| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ехо 2  (Прочетена 3929 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Ехо 2
« -: 14 Април, 2018, 12:57:00 »
Здравейте!
Както някои вече са разбрали, събирам това онова, но основно от марките Грундиг и Ухер. Обаче, преди месец някъде колегата jordanloko обяви за продажба няколко транзисторни приемници и накрая се мъдреше едно Ехо 2. И като ме натисна една една носталгия и спомени от ученическите години, когато с тези приемничета се забавлявахме не само на летните бригади, ами и скришом в училище! И то това е Ехо 2, който е ехе, класи над Ехо с неговите къси вълни, което в онези години си беше огромно предимство! Та, с две думи го купих.
Но защо основно искам да споделя за придобивката? Като го взимах си мислех, че сега ще падне едно сменяне най-вече на кондензатори, може дори транзистори, търсене евентуално на донори и т.н. Но накратко, след задължителното къпане се наложи само почистване на окиси, презапояване в десетина точки и "най-сложното" отваряне на потенциометъра. И като се отпъна онова Ехо, направо ме сбърка! Вечерта на балкона показа такава чувствителност и селективност и двата обхвата, че не можех да повярвам, че това е българско радио, такъв клас и е на 50 години! Не знам, вие на какво мнение сте за това наше изделие, но аз съм във възторг!
Единственият кусур му е разложения калъф отдолу от протекли батерии, което продавача коректно не беше скрил. Дали някой може да ме посъветва нещо по въпроса?
0888981645, 072365106

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Ехо 2
« Отговор #1 -: 14 Април, 2018, 14:46:56 »
Най-лесно някой шивач да ти ошие ново дъно.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ехо 2
« Отговор #2 -: 15 Април, 2018, 01:56:01 »
Като гледам вътре има един кондензатор Кеа2 електролитен, който по-късно е слаган/сменян и си е абсолютно нормално да си стои в спецификациите или поне в спецификациите на схемата. Май Има още един електролит от стария тип радиални натъпкан в гумена тръбичка  в близост до магнита на говорителя. Тия 2-та може да ги смениш с Фуджикони или с KEA2 NOS, проверени. То останалото си го направил. Какво толкова може да им стане на елемнтите като работят на  има няма 3 волта- от батерия...

Виж ако е работило с разни адаптери и тн, като масово ВЕф-овете бяха, тогава очаквай трагедии. Ама тука са си само типичните неща за годинките- студени спойки, като го гледам то може целия да го презапоиш за 10 минути, Почистване на разтечените батерии , ами- чудесна реставрация, да ти е честит и да му се радваш.

Остави го калъфа, това му е чар-а- житейския опит така да се каже- историята му, Все пак е отдолу и не се вижда.
« Последна редакция: 15 Април, 2018, 02:02:37 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Ехо 2
« Отговор #3 -: 16 Април, 2018, 10:34:34 »
Колеги, благодаря за съветите!
shri, мислих и за такъв вариант, обаче машинно ушиване (пришиване) на ново дъно е невъзможно. По принцип, оригинал калъфа е от един детайл. Единствено може да се пришие с ръчен шев, обаче такива майстори не останаха, а пък тези, които могат искат по лев на бод....Друг вариант е прилепване, но ще стои като кръпка, пак кофти....
Pichaga, май се навих на твоя вариант, да си остане така, поне е автентично. Иначе, нали това беше основната причина да споделя придобивката: всички елементи  са оригинал, няма следи от смени, внимателно разглеждах. Ако е имало намеси, това сигурно е било преди 40-50 години а пък радиото заработи и то, изключително  добре?! Исках да кажа, че не само Грундиг са работили добре навремето....
0888981645, 072365106

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Ехо 2
« Отговор #4 -: 16 Април, 2018, 12:09:28 »
Има изключително качествена техника от цял свят. Просто за съжаление в последните 30 години поради идеологически причини истината доста се изкривява, и хора които не са се занимавали с такава техника остават с впечатление че ако е произведено в соц лагера е боклук. То не че не е имало и боклуци де, но има изключителни апарати. Принципно в схемотехническо отношение тези апарати са изградени така че са толерантни към промяна в параметрите на електролитните кондензатори, така че не се учудвай че все още си работи отлично. Винаги съм се чудил, като извадя електролитите от изрядно работеща Селена и ги измеря. Изненадвам се как с вдигнато 10 пъти вътрешно съпротивление и капацитет останал 100 нанофарада за 5 микрофарадов кондензатор радиото работи ПЕРФЕКТНО! Ето така се проектира схемотехника!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Ехо 2
« Отговор #5 -: 16 Април, 2018, 17:28:39 »
Май че origo е прав?!
0888981645, 072365106

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Ехо 2
« Отговор #6 -: 16 Април, 2018, 17:39:36 »
slavi,тези жълтите кондензатори не са ли Dukati.Аз имам Ехо и Ехо2.Първия е с Dukati и не съм ги сменял.Втория е с немските Frolit  в бял пластмасов корпус.Бяха изтекли ги смених.Въобще фролитите бяха с лошо качество.Тия изцяло от пластмаса.Имаше една серия Ехо с френски транзистори,корпуса е малко по къс и отдолу канта е полегат.За съжаление такъв само съм виждал.Същото важи и за МЧ трансформаторите,тия на ЕХО са със същите параметри като на Ехо2.Обаче бяха изработени от бакелит и разпояването има не беше проблем,после ги "модернизираха"като ги изработваха изцяло от бяла пластмаса и като ги докоснеш с поялника се топяха.Да раздвижиш някой такъв бял пластмасов МЧ филтър си беше приключение.Бяха с много ниско качество.Бакелитовите италиански ли бяха или ги правеха у нас това не знам.Но бяха на практика неубиваеми.После японците взеха да правят бобини по този начин.Мисля си че полагаха повече старание за Ехо отколкото за Ехо2.Променливия кондензатор на Ехо също беше на Dukati доколкото си спомням.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ехо 2
« Отговор #7 -: 16 Април, 2018, 19:03:00 »
Тез жълтите хич не съм ги и забелязал, май са фролит или дукати, да.

Като гледам 3 те поколения електролити вътре:
 1 бройка КЕА2
 1 Бройка аксиален с гумени тапи наврян в гумен маркуч
 3 бройки Фролит/Дукати

Ами видял е ремонти уреда, не е да не са го отваряли.

В случая ако искаш да си изряден и да е реставрация а не просто ремонт: Купи няколко шепи KEA2 NOS,тука продаваха във форума даже , ако ли не на битака винаги има на торби. Подбери с капацитетомера  от всички стойности хубави и ги монтирай вместо старите, така ще е напълно завършено.

По въпроса за Схемите които търпят големи отклонения на стойностите на Електролитите и не само, даже и на стойности на резистори и на утечки на неполярни и какво ли не.
Ами в Периода в който са произвеждани, не забравяйте , че на проектанта се задава условие уреда да е с 50г срок на годност- Стандартен за социалистическия блок, учил съм го по стандартизация и БДС това.. Той човека какво да прави, като знае, че  елементите в изпълнението 1-во няма да са точни, щото не се знае от кой завод в кой край на СССР ще ги докарат, и Второ даже да са перфектни, знае че сроковете им на годност са далече под 50 години. Еми ще смята схемата с големи толеранси да работи някак си.

Сега пред конструкторите е поставена Друга задача и хич не ги виня тези инженери, хората са си такива професионалисти каквито са били и преди. Просто в момента заданието е уреда да се РАЗвали в определн срок, а не да  е работоспособен в опредлен срок. Това е така нареченото заложено  остаряване, което всички компании го правят.
Представете си главния конструктор на някоя фирма, като направи примерно мобилен телефон, който да е здрав следващите 20 години и да не дава никакви дефекти. Ами този човек оеще на следващата година, като видят, че проектите му не се чупят в определния срок и пречат на продажбите на нови продукти, ще го уволнят най зверски и  никой няма да иска да работи с него повече. Просто си е въпрос на  Нареждания и на Търговска политика. Инженерите правят само каквото им е зададено като параметри.

Какво си мислите, че няма дълговечни компоненти и сега ли, има и още как, много по прецизни с много по точни параметри и дълъг живот, просто се влагат в техника, която не е за масова употреба. 

 
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Ехо 2
« Отговор #8 -: 16 Април, 2018, 23:03:58 »
Ех, колеги! Не очаквах такава полемика на специалисти като вас, като си помисля, че един от въпросите ми беше за прост калъф?! Но като ви чета, всеки е прав в голяма степен и май всички усещаме как вървят работите.
Да, lz.. жълтите са Дукати и май не бяха само в Ехо-то (споменавал съм, че съм отрасъл в такава среда и имам спомени, въпреки че не съм учил електроника), но тогава бяха символ за качество. Поне в онези години съм разбрал, че нещо (вкл. вино, ракия, мезета и т.н.), освен мерак и знания трябва и МАТЕРИАЛ! Това се отнася и за техниката, без надеждни и точни елементи не стават точни и надеждни крайни изделия. Но origo е прав, че с ненадеждни елементи са се постигани прилични резултати и на поносими цени. Това си е беше "яко впрягане" на тогавашната соц. техничеса мисъл (поне при мен 20 години правехме от нищо нещо). Е, всички поне сме чели за Ролс Ройс, Бентли и т.н., но аз имам преки впечатления от Награ. Ами да и най-старата, която имам е от 1965 г. просто си работи (никакво удоволствие?) но всичко  това влиза в цената. То, онази вечер, като гледах за Титаник по NG си мислех по същия въпрос. Тогава наистина се е правело не за 50, а за 100 г. напред, но времената се промениха и тук Pichaga е прав. Но както се казва навремето техниката, вкл. автомобили и електроника са се правили от инженери, а сега от икономисти!
Иначе, Pichaga защо ме караш да ремонтирам (реставрирам) като радиото си работи, нещо не разбирам?
0888981645, 072365106

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 404
  • Населено място: България
Re: Ехо 2
« Отговор #9 -: 17 Април, 2018, 01:11:43 »
Колко лева струваше ЕХО по онова време?

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ехо 2
« Отговор #10 -: 17 Април, 2018, 03:24:07 »
@slavi , нищо не те карам, грешно съм се изразил, ако ми беше на мене щях да му сменя електролитите всичките с KEa2  та да изглежда оригинално, все едно, че не е пипано и като го пусне някой след 20 години пак да е  кат ново, ама всеки си има свой стил. Тука аз малко оспамих нещата ако, кажеш, ще си почистя глупотевините, че много разводних хубавата тема и верно на полемика го обърнах ?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1616
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Ехо 2
« Отговор #11 -: 17 Април, 2018, 07:49:14 »
Колко лева струваше ЕХО по онова време?

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Ехо 2
« Отговор #12 -: 17 Април, 2018, 10:23:10 »
Доста скъп е бил

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Ехо 2
« Отговор #13 -: 17 Април, 2018, 10:38:47 »
По точен отговор не може да има! Аз лично не съм имал навремето, а мои съученици, но смятам, че Ехо 2 да е бил с 5 лв. повече, тези цени си бяха половин заплата. По-горе пропуснах да отговоря на lz2xl, че транзисторите са ботевградски (колкото и да е чудно и тук вече рядко се намират ).
Pichaga, разбрах. Но както казваш, въпрос на стил. При мен, щом машината работи значи и че елементите са читави и не ги сменям. Пък ако след 10-20 години дадат фира, тогава. Е, най-вероятно няма да сме ние, но да не сме егоисти, да оставим нещо за занимавка и на следващите откачалки, няма да сме само ние я....
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Ехо 2
« Отговор #14 -: 17 Април, 2018, 10:49:17 »
P.S. Относно цената, със сигурност си спомням, че някъде 1968 г. баща ми купи от магазина за електроуреди едно транзисторче Сони (понякога се пускаха такива стоки и за левове, не само в Кореком) само със ср. вълни, но три пъти по-дребно от ехото за 60 лв.! Едва ли български приемник е бил с по-висока цена?
0888981645, 072365106

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |