| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Нови правила в Български пощи  (Прочетена 1915 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Нови правила в Български пощи
« -: 03 Март, 2018, 20:07:48 »
От началото на Март като ходих до пощата да си взимам пратките (от братският китайски народ) освен личната карта за сверка, че аз съм лицето което трябва да ги получи служителката помоли, да извадя картата от калъфа (аз я показвах преди заедно с другите документи), за да въведела в системата ЕГН-то ми, такива били изискванията на новата програма.
Не съм се разровил да видя в кой нормативен акт това е упоменато, но ще го направя.
Мен не ми пречи, аз няма какво да крия, щото тайни и незаконни работи не поръчвам, когато са ми искали разпечатка от превода (в случай на съмнение, че е по-скъпа стоката) съм давал и мито съм плащал (но за това отделна тема ще спретна), но ми намирисва, че по подобие на Куриерските фирми, чрез които се опитаха да изловят търговците на черно, така ще се опитат да следят и кой колко пратки получава от Китай и съответно да сложат някоя таксичка.
Поживём — увидим  :)

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Re: Нови правила в Български пощи
« Отговор #1 -: 03 Март, 2018, 21:39:11 »
при мен ( във Варна, клон 10) отдавна е така , на пратките с проследяване записват ЕГН ...
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: Нови правила в Български пощи
« Отговор #2 -: 03 Март, 2018, 21:44:49 »
От началото на Март като ходих до пощата да си взимам пратките (от братският китайски народ) освен личната карта за сверка, че аз съм лицето което трябва да ги получи служителката помоли, да извадя картата от калъфа (аз я показвах преди заедно с другите документи), за да въведела в системата ЕГН-то ми, такива били изискванията на новата програма.
Не съм се разровил да видя в кой нормативен акт това е упоменато, но ще го направя.
Мен не ми пречи, аз няма какво да крия, щото тайни и незаконни работи не поръчвам, когато са ми искали разпечатка от превода (в случай на съмнение, че е по-скъпа стоката) съм давал и мито съм плащал (но за това отделна тема ще спретна), но ми намирисва, че по подобие на Куриерските фирми, чрез които се опитаха да изловят търговците на черно, така ще се опитат да следят и кой колко пратки получава от Китай и съответно да сложат някоя таксичка.
Поживём — увидим  :)


Нали си плащаме и ДДС и мито и всичко.Какво още искат ?

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Нови правила в Български пощи
« Отговор #3 -: 03 Март, 2018, 22:03:57 »
при мен ( във Варна, клон 10) отдавна е така , на пратките с проследяване записват ЕГН ...
Вие сте по-голям град, явно първо в по-големите градове е пусната системата, ама е ся Гинка кат купи ЧЕЗ и нас от Пазарджик ни закачиха на системата, щом имаме пари за ток, ще имаме и за ДДС на китайските пратки  :lol:

Нали си плащаме и ДДС и мито и всичко.Какво още искат ?
Не знам, все нещо ще измислят ;) Факт е, че за една стока (Соларен панел) в Пазарджик ми взеха 15 лв такса обслужване (митница) + ДДС, за същата стока получена месец преди това от приятел в Троян - нито копейка допълнително плащане. Подобно беше положението и с едни помпи за вода.
Мен още преди година позната данъчна ме предупреди, че пощите ще почнат да засичат кой колко пратки получава.
Моята теория е, че примерно пратките под 10$ дето не подлежат на обмитяване, ще вземат да им направят един списък и след 4-5 месеца ще те привикат, да даваш обяснения, защо имаш 250 пратки за по 5$ и да ти предявят искане, че си търговец - съответно и за тях дължиш ДДС :) /само предполагам, не мога да дам доказателства/

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: Нови правила в Български пощи
« Отговор #4 -: 03 Март, 2018, 22:40:43 »
По митническите правила стоки до 30лв не се обмитяват и не се плаща ДДС . От 30лв до 150евро само 20% ДДС , над 150евро ДДС + различна ставка мито. Трябва да променят правилата , а няма правило  ,което да се прилага със задна дата.
Поне така си мисля , но пък знае ли човек в БГ всичко е условно.
Има и разлика дали китаеца го е изпратил като малък пакет , пощенска пратка или колет. В накой от тези случаи записват  ЕГН , имена и подпис.Първия път преди няколко години им вдигнах скандал в централната поща и ми показаха сертификат , че имат право да работят с лични данни. Предполагам , че  ги съхраняват някъде ако нещо извънредно стане. Но едва ли е за да проследяват натрупаните суми.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Нови правила в Български пощи
« Отговор #5 -: 03 Март, 2018, 23:00:32 »
Аз само констатирам местен факт, от близо 6-7 г. пазарувам от китайски сайтове, оня ден за пръв път ми въведоха ЕНГ-то и служителката каза - имаме нова система, затова го въвеждаме. дали е нова само за нашият град или за цяла България - не знам :)
« Последна редакция: 03 Март, 2018, 23:15:16 от Gabo »

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Нови правила в Български пощи
« Отговор #6 -: 03 Март, 2018, 23:11:22 »
Тази нова система я въвеждат във всички пощенски клонове. В нея интегрират в едно цялата информация и всичко излиза на един касов бон. Например ако изпращаш нещо, със старата система ти издаваха касов бон с прикрепен към него допълнителен отпечатък с информация за подател/получател/проследяващ номер. Сега е една касова бележка със сума и цялата информация. Относно ЕГН-то, винаги са имали изискване да го искат, особено при изпращане. Това се налага за да се знае точно кой го е изпратил (а не за кой се е представил), ако възникне проблем с тази пратка в митница или друга държава да знаят кой да търсят. При получаване искат ЕГН за да се проследи кой е взел пратката, ако я потърси друг и предяви претенция. А относно данъчните, тяхната система е свързана с тази на митниците от няколко години, не е заради тях в този случай промяната. Поне аз така смятам.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Moss

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 36
  • Населено място: София
Re: Нови правила в Български пощи
« Отговор #7 -: 04 Март, 2018, 03:51:51 »
Аз като съм вземал пратки, винаги са ми записвали ЕГНето. Това в София. И не ползват никакви компютУри, а си пишат в папка, в която и аз се подписвам. Може и да се модернизират в някой момент, ама да видим кога ще е. 
Колкото до митото и ДДСето, там е въпрос на късмет какво ще хванат.
На мен ми се случвало, да минават безпроблемно пратки, за които съм бил наясно че ще трябва да плащам. Един вид, приятна изненада. Колкото за търсене със задна дата, няма как да стане.
Ако ме питат след 6 месеца, ще кажа, че не си спомням. Или съм си купил кило пирони и тухла четворка. За 1$ общо.
Дори и да имаха връзка банките, за да видят преводите, те не знаят, кой търговец, какво продава.
Винаги може да кажеш, че си дал $500 за видео чатове ::).

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |