| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Mini-Data Cartridge 120MB  (Прочетена 4004 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Mini-Data Cartridge 120MB
« -: 16 Март, 2015, 13:45:18 »
Колеги, тия дни докат  разчиствах мазето намерих един кашон с Mini-Data Cartridge 120MB
та искам да  питам  стават ли да се ползват като  касети за плеър/рекордер дето да записва и плейва музика тези Mini-Data Cartridge 120MB
----------------------------------------------------------------------------------------
 ей на как изглеждат
http://www.ebay.co.uk/itm/3M-DC2120-Mini-Data-Cartridge-120MB-used-/300603640382


----------------------------------------------------------------------------------------

с две думи искам да си намеря устройство което да работи с тях, да записвам и слушам аудио записи , бихте ли ме ориентирали , какво да търся, къде го има и за колко пари  мога да щипна едно  :hi:

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Mini-Data Cartridge 120MB
« Отговор #1 -: 16 Март, 2015, 15:10:28 »
Устройството изглежда така:

пак от ТАМ
Устройството е само за вграждане в компютър и се включва към флопи контролера (мисля, че има и SCSI варианти).
Каква е точно идеята ти да го ползваш за аудио?
Това устройство няма изход "AUDIO" (за разлика от CD/DVD за компютър).

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Mini-Data Cartridge 120MB
« Отговор #2 -: 16 Март, 2015, 16:03:09 »
Ми, магнитна лента, ако ширината и е стандартна колкото на касетка, преенси само лента в една стандартна касетка и я врътни да запише. Ако стане и те кефи  може и дек да си спретнеш за тез точно касетки, за да не ги разпарчетосваш.

Иначе, за дигитално, 50 тина mp3-ки ще събере с въпросния уред, който се закачва на флопи порт.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Mini-Data Cartridge 120MB
« Отговор #3 -: 16 Март, 2015, 17:08:45 »
Имах такова устройство на времето (96-97 г.) и беше доста бавно доколкото помня. Тези 120 МБ (250 с компресия) се записваха за около час и нещо. От там ми идва на идея, че плътността на запис ще да е била в пъти по-голяма отколкото на обикновена аудио касета.
Ако конкретният въпрос на колегата е "Дали мога да ги ползвам директно в някакво устройство за Аудио записи" отговора е по-скоро "НЕ".

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Mini-Data Cartridge 120MB
« Отговор #4 -: 16 Март, 2015, 17:26:16 »
Не съм запознат с конкретните касети но най-вероятно записа е бил както при видеокасетофоните с въртяща се глава, и наистина плътността със сигурност е била висока. За аудио може да се ползва до толкова както ти е писал Оги да записваш на него mp3-ки но както каза Gabo ако е толкова бавно няма да може да се просвирват в реално време, тъй че не става. Лентата е видимо по-широка от тази на аудио касетите и по-важното магнитния материал е съвсем друг. Параметрите му са различни и е предвиден за запис на цифрова информация, така че директен запис на аналогово аудио върху тая лента ще даде вероятно от лоши до плачевни резултати. Освен това вътре има много малко лента като метраж. Това да си направиш специално записващо и възпроизвеждащо устройство за тия касетки си е направо в областта на научната фантастика особено ако след това очакванията са за Hi-End звук. Пускай ги в Ибея за колкото могат да се продадат и това е, за друго не стават, колкото и да ти се иска. В 2015 година последния начин да запишеш качествен звук е на тия касетки.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Mini-Data Cartridge 120MB
« Отговор #5 -: 16 Март, 2015, 18:12:50 »

покрай радиата се запалих и посъбрах по няколко магнета, грамофони, касетни декове и така кат видях тези касети си помислих че са ДАТ/digital audio tape/ аудио касети за т.н. ДАТ възпроизвеждащи устройства , ама май са за видеокамера и няма плеъри за тях , имах някакъв спомен ,че между касетите и CD-тата имаше кратък период с някакви опити за внедряване на друг носител , но той не се наложи на пазара ... помислих си че съм намерил липсващото звено в еволюцията на аудио носителите :hi:

http://www.currybet.net/images/articles/playlists/dat_cartridge.jpg

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Mini-Data Cartridge 120MB
« Отговор #6 -: 16 Март, 2015, 18:46:21 »
Разликата между касетата от първия пост и тази е огромна (нямам предвид материала), а приложението.
Както казах 1-вия вид е за данни, и както Gabo, по онова време имах такова и го ползвах за back-up.
Беше мноооого бавно, но пък записа беше стабилен - не съм имал проблем с него никога.
Иначе за втория вид DAT касети - те са за професионални цифрови касетофони специално за музика - SONY - друго може ли да е :). Тук не става дума за налагане на пазара - просто те не са за в къщи.
Познатите ми музиканти на такива до скоро си носеха плейбеците - щото са много качествени и най-вече надеждни. Това пак се отнася за музиканти, които имат професионално отношение към това дето правят.
Иначе съм слушал за чалга певачки, които да минат по-тънко си носят на CD плейбека и по време на концерта той започва да прескача ...
В твоя случай, за майтап и ако ширината на лентата е еднаква, можеш наистина да я навиеш в обикновена касета и да пробваш.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Mini-Data Cartridge 120MB
« Отговор #7 -: 16 Март, 2015, 19:49:35 »
Между касетите и дисковете липсващото звено е Лазерния диск. Самия диск е една тепсия като тава за малка пица... Има даже такива с филми. Питай Бенгата, той беше спец по тях.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: Mini-Data Cartridge 120MB
« Отговор #8 -: 16 Март, 2015, 20:00:12 »
Друг интересен еволюционен клон на аудионосителите са минидисковете или магнито-оптичните устройства като цяло.
Колкото до този тип касетки- те нямаха ли някакъв доста особен тип задвижване на лентата?
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Mini-Data Cartridge 120MB
« Отговор #9 -: 16 Март, 2015, 20:47:40 »
И аз имах 2000 година на компютъра устройство за такива касетки, но касетка никога не съм имал и не съм ползвал. Сещам се че устройството беше с капаче и когато се вкара касетката се натиска едно микро ключе което пускаше една гумена ролка да се върти (Всичко това установих с натискане с пръст  :D) Капстан с притискателна ролка както при класически аудио касетофон не се сещам да е имало и главата не беше барабанна както видео, а по скоро беше нещо средно между магнетофонна глава и глава за компакт касета. А лазерния диск е била технология по-разпространена в Япония и САЩ през 80-те години - нещо като "Бетамакс". От стари "караокеджии" съм чувал че през 90 те години на много места са се използвали караоке машини именно с лазерни дискове, ама самите дискове са били скъпи и редки и DJ като се напие и го изтърве на земята и край  :D И така и така стана на въпрос другото рядко нещо което можем да споменем е "Елкасетата" - аудио касета подобна на компакт касета, само че два пъти по-голяма при която лентата се изважда по подобие на видеокасетата - също формат много неразпространен у нас.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 273
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Mini-Data Cartridge 120MB
« Отговор #10 -: 17 Март, 2015, 00:35:41 »
Тези носители са от времето, когато масовите хард дискове бяха по 20Mb, а 40Mb си беше направо лукс :) Главата е обикновена, не е въртяща се, но лентата се движи доста бързо - ако добре си спомням около 1-2м в секунда. На края на лентата от двете страни имаше комбинации от няколко перфорации и чрез оптичен датчик устройството "разбираше" когато наближава края на касетата. Вярно, че беше бавничко, но много информация събираше за времето си :) а и беше надеждно.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
11 Отговора
5229 Прегледи
Последна публикация 04 Януари, 2014, 11:13:52
от mano
0 Отговора
935 Прегледи
Последна публикация 26 Октомври, 2016, 08:44:55
от Ангел Симеонов
53 Отговора
15743 Прегледи
Последна публикация 14 Октомври, 2018, 19:53:36
от origo
20 Отговора
4378 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2021, 14:19:16
от styrshel
0 Отговора
604 Прегледи
Последна публикация 15 Май, 2018, 16:42:32
от amichael

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |