| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Моята Mini-Whip  (Прочетена 4371 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Населено място: Варна
Моята Mini-Whip
« -: 01 Април, 2018, 21:34:14 »
С малко усилия и аз си спретнах една антена. Някои неща промених, но пак се получи добър резултат, по моята субективна оценка. Описвам някои неща  за тези които искат да повторят проекта с достъпни елементи.
-полевият транзистор - КП302А
-другия транзистор - 2Т6551 (синя точка)
-R1, R3 - 100кома
-R5 - 3кома
-Индуктивностите - 1mH
-R9 го няма - вместо него балун 1:16 и от там към Антена/Земя. Трафчето е навито на пръстенче с външен диаметър ф20. Ако няма данни за ферита, с мултицет измервам омическото съпротивлениена материала. Високочестотните имат съпротивление няколко мегаома.
Ширмовката на кабела съм я заземил за парапета. Без заземлението шума е много висок.
Към 20:30 часа се хващаха на дълги вълни:
153кхц - Румъния
183кхц - Европа 1
198кхц - BBC
216кхц - Монте Карло
225кхц - Полша
234кхц - Люксембург
На средни вълни е гъчкано, Хоризонт от Видин се чува идеално.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Населено място: Варна
Re: Моята Mini-Whip
« Отговор #1 -: 01 Април, 2018, 22:21:37 »
Пропуснал съм захранването, адаптер 12в (на практика е 16-17в), после стабилизатор 12В и останалото по схемата.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Моята Mini-Whip
« Отговор #2 -: 02 Април, 2018, 09:14:33 »
 :bravo: :good: Да си я ползваш със здраве!!!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Моята Mini-Whip
« Отговор #3 -: 02 Април, 2018, 18:55:44 »
Честито за добрите резултати! И аз ще спретна една като се поосвободя!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Населено място: Варна
Re: Моята Mini-Whip
« Отговор #4 -: 18 Април, 2018, 20:22:17 »
А с тази жичка, включена в изхода на Mini-Whip-а, приемниците с феритна антена направо полудяват!!!  :D :D :D

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Населено място: Варна
Re: Моята Mini-Whip
« Отговор #5 -: 20 Юни, 2018, 23:14:14 »
Току-що събрах една антена за Колега от фоума. Ако някой се интересува, да ми пише на лични.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята Mini-Whip
« Отговор #6 -: 25 Юни, 2020, 18:50:09 »
От доста време се канех да споделя нещо. Темите около антените са били винаги интерсни, то си е цяла наука! Е, за такива лаици като мен, но това не ми пречи да ги следя, включително и за Mini Whip. Има различни и противоречиви мнения, но се случи да пробвам и аз.
Та, при един разговор със styrshel споделих, че в нашата котловина сме много зле, особено пък в моя блок, нищо, че съм на осмия етаж. Особено денем само в един ъгъл на спалнята може да се чуят слабо и с много шум, Видин на средни и румънска на дълги вълни, е вечер и някоя друга. Но в другите ми две стаи, които са ми "работилници" не мога да пробвам какво съм направил, а трябва да тичам в ъгъла на спалнята! Колегата ми предложи и естествено приех да ми прати едно от неговите изделия за проба. Доста се помотах, но я монтирах съгласно инструкциите и да ви кажа, останах доволен! Вече имам сигнал на "работната маса" и то, през деня (вечер почти не се занимавам). Особено за проби на разни немощни джобни приемничета. И с такива направих две клипчета за да демонстрирам разликата. С по-сериозните приемници резултата е още по- добър, а вечер още повече!
Така, че нека си има различни мнения, а аз да благодаря "пред строя" на styrshel за перфектната работа и отзивчивост!

0888981645, 072365106

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 348
  • Населено място: София
Re: Моята Mini-Whip
« Отговор #7 -: 25 Юни, 2020, 20:48:42 »
Слави, на клипа само доближаваш антенния кабел до приемника, а какво се получава, ако го включиш в гнездото за външна антена на Селгата?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Моята Mini-Whip
« Отговор #8 -: 25 Юни, 2020, 21:27:35 »
Селгата ще изкара цветен образ с таз антенка в гнездата...  :D
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята Mini-Whip
« Отговор #9 -: 25 Юни, 2020, 22:34:34 »
Ами Radko, само в антенния вход почти няма резултат (отделно, че на по голямата Селга въобще липсва, така го купих). На приемниците с антена и земя, да! По принцип ме интересуваше да имам сигнал към феритната, защото приемниците ми и със земя са по-малко, пък с тези джобните ми беше по-лесно и бързо да направя демонстрацията с "намотката напреко". То и затова се навих да монтирам и пробвам антената,  без да търся ъгъла в спалнята.И казах, че някакъв "тестов" сигнал вече имам..
Биляне, може някои да сме гламави, но ще пробвам, де да знаеш?..  ???
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята Mini-Whip
« Отговор #10 -: 22 Октомври, 2021, 13:51:34 »
Здравейте!
Да събудя една задрямала тема. Лани ви демонстрирах накратко как приемам с mini-whip антената дето ми я прати styrshel от Варна. Но тогава я бях закрепил на "времянка" и докато се наканя с жената изпаднахме "в конфликт на интереси", защото в този ъгъл на балкона тя си направи зеленчуковата градина в две тенекии и ми спря достъпа до стената където да направя дупка в стената за кабела (иначе го прекарвах през прозореца). Та изчаках да мине сезона, да си обере доматите и тези дни работата стана. И понеже съм много доволен от резултата бързам да се похваля! Сега обаче, ползвах приемник  с входове за външна антена и земя, един от ламповите ми трнзистори от 59-та година. Вярно, демонстрацията ми е само на СВ за да не задръствам темата по време, но и на другите обхвати резултата е не по-лош. Пробата е от снощи, малко след 20.30 ч.
Пак казвам, поне аз съм много доволен (е, може би критериите ми са ниски?) и още веднъж благодаря на styrshel!
0888981645, 072365106

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Моята Mini-Whip
« Отговор #11 -: 22 Октомври, 2021, 14:23:51 »
 Качеството е много добро , за обхвата на който приемаш . От приемника ще е ,  вероятно  от антената .  Аз с моя веф ,  не  мога да хвана толкова станции , дори на брега на Дунав , вечер .

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: Моята Mini-Whip
« Отговор #12 -: 27 Октомври, 2021, 12:00:32 »
Слави направо останах изумен как е ефира при теб на средни вълни.Ще споделиш ли в коя локация се намираш?Питам защото радио Скопие се приема перфектно.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята Mini-Whip
« Отговор #13 -: 27 Октомври, 2021, 17:56:43 »
Radist здравей!
Явно не си следил предишни мои писания (е, никой не е и длъжен)? Та, живея в центъра на Ботевград, блок "Чавдар" до паметника на Незнайният войн, 8-ми етаж. В центъра и особено в блока, гърми и трещи от паразити. На СВ и ДВ денем слабо приемам по една станция барабар със шумовете. За да добия някаква представа каква съм я свършил паля колата и заминавам  с приемника по околните вилни зони. Сега с mini-whip мисля си реших проблема, мога да си пробвам приемниците вкъщи. На клипа се чува как между станциите веднага се намърдват шумовете, но иначе антенката ги потиска.
Ползвам случая. Радио, тези дни ще намеря време да пусна и други проби, с други приемници и ще видиш, че да, клсът на приемника е от значение, но не е само това...
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Моята Mini-Whip
« Отговор #14 -: 30 Октомври, 2021, 17:36:34 »
Здравейте!
Както бях обещал на радиото от онези дни, искам да покажа как работи един приемник от по-нисък клас с mini-whip, не че лани не показвах с едни трнзисторчета, но записите бяха през деня. Сега демонстацията е с Tesla T2800, която е наследник на първия чехословашки преносим транзисторен приемник Tesla t58 от 1958-ма г. То и него търся, но до сега свестен у нас не е предлаган. Този го взех от Германия и не съм правил нищо по него, с изключение на пръстена на голямото копче, но писах, че съм решил проблема. Впрочем, обявата за ключ потенциометър в 'Купувам" беше за него, нещо ми прави въртели и както е тръгнало ще го "троша"?
Но, преди клипа, нещо интересно. Миналата събота (23.10) на гости беше синът ми с челядта и вечерта реших да му се похваля как работи антенката. Под ръка ми беше Теслата и започнах да търся и някъде по средата на скалата се чу силно и ясно английска реч. Понеже младежа е на "ти" с английския се заслуша и ми каза, че това е станция Like Radio-Cheltenham. Справка с картата показа, че това е град, някъде до Глостър! И докато се натуткам да включа телефона на запис, "вятъра отвя сигнала"...Ще ми е интересно, дали ще се появи пак някоя вечер?
Иначе, клипа правих във вторник, 26.10 Невалиден youtube линк
0888981645, 072365106

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
11 Отговора
5226 Прегледи
Последна публикация 04 Януари, 2014, 11:13:52
от mano
10 Отговора
4002 Прегледи
Последна публикация 17 Март, 2015, 00:35:41
от NKK
0 Отговора
998 Прегледи
Последна публикация 15 Април, 2018, 21:49:22
от styrshel
2 Отговора
987 Прегледи
Последна публикация 20 Януари, 2019, 19:57:47
от lampamp
1 Отговора
433 Прегледи
Последна публикация 15 Януари, 2023, 18:46:36
от lz2xl

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |