| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Днес намерих една уникална и интересна крушка  (Прочетена 7261 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #15 -: 26 Февруари, 2018, 23:56:12 »
Съжалявам Лъчо, вече имам уговорка с Георги! За трети път ми се случва някой от форума да ми подари нещо и то, което съм търсил! Да са живи и здрави колегите, но не всичко е пари!
Да не звучи нескромно, но и на мен се случи на 2-3 пъти да подарявам, но защо да не помогна на нуждаещ се колега с нещо, което ми е в повече, а на него му трябва?! Но, да сме точни, има неща които имат някаква стойност на пазара и за които наистина съм плащал доста, но когато ги обявя, повечето си мислят "на тоя няма да му пълня гушата", дори да съм бил на загуба!
Сещам се за мои стари обяви тук "подарявам", без последствие?...Май ще ги потърся?
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #16 -: 27 Февруари, 2018, 09:02:55 »
Да, прекрасни са тези лампи, и е жалко че в съвременния свят на високи технологии вече е изоставена идеята да се произвеждат. Понякога (за мен в повечето случаи) има по-голямо очарование да запалиш една такава лампа и да гледаш красиво обгърнатите в тлеещ разряд фигурки вътре, все едно целите са нажежени и светят, от колкото да пуснеш нещо на дисплея на някой „умен“ телефон. Ама какво да се прави.
Относно живота на тези лампи,
оставете какво пише в оня сайт. Естествено живота им не е неограничен, обаче е МНОГО дълъг. В рамките на 50 000 до 200 000 часа. Проблемите са два. Единия е проникване на други газове в балона, които покриват част от електродите с непроводящи химични съединения и им пречат да светят, а другото е разпрашването на електродите по време на работа, като отделения метал се наслоява по вътрешната част на балона метализирайки го и намалявайки прозрачността му. Така лампата продължава да свети, но вече се вижда доста по-слабо. Така че няма страшно, светете си и им се радвайте! Няма да се повредят така лесно и бързо.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #17 -: 27 Февруари, 2018, 11:28:30 »
Имам такава лампа -с петолъчка но започна да се разпрашава и балона почерня.
Жалко за лампата страхотно светеше.

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #18 -: 27 Февруари, 2018, 13:54:11 »
Ясно защо сигналните крушки с цокъл Е-14, които навремето се използваха в електрическите бойлери, са почернели отвътре! Когато намирам такива и ги пусна, мъждукат, и почти не се виждат електродите им и затова не стават за употреба! Имам и нови, но си ги пазя! В магазините, както и в Интернет могат да се поръчат такива крушки! Днес те се използват единствено и само като сигнални лампи в ел. таблата! Преди малко свалих от хладилника крушката, която свети само когато отваряме хладилника-купих я през 2003г. и вече е започнала да почернява! А в такова тяло стои всяка крушка, използвана в ел. таблата!

Неактивен gogo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: Карлово
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #19 -: 27 Февруари, 2018, 17:37:26 »
Здравейте,виждам,че темата е още актуална.Падам си малко "Плюшкин",е не за всичко.И ето какво си намерих в една стара къща в Малта.Тази мисля да си я запазя.Успех

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #20 -: 27 Февруари, 2018, 17:58:18 »
Браво, колега! Моята крушка си я намерих в един контейнер, защото в наши дни хората все по-малко ценят уникатите ,които все по-трудно се намират, за разлика от нас във форума-най-вероятно нямат никакви технически познания/интереси, още по-малко да колекционират уникати!

Неактивен gogo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 5
  • Населено място: Карлово
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #21 -: 27 Февруари, 2018, 18:20:57 »
Напълно съм съгласен.Малко встрани от темата, ето още една находка от Малтийските улици.Съжалявам ,че я продадох в техния "Базар".Беше страхотно тежко нещо

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #22 -: 27 Февруари, 2018, 18:29:21 »
Първите крушки с петолъчка  бяха наши Български от 60те. Има статия в сп. Млад Конструктор как да си направим стробоскоп с тази крушка от хладилника. Има разчертани дискове които се лепят на маховиците на касетофоните за скорост 4,7.
« Последна редакция: 27 Февруари, 2018, 18:42:05 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #23 -: 27 Февруари, 2018, 23:06:19 »
Колега, имал си късмет за радиото-иначе някой да го е разсипал и да е взел каквото може да предаде на вторични, а кутията да стои на парчета, докато метачките я изхвърлят където трябва! А сега радиото радва някой колекционер!

Неактивен Private

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: София
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #24 -: 28 Февруари, 2018, 00:16:25 »
Там съм писал:

Цитат на: Private
Тези лампи не са вечни, имат краен брой работни часове, след което яркостта им намалява и, ако не се лъжа, престават да светват.
Тук си писал:

Относно живота на тези лампи,
оставете какво пише в оня сайт. Естествено живота им не е неограничен, обаче е МНОГО дълъг.

Колко са разликите, та чак да заслужава: "оставете какво пише в оня сайт"?
-= All our life, we are beta testers =-

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #25 -: 28 Февруари, 2018, 00:30:16 »
Скоро тези крушки, може да са много актуални и то не заради дългия им живот, а поради малката консумирана енергия.Като заработи ТЕЦ Варна (чува се че Шиши го е купил) и започнем да плащаме половин милиард негативи на ЧЕЗ, токът ще стане лукс!  :D :D :D

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Днес намерих една уникална и интересна крушка
« Отговор #26 -: 28 Февруари, 2018, 10:14:54 »
Разликата е че поне до сега не съм видял лампа с тлеещ разряд да престане съвсем да свети, или това ще стане след доста време. Освен ако са имали проблем с херметизацията и постепенно инертния газ е изчезвал от балона.
Няма да се засягаш пък сега :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 594
И аз имам една такава лампа.Много хубаво си тлее.

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
А ето и един уникат от Интернет!

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
какво е изобразено там , не мога да разбера ?
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |