| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Обтягане на лентата при магнетофоните  (Прочетена 4279 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #15 -: 19 Март, 2018, 20:45:18 »
Някои са наопъки.  :)

Разсъждението за кондензатора е правилно, но за съпротивленията не. Левият е с по-голямо съпротивление, защото му трябва по-ниско напрежение, колкото да осигури задния опън. Десният е с два режима - по-висок въртящ момент при старта с R202 и С205, за да тръгне бързо и лентата де не увисне и R203 за постоянно действие. Казах ти да премериш какво получават моторите, защото така работиш на сляпо.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #16 -: 19 Март, 2018, 21:20:28 »
Някои са наопъки.  :)
..............

Аз помня, но за сега само се консултирам...
Свикнал съм първо теоретично, после практически..., а напреженията ще се мерят, няма да стане без това...

Багодаря!
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #17 -: 22 Март, 2018, 07:18:37 »
Да си кажа...

Проверката на кондензатора С202 показа - редовен. Не можах да му измеря капацитета, защото уреда ми е разглобен, но го премерих с омметъра. Смених R203-120Ω, с 450Ω /старо, от някакъв радиоапарат/, на "възпроизвеждане" навиваше малко хлабаво... При стойност 360Ω заспа. Не можех да повярвам, че при изчисляване и тестване са приели стойността 120Ω /обтягането се мери с динамометър/, но това е положението!
Остава да премеря С201-0,1μF, и евентуално да подбера R201, а може би и R204...

За сега толкова!  :drinks:

PS. Не можах да намеря данни за диода OF223, Изобщо няма данни в нето, нито в моите справочници.
« Последна редакция: 22 Март, 2018, 07:24:53 от azop_v »
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #18 -: 06 Април, 2018, 17:51:44 »
Ето го моят "сладур"... Почистен, ремонтиран, сглобен и работещ! Радвам му се много! Юху!


Сега следва другото предизвикателство..., N4506...
Само вандали могат да го докарат до това състояние! Но първо да намеря схемата...
Моля всеки имащ излишни копчета, ръкохватки за превключвателите да ми се обади.
Благодаря предварително!


« Последна редакция: 06 Април, 2018, 18:03:31 от azop_v »
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #19 -: 06 Април, 2018, 22:17:50 »
Трудна задача. По няколко Филипса съм си правил копчетата от подходящ профил и материал.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #20 -: 07 Април, 2018, 12:42:48 »
Браво колега! И аз се радвам като видя добре свършена работа! Вярно, поизмъчи те ама то, нали това е "солта" на хобито!
Иначе, относно N4506, нещо не ми е ясно? На снимката има само голо шаси, за кои копчета става въпрос?
0888981645, 072365106

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #21 -: 07 Април, 2018, 20:38:24 »
Браво колега! И аз се радвам като видя добре свършена работа! Вярно, поизмъчи те ама то, нали това е "солта" на хобито!
Иначе, относно N4506, нещо не ми е ясно? На снимката има само голо шаси, за кои копчета става въпрос?
Ами то се вижда /ако се копира и увеличи/ колко счупени ръкохватки, за превключвателите има, някои клавиши /бутони/ липсват /бърз ход ляво-дясно, стоп също/, "копчетата" за потенциометрите ги няма, капаците върху главите също липсват, капачката за корекциите /в дясно/ също я няма... Може и друго да липсва, но още не съм започнал с ремонта и огледа. Иначе шасито съм го извадил от кутията.

Абе магнетофона не ме е измъчил толкова и всичко уж беше наред, но явно съм му "взел здравето", защото вече клавишите за запис не могат да задържат при натискане. Явно фиксаторите изтърват. Ами пак ще го отворя..., и повече няма да се хваля...   :D

.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1616
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #22 -: 07 Април, 2018, 21:03:48 »
Ако перефразираме Мечо Пух  - ако след първото слагане на капака всичко е както трябва - значи нещо не е както трябва!  :empathy3:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #23 -: 07 Април, 2018, 22:07:22 »
Колега azop, за мен това си е голо шаси, а кои копчета и т.н. липсват ще се разбере, ако е сниман с всичко, което е в наличност, вкл. капаци и тогава да видиме какво липсва? Така разбираш проблема, така го представяш, както и да е...
Иначе Любо, това го знам като "ефекта на капака".
0888981645, 072365106

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #24 -: 11 Април, 2018, 08:02:45 »

Абе магнетофона не ме е измъчил толкова

За тези, които се интересуват, да отразя ремонта на N 4416...

По-долу ще поставя снимка на детайла /фиксатора на клавиши/, който се е счупил.

92553-0

Ремонта го извърших като отрязах парче от кабелен канал /мисля полистирол/, който наложих и очертах с молив контура на залепеният със секундно лепило, счупен детаил... Хубавото на двата материала /кабелния канал и оригиналната част/ е това, че и двата вида пластмаси се разтварят от дихлоретан... Целта беше да залепя полистиролното парче към оригиналната част, с цел подсилване на слабото сечение /да го ... у конструктора/!
След изсъхване го дообработих с макетен нож и пиличка..., стана здраво. След поставянето на място и натискане с пръст няколко пъти се счупи и другото ухо, на същото място... Естествено конструктора здраво го е сърбял задника в този момент /ако е жив още/. Не съм очаквал, че такава известна фирма може така да се излага, през тези години се залагаше на здраво производство. Сега вече е друго..., минава гаранцията и ...,купуваш ново!

По-късно ще пусна снимки, за направеното... Ма зор беше де!

Ето и другите...




« Последна редакция: 11 Април, 2018, 08:25:01 от azop_v »
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 610
  • Населено място: Сандански
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #25 -: 11 Април, 2018, 14:10:58 »
Не е виновен конструктора, а годините. За съжаление, колкото и да са добре направени някои стари техники, все пак пластмасите стареят, някои повече...това е.
Поздравления за работещия Филипс!!! :)
Подобен тип магнетофони, ми бяха /и си останаха/ детска мечта :drinks:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #26 -: 14 Април, 2018, 20:25:34 »
Уффф..., заработи!

Според както казват: "- Всичко става еди как си, за да ти е гадно", и мен не ме отмина...
Точно направих едното ухо и реших да го пробвам, взе че се счупи и другото... Гадост!
Абе сглобих го, работи, но една джаджа така и не разбрах за какво е. Утре ще го пробвам на запис...
Дано сме живи и здрави...
На всичкото отгоре, един кабел стърчи..., скъсан... Проследявам, единият край отива във волтажния разпределител, другия си стърчи зад основната платка и създава впечатлението, че току що се е скъсал от някоя спойка... Тцъ, не се е скъсал, но според схемата отива в някакъв превключвател SK12, който пък подава на SK11 и от там Господ знае къде. Ясно беше, че няма работа по платката, а на всичкото отгоре и превключвателите липсват..., няма ги! Факт! Ми, турих му парче левкопласт и го ръгнах между другите.  :---

Магнетофона работи, копчетата работят..., за сега! Счупи ли се пак, ще го направя от тенекия!

А, и най-важното..., не се хваля..., че "Оня" ще вземе да чуе пак!  :D

Ай наздраве!   :drinks: :drinks: :drinks:

.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #27 -: 15 Април, 2018, 00:28:45 »
 :bravo:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |