| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Днес намерих една уникална и интересна крушка  (Прочетена 7272 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Никога не съм имал такава, а знам че тези крушки влизат в групата на антиките-имам и две с пламъче, но те са по-разпространени, а тази е от редкия вид глимлампи с цокъл Е-27!А ето и снимки:

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #1 -: 25 Февруари, 2018, 16:30:07 »
Как свети:

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #2 -: 25 Февруари, 2018, 16:31:56 »
И изглед отдолу:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #3 -: 25 Февруари, 2018, 16:58:36 »
Ами, честито! Това е нещо, което навремето го имаше и в селскиия дюкян, а сега е непознато като електрическата тенджера например. Повече от година подържах обява, вкл.мисля и тук, че търся такава глим лампа, но никой не се отзова, с изклячение на един, който ми поиска 25 лв.?! Естествено, не се съгласих...
0888981645, 072365106

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #4 -: 25 Февруари, 2018, 17:25:44 »
           Такава крушка имахме в къщи, тя се включваше едновременно с бойлера,годината беше 1962, после доста години я използвах  при проявяване на снимки, някъде до към 1980 година. После я включих и прегоря съпротивлението вътре. Много ме кефеше тази крушка! Вече не не правят такива.

Неактивен Кръстан

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 135
  • Населено място: Пасарел, Плевен, Копенхаген - тризвучието на географията
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #5 -: 25 Февруари, 2018, 19:33:21 »
Правят, правят моля ви се  8). Виждал съм по разни барове и кафета подобни крушки. И дори в един магазин за домашни потреби видях да продават. Но цените им бяха бая европейски.  :master2:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #6 -: 25 Февруари, 2018, 20:44:11 »
Е, може по света и още да се правят, но у нас отдавна не! Говоря за българските глимки с Е27, тази на колегата е от по-новите производства, преди това си бяха с "класически" крушовиден балон. Ползваха се не само за контролки, но и за дежурно осветление. При моят син например, като бебе, такава светеше по цяла нощ. А цените у нас, като всичко освен крушките, стават европейски,  независимо кога е произведено от нашите заводи...
0888981645, 072365106

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #7 -: 25 Февруари, 2018, 21:38:44 »
Принципно крушката работи с номинално напрежение в диапазон 210-240V! Явно е станал токов удар и бобинката е изгоряла!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #8 -: 26 Февруари, 2018, 10:39:00 »
То бобинка няма, резистора искаш да кажеш. Вероятно не е бил токов удар проблема, просто резистора е бил дефектен, или е бил недооразмерен по мощност и след години работа и нагряване е прекъснал. Възможно е и крушката междувременно да е падала, да са се деформирали спиралните електроди докосвайки се един до друг, и така резистора да е предал богу дух. Варианти много, все поправими при внимателно отлепване на цокъла и подмяна на резистора в случай че не е както казах късо съединение в балона.
Относно такива крушки в момента - колега сигурен ли си че не ги бъркаш с декоративните лампи с волфрамова жичка:

89258-0

Такива има, но са стандартни нажежаеми а не глим лампи. Поне аз не съм виждал такива глим лампи в наши дни.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #9 -: 26 Февруари, 2018, 12:00:31 »
    Крушката се ползваше от 1962 до към 1983 г. Ако не се лъжа, тогава напрежението в мрежата стана 230-240 волта и резистора не издържа. Сега ме е яд, че крушката замина към кофата, можело е да се оправи, ама и вие доста късно направихте Форума :writer:

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #10 -: 26 Февруари, 2018, 14:30:30 »
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=7436.0 Тук колегата Лъчо също е показал крушка от същия модел, но фигурката й е на птиче!

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #11 -: 26 Февруари, 2018, 14:38:17 »
http://detstvoto.net/old/tehnika/1830-neobiknoveni-elektricheski-krushki.html Тук също има уникална и интересна колекция от подобни крушки! И лошото е, че след време крушката си заминава! Поне така пише в статията!

Неактивен gogo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: Карлово
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #12 -: 26 Февруари, 2018, 17:39:35 »
Здравейте,неотдавна се регистрирах,но от две години съм безработен и всеки ден следя Вашите анализи,предложения и т.н.Не познавам лично никой,но от тези близо 2000 една дузина заслужават огромно уважение.Е,един от тях е Слави и когато видях,че от дълго време търси глим лампа с удоволствие бих му подарил моята.Само да ми се обади.Георги 0886532149. Поздрави

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #13 -: 26 Февруари, 2018, 19:26:55 »
Във връзка с лампите. Имам една лампа с изображение на "патето яки". Лампата е с много голям балон, сложил съм един лев за сравнение, вътрешно патето е разтворено на две половини до крайно положение. Краищата на патето опират в балона. Глим лампа е, и много красиво свето. Работи с напрежение от 10 до 240V. При 24-36V светят само краищата на патето.Ето какво представлява.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #14 -: 26 Февруари, 2018, 23:33:55 »
Здравейте,неотдавна се регистрирах,но от две години съм безработен и всеки ден следя Вашите анализи,предложения и т.н.Не познавам лично никой,но от тези близо 2000 една дузина заслужават огромно уважение.Е,един от тях е Слави и когато видях,че от дълго време търси глим лампа с удоволствие бих му подарил моята.Само да ми се обади.Георги 0886532149. Поздрави
Ако Слави не я иска, аз мога да я взема.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |