| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Принтер М88 на Правец 16  (Прочетена 6199 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Принтер М88 на Правец 16
« -: 14 Март, 2018, 09:49:11 »
Здравейте,
с какъв драйвер мога да подкарам принтера под ДОС 3.3 на Правец 16? За момента печата, но латинеца излиза на кирилица, а когато пусна кирилизацията излизат гарги и галони. Знам, че е копие на EPSON RX80, но не намирам драйвери за ДОС в интернет. Каква кирилизация да използвам под дос, че да не ми прецаква нортън комадера когато я включа?
LZ1VKI

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #1 -: 14 Март, 2018, 11:07:07 »
Много вода изтече от последният път, когато съм печатал на този принтер, но нямаше ли микроключета, с които се задава кодовата таблица?
Иначе, по спомени, се записваше 'кирилизиран' епром, но не ми е под ръка броя на сп "Компютър за вас" да видя, коя таблица се заместваше.
А за ДОС кирилизатора - имаше много навремето, ще видя къде ми е архива да ги кача и тук, да пробваш кой не променя специалните символи за таблицата на Нортън-а

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #2 -: 14 Март, 2018, 11:31:15 »
При М88, настройките са правеха от микроключетата по описанието в книжката - не могат да се налучкат :( но и задължително се качваше едно резидентно драйверче под ДОС - M88.COM, много малко 200-300 байта беше но без него не ставаше.

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #3 -: 14 Март, 2018, 12:18:02 »
При М88, настройките са правеха от микроключетата по описанието в книжката - не могат да се налучкат :( но и задължително се качваше едно резидентно драйверче под ДОС - M88.COM, много малко 200-300 байта беше но без него не ставаше.

А някой дали го има този драйвер и копие от ръководството? За сега пробвах с BDS.com и MVK.com, но и двата променят нортъна и свиват екрана доста, но в действителност правеца си разпознава буквите. Пробвах също и на правец 8Ц със самоделен centronics-LPT адаптер, но там  резултата е същия поне под бейсик с PR#1 блокира и след рестартиране на принтера печата всеки ред които пиша но все гарги и галони.
LZ1VKI

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #4 -: 14 Март, 2018, 12:39:40 »
с каква видео карта си :) ? ако си с CGA кирилицата е хардуерна и винаги на нортъна примерно вертикалните чертички ще са кирилски букви мисля и други символи, ако си с  EGA или VGA , ASCII таблицата ще си изглежда нормално, и тогава ще ти трябва драйвер за кирилица.
Но кирилицата няма общо с уникод, тоест квото имаш ввече написано на кирилица след 95та гоидна ще трябва да го конвертираш имаше такива програмки досовски :)
Прикачвам конверторчето  :disk:
А ако искаш да пробваш през Windows (която и да е версия) принтера ползва "generic text printer" или нещо такова.Но от там няма да имаш късмет с кирилицата в текстов режим само в графичен, което е по-бавно ,вместо да печата ред на едно минаване печата ред с поне 4 тигела ,но пък докарва зададеният шрифт  :master2:

 :reader:

Ако някой наистина намери конфигурацията на ключетата да сподели имам същият принтер, но печата само на лаитиница :)




Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #5 -: 14 Март, 2018, 13:08:11 »
с каква видео карта си :) ? ако си с CGA кирилицата е хардуерна и винаги на нортъна примерно вертикалните чертички ще са кирилски букви мисля и други символи, ако си с  EGA или VGA , ASCII таблицата ще си изглежда нормално, и тогава ще ти трябва драйвер за кирилица.
Но кирилицата няма общо с уникод, тоест квото имаш ввече написано на кирилица след 95та гоидна ще трябва да го конвертираш имаше такива програмки досовски :)
Прикачвам конверторчето  :disk:
А ако искаш да пробваш през Windows (която и да е версия) принтера ползва "generic text printer" или нещо такова.Но от там няма да имаш късмет с кирилицата в текстов режим само в графичен, което е по-бавно ,вместо да печата ред на едно минаване печата ред с поне 4 тигела ,но пък докарва зададеният шрифт  :master2:

 :reader:

Ако някой наистина намери конфигурацията на ключетата да сподели имам същият принтер, но печата само на лаитиница :)

Здравей колега,
от доста време не сме писали, аз имам драстичен напредък от последния път. С EGA карта съм и с правешки монитор (прикачил съм снимки). Проблема е че свива екрана и на нортъна таблицата става заобградена с ъ-та.
LZ1VKI

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #6 -: 14 Март, 2018, 20:38:34 »

Ако някой наистина намери конфигурацията на ключетата да сподели имам същият принтер, но печата само на лаитиница :)
В "Библиотека Сандъците" има качена книгата "Справочник по персонални компютри", там на страница 187 има дадени ключетата и кодовите таблици на М88
90407-0

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #7 -: 14 Март, 2018, 22:56:10 »
Страхотно ще си изтегля документацията за ключетата аджеба и аз настроя принтера :) благодаря, Gabo

vkirov, Иначе Ътата са съвсем нормални на местото на вертикалните линии.
ти понеже си с EGA карта не ги виждаш, преди да включиш драйвера за кирилизиране.
Това  е съвсем нормално, щото кирилските букви заменят други символи от ASCII таблицата. Аз ползвам един досовски драйвер за кирилица, който може да се превключва с комбинация от бутони и да сменя между фонетична БДС и латиница, работи на всякакви х86 машини :)  Ако го искаш, мога да го кача, но ти нали вече имаш :)
Иначе интересното е следното, когато настроиш принтера да печата кирилица, той няма да може да ти печата тия таблици, ще излизат кирилски букви ,както по екрана, и досовският драйвер е за показване на екрана какво се вижда от кирилицата, дори да не  си го стартирал принтера ще печата това което му е настроено по джъмперите :)

Впрочем компа ти изглежда страхотно! само трябва да си го избелиш с ретробрайт и ще си господ :) и монитора е страхотен май единственият цветен български, който съм виждал на картинка поне :) и супер че си вързл и голямо и малко флопи
Свиването не можеш ли да го коригираш с врътки от самият монитор ?
 :hi:
« Последна редакция: 14 Март, 2018, 23:03:08 от FAMICOM_87 »

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #8 -: 15 Март, 2018, 07:42:26 »
Страхотно ще си изтегля документацията за ключетата аджеба и аз настроя принтера :) благодаря, Gabo

vkirov, Иначе Ътата са съвсем нормални на местото на вертикалните линии.
ти понеже си с EGA карта не ги виждаш, преди да включиш драйвера за кирилизиране.
Това  е съвсем нормално, щото кирилските букви заменят други символи от ASCII таблицата. Аз ползвам един досовски драйвер за кирилица, който може да се превключва с комбинация от бутони и да сменя между фонетична БДС и латиница, работи на всякакви х86 машини :)  Ако го искаш, мога да го кача, но ти нали вече имаш :)
Иначе интересното е следното, когато настроиш принтера да печата кирилица, той няма да може да ти печата тия таблици, ще излизат кирилски букви ,както по екрана, и досовският драйвер е за показване на екрана какво се вижда от кирилицата, дори да не  си го стартирал принтера ще печата това което му е настроено по джъмперите :)

Впрочем компа ти изглежда страхотно! само трябва да си го избелиш с ретробрайт и ще си господ :) и монитора е страхотен май единственият цветен български, който съм виждал на картинка поне :) и супер че си вързл и голямо и малко флопи
Свиването не можеш ли да го коригираш с врътки от самият монитор ?
 :hi:

Можеш ли да ми пратиш и твоята кирилизация да я пробвам? За принтера ще погледна в книгата, а за разтягането не можах нищо да направя. За ретробрайта имам доста сполучлив метод с оксидант за коса 40vol, и едно по едно ги минавам всичките. За флопитата и двете успях да ги подкарам безотказно, но за съжаление стария контролер нещо му направих и сега само голямото работи с него и сложих друг, който ми дава гейм порт, още два ЛПТ и часовник. И една "тайна" за 16-ката ми, за да я докарам до този работещ вид разкарах всякакви нашенски периферни карти и сложих тайвански от други XT-та и няма ядове така. скрил съм и един малък seagate под флопитата. (мога да покажа и снимки при интерес)
« Последна редакция: 15 Март, 2018, 07:55:33 от vkirov »
LZ1VKI

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #9 -: 15 Март, 2018, 13:53:22 »
Ето снимки, как изглежда преди и след кирилизацията. Зад монитора имам тримери за растера, но пак не го докарвам, а в BDS.com който използвам му се оказва да върви с EGA и за XT, но това също не променя нищо.
LZ1VKI

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #10 -: 15 Март, 2018, 18:17:54 »
По мой спомени, няма кирилизатор, който да не деформира таблиците (вкл и при печат). Просто в ДОС кодировката, която е правена още за IBM PC не достигат броя букви, за да се заменят всички от Българската азбука, поради тази причина, се използват по-рядко срещаните в обикновен текст символи, но те пък за късмет, се използват за чертаене на псевдо-графиката в Нортън Командер.
Пак по бегли спомени, аналогът му Dos Navigator, Volkov commander и прочее руски клонинги го нямаха този проблем, но не са ми под ръка сега дисковете да проверя, почивните дни ще ги изровя, заедно с кирилизаторите да ги кача тук като архив, че скоро един приятел ми искаше и от 7-8 кирилизатора се оказа, че на първо търсене намерих едва 3.

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #11 -: 15 Март, 2018, 19:37:21 »
По мой спомени, няма кирилизатор, който да не деформира таблиците (вкл и при печат). Просто в ДОС кодировката, която е правена още за IBM PC не достигат броя букви, за да се заменят всички от Българската азбука, поради тази причина, се използват по-рядко срещаните в обикновен текст символи, но те пък за късмет, се използват за чертаене на псевдо-графиката в Нортън Командер.
Пак по бегли спомени, аналогът му Dos Navigator, Volkov commander и прочее руски клонинги го нямаха този проблем, но не са ми под ръка сега дисковете да проверя, почивните дни ще ги изровя, заедно с кирилизаторите да ги кача тук като архив, че скоро един приятел ми искаше и от 7-8 кирилизатора се оказа, че на първо търсене намерих едва 3.
Ако можеш да ги качиш тук ще е супер. Аз засега постигнах напредък, върнах го към заводските настройки според справочника и печата на латинеца сега, но кирилицата е гарги и галони. Обаче в справочника пише, че таблицата на компютъра е възможно да не съвпадне с таблицата на принтера (което е проблема) и това се оправя с P16_M88.SYS, кoйто едва ли ще намерим някъде. Ако случайно го имаш тоя файл из азрхивите...... :)
LZ1VKI

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #12 -: 15 Март, 2018, 22:56:04 »
Според мене това деформиране не е нормално! На моят Правец 16 няма такъв проблем с никоя от видовете видео карти дето съм слагал CGA EGA VGA , ето го моят драйвер :)  :disk:

в CONFIG.SYS вкарай това  :

COUNTRY=359,359,BULGARIA.SYS
DEVICEHIGH=CYRDRV.COM /F

Ето повече информация за драйвера не се сещам с каква комибнация от бутони с сменя ама беше няква удобна както в уиндовса контрол алт и шифт, тук трябва да го пише  :reader:

https://bezmonitor.com/cyrdrv.htm

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #13 -: 15 Март, 2018, 23:25:15 »
Не съм специалист по кинескопни монитори (пък в нашата тема явно не четат майстрорите от другия бранш), но мисля, че с течение на времето се получаваше такова 'свиване' на картината, виждал съм VGA 14" монитор, който след 10 г. работа да показва картинката на 1/2 от екрана. Не знам обаче кой е фактора, водещ до това.

Ако можеш да ги качиш тук ще е супер. Аз засега постигнах напредък, върнах го към заводските настройки според справочника и печата на латинеца сега, но кирилицата е гарги и галони. Обаче в справочника пише, че таблицата на компютъра е възможно да не съвпадне с таблицата на принтера (което е проблема) и това се оправя с P16_M88.SYS, кoйто едва ли ще намерим някъде. Ако случайно го имаш тоя файл из азрхивите...... :)
Я снимай да видим какво точно печати на Кирилица, може да разгадаем коя кодова таблица е нужна. Иначе на първи поглед изрових 5 кирилизатора, но нека да събера всички и ще кача целия набор тук.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #14 -: 15 Март, 2018, 23:41:11 »
Ще кажете ли за какъв модел принтер се води лентата да търся за тово чудо, щото моята е вече фира и печата много бледо , ако някой от вас има имам интерес  :hi:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |