз.  :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Многооктавен говорител
« Отговор #4 -: 16 Февруари, 2018, 21:17:04 »
Да, скоро чистих и трите говорителя на Астра 4 в които беше се набил прахоляк, те по принцип си нямат капачки на шпулите. Чистих по следния начин, пускам им сигнал близо до резонансната честота за да вкарам говорителя в резонанс за максимално отклонение на мембраната и го клатя и въртя във всички посоки (с мембраната към земята все пак) и почуквам с отверка по магнита отзад. След известно време всички боклуци се изтупаха, а останалите наместиха и вече говорителите свирят прекрасно.
Разбира се че разглобяването е за предпочитане, така винаги остава шанса за частици които с времето на експлоатация да се разместят и да застърже отново, обаче мен не ме бива много в разглабяне на говорители, и това беше определено по-малкото зло. Но след 5 минути на 100 - 150 херца да не ви казвам какво чуваш в главата си :).
Така че ако частиците са немагнитни, винаги може да се мине без разглабяне.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |