| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Възстановяване на ИМКО 2 - в памет на инж Валерий Дуков  (Прочетена 4170 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен drvilson

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 21
  • Населено място: Плевен
Здравейте. Попадна ми дънна платка спасена от скрапа, която е много възможно да е от ИМКО 2 но е в ужасно състояние, както и една чисто нова, неизползвана произведена от "Завод за печатни платки" Русе преди да започне да функционира комбината в Правец. Търся информация за началния надпис, който се извежда при включване на компютъра. Аз имах ИМКО - 2, сглобен от моя братовчед - инж В. Дуков, но компютъра безвъзвратно изчезна в годините на промяната. Искам да го възстановя в негова памет. Въпроса ми е към собствениците на функциониращ ИМКО 2 - какъв надпис се извежда: "ИМКО"; "ИМКО 2"; "ИМКО-2". След кореспонденция с хора от форума и колекционери на стара техника предложенията сочат към ИМКО 2 без тире. Прекарал съм хиляди часове пред моя компютър, но паметта ми изневерява за началния надпис. Със сигурност изписваше ИМКО, но не мога да се сетя имаше ли цифра 2 или тире - бил съм на 14-16г и си спомням, че по детски се дразнех от този надпис - исках да пише Правец. В ръководството  "Микрокомпютърна техника и програмиране" е единствената рисунка, която открих - ИМКО-2. В интересна руска статия - ИМКО. Прилагам адрес на статията и снимка от ръководството. По мои смътни спомени пишеше само ИМКО.

http://bolgariya.takgivetmir.ru/a_bolgariya&pravets-kompyuter&0.htm

Ще пиша за развитието и ще качвам редовно снимки. Поздрави на всички и с уважение: В. Пенчев   

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
Много печатни грешки от този тип има в книгите за правец компютри, едното тире за нищо го нямат изключително възможно е да са го сложили щото е пунктуационно правилно да се сложи а това , че не излиза на екрана хич не ги е интересувало.

След като имате  дънна платка в колкото и лошо състояние да е, защо не отворите Rom-a  с програматор и не видите там за въпросното тире, или в момента му правите ROM чип и се чудите какъв да е надписа?

 
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен drvilson

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 21
  • Населено място: Плевен
За съжаление няма нито един ЕПРОМ на платката, както и всички чипове, които са на цокли. Намирането им не е проблем - при възстановяването на два Правец 8М, Правец 82 и Правец 8Ц съм се запасил с достатъчно бройки, както и имам достатъчен брой ЕПРОМИ. Разполагам и с два програматора, но нямам образ на F8 за ИМКО 2. Ще правя ЕПРОМ чип и искам да е напълно идентичен с оригинала.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
Георги Драмчев- питахте ли го? Имам някакви спомени,че той има Имко 2, но маже и да греша.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен drvilson

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 21
  • Населено място: Плевен
Него не съм, но мога да му се обадя при нужда. Не съм писал и на Retrotronics. Писах на Deltichko и Obsolete Computers - от тях е информацията за ИМКО 2 без тире, но само по спомени.
ПП Абсолютно прав сте за грешките в изданията - сега попаднах на брой Млад конструктор - ето там как е изобразен Правец 82
« Последна редакция: 24 Септември, 2018, 16:05:12 от drvilson »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
 Да, сега си прегледах снимките от както Георги Драмчев направи Изложбата в политехническия музей на колекцията си- има Имко 2 мисля че негов, тогава беше под  похлупак щото е рядък, А другата бройка Имко 2, която си беше на политехническия седеше на долния етаж.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
102179-0
Снимката е от ТУК.
Предполагам, че има някаква вероятност РОМът и да не е "баш оригинал", но едва ли...
Така че надписът прябва да е "ИМКО  2" с 2 шпации :)

Неактивен drvilson

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 21
  • Населено място: Плевен
Благодаря за отговора, видял съм това отдавна и питая същите съмнения за неоригиналност имайки предвид снимките на компютъра отвътре. Дъното със сигурност е от комбината в Правец по монтажната лепенка, ИМКО 2 с руски ЕПРОМИ едва ли има, защото тогава май още не са пуснати на пазара - появяват се при Правец 82 (за справка статията отдолу), но пък знае ли човек? ЕПРОМИТЕ може и да са от ИМКО. Именно след тази обява изпаднах в размисъл за името. Все пак благодаря за съдействието
http://www.155la3.ru/k573.htm
к573РФ5 - Разрабатывалась она в Киевском НИИМП:

"Серьезным испытанием для коллективов разработчиков и технологов явилась «Разработка электрически программируемого ПЗУ информационной емкостью 16 Кбит с УФ - стиранием информации (ОКР «Карат-2»). Для выполнения ОКР, учитывая её сложность и сжатые сроки работы, кроме сотрудников лаборатории Ярового С.И. Калитенко В.Ф., Забиржевского Л.И., были подключены и другие специалисты отдела – Прокопенко А.М., Груданов Н.Б. В работе также принимали участие сотрудники подразделений НИИ Троценко Ю.П., - начальник отдела, Галька Л.В. – ст.инженер – зам.главного конструктора, Алексеев Ю.А. – начальник лаборатории, Бондаренко В.А. – начальник лаборатории, Скрипка Н.А. – начальник КБ, Федулов В.В. – начальник лаборатории и другие.
В 1982 году разработка была принята Госкомиссией."
« Последна редакция: 24 Септември, 2018, 17:22:13 от drvilson »

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Здравейте,
Със сигурност надписа беше ИМКО 2 без тире. За броя на интервалите не мога да си спомня нищо. Имах такъв ИМКО (фабрично производство) много, много отдавна, но за съжаление го няма вече :( Това което ми беше направило впечатление е, че визуално платката нямаше разлика с такава от Правец82.

Неактивен drvilson

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 21
  • Населено място: Плевен
Благодаря за отговора. Най - вероятно ИМКО 2 с един интервал. С два дразни много и визуално не съответства на спомените ми. Платките са съвсем еднакви. Първоначално са се произвеждали в Русе - Завод за печатни платки, след това в София и накрая в Правец. Това го знам от братовчед си.  Някои серии на Правец 8М също са пускани в Русе - комбината в Правец не е смогвал за изработката. Компонентите използвани за първите Имко и Правец са изцяло импортни по второ направление. Не е имало готовност за такива ИС от СИВ, особенно руски CMOS. Моя ИМКО беше с оригинални памети на Texas I - керамика, розови с метално капаче, ЕПРОМИТЕ - ИНТЕЛ, нито една СССР ИС и нито един български транзистор - това си го спомням много добре, както и че нямаше никакви надписи по платката.
« Последна редакция: 24 Септември, 2018, 20:53:05 от drvilson »

Неактивен drvilson

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 21
  • Населено място: Плевен
Re: Възстановяване на ИМКО 2 - в памет на инж Валерий Дуков
« Отговор #10 -: 25 Септември, 2018, 16:49:07 »
След максимално ровене по стари записки и рисунки правени от мен в миналото - ИМКО 2 с един интервал. Изчаквам потвърждение от RETROTRONICS към края на седмицата. Поздрави на всички и успешна седмица.

Неактивен drvilson

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 21
  • Населено място: Плевен
Re: Възстановяване на ИМКО 2 - в памет на инж Валерий Дуков
« Отговор #11 -: 29 Септември, 2018, 10:01:13 »
Последно и малко изненадващо за мен - ИМКО  2 с два интервала и без тире по данни на RETROTRONICS. Благодаря на отзовалите се и поздрави на всички!

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 128
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Re: Възстановяване на ИМКО 2 - в памет на инж Валерий Дуков
« Отговор #12 -: 18 Септември, 2022, 11:18:31 »
С 2 интервала е! Видях го от снимка в обява в bazar-a!

160396-0

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: София
Re: Възстановяване на ИМКО 2 - в памет на инж Валерий Дуков
« Отговор #13 -: 25 Септември, 2022, 15:31:22 »
Това което отличава Правец 82 от много по-ценния ИМКО 2 е кутията, а не какво изписва на екрана. Това което изписва на екрана е записано на едно единствено място в ПРОМ-а и ако имаш програматор можеш да го промениш да изписва каквото си искаш с колкото интервала си искаш.

« Последна редакция: 25 Септември, 2022, 15:38:22 от CVT »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 558
  • Населено място: град Добрич
Re: Възстановяване на ИМКО 2 - в памет на инж Валерий Дуков
« Отговор #14 -: 29 Септември, 2022, 20:49:11 »
Като го гледам е Правец82.Кутията може да се напръска с кафяв спрей и като се програмира да изписва имко2,май ще се получат нещата!
В наши дни на пазара има поне десетина вида кафяви спрейове.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |