| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Меридиан 211  (Прочетена 3373 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Меридиан 211
« Отговор #15 -: 13 Юни, 2023, 20:31:05 »
Ценера и съпротивленията са ОК, въпреки това смених ценера. Няма промяна.
Сменях всички транзистори, отново няма промяна.
Сложих Д814А на 7,5V и окъсих 9R2, чак тогава успях да постигна 9V

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Меридиан 211
« Отговор #16 -: 14 Юни, 2023, 12:45:10 »
В прикаченото описание на осма страница пише, че стабилизатора трябва да е на 12V.
Ще го възстаноявя както си беше.

Тази сутрин забелязах, че 2V3 е леко топъл и захранването на УКВ млако пак се променя, но много по малко. Ще сменя за проба 2V3

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Меридиан 211
« Отговор #17 -: 17 Март, 2024, 16:09:47 »
Здравейне , моят мередиан го намерих архивиран.Преди години му преработвах укв и така го оставих.Днес реших да го включа и резултатът е ,че само укв работи перфектно,силно качествено както бях го оставил преди години.
Искам и другите вълни да работят ,явно на времето въобще не съм ги пробвал ,защото се занимавах конкретно сукв.Или са работили, а сега от стоенето са се прецакали?
Когато натисна което е да е копче не се чува нито обичайното пръщене при натискане нито нищо.Остава ниска честота като пипам по платката.НА ПРЪВ ПОГЛЕД.Занесох го на ранчото си  и нямам тук нито нищо за мерене.Само една отвертка.Изтеглих схемата, но е доста объркана.
Има и няколко интегрални схеми които ме плашат,рески специфични които винаги съм ги мразел,дано да са здрави?
Има и някакви подобия на електролитни кондензатори които не са като познатите руски с алуминиев кожух?И сини като танталовите.Че се чудя кои да заменям най напред .Който се е блъскал наскоро моля да сподели ,ако знае ,някой сериен проблем.Не искам да го ровя напразно,за сега ще слушам само укв,че и индикаторната му лампа бачка като фане станция, ха, ха,,,

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Меридиан 211
« Отговор #18 -: 17 Март, 2024, 17:49:18 »
На к237ха2 има захранване 4.8 волта и лека ниска честота на 8,10 крак!Лошо май е повредена входа и отива в паф-филтър при нормална работа мисля,че трябва да има чувствителност на входа където е изхода на филтъра и то голяма, при активиране с отверка например. Ще проверя около нея кондензаторите неектролитните да няма някой пробил частично и да забива режима на интегралната схема, тя е персонализирана и няма кой знае каква философия вход вч и изход ниска честота.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Меридиан 211
« Отговор #19 -: 17 Март, 2024, 18:18:50 »
Обикновено се започва с почистване на превключвателите - изостатите. Те се окисляват и не правят контакт. Много тегава работа но почти винаги там е един от проблемите. Ако имаш спрей ги напръскай. Измери ги дали дават хубав контакт. Иначе със сигнал генератор трябва да се търси. Може да има разтроени кръгове в междинната, може и чепа да е здал фира.
« Последна редакция: 17 Март, 2024, 18:25:10 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Меридиан 211
« Отговор #20 -: 18 Март, 2024, 08:42:41 »
Залагам на изсъхнал електролит. Почти 100% съм сигурен, че е това.
Не рови по интегралите. Там няма от какво да се развали.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Меридиан 211
« Отговор #21 -: 18 Март, 2024, 19:54:37 »
Те са само 4-5 броя, налагах отгоре им,един нов среден капацитет.Без резултат.Ниска честота има с пипане до интеграла ха2, входа и отива на грамаден паф-филтър където при пипате с метален предмет трябва да има чувствителност.Проста проверка която се прави в домашни условия.
Ще измеря на всеки крак - в схемата има табличка с еталонни напрежения,извод по извод!
Разгледах схемата на чипа-многотранзисторен МЧУ с детектор  с всичко.
Ще пробвам да заменя електролитите.
Разстроени кръгове-няма защото радиото не е пипано всичко си е с восъка като ново!
Превключвателите ги напроскъх с веде40 като за начало.
УКВ-работи ,превключа ли на каквито и да са други вълни-радиото умира,няма го и спрецифичното пръщене като се превключват копчетата,когато например са замърсени или корозирали.
Почти съм сигурен,че чипа е дефектирал,но все още се надявам да не е.Защото нямам и за проба.
Има в базара един мередиан за 20 лева и се чудя дали да го купя за донор с хазартната идея този чип да е здрав?
Като се сетя че имам около 50-СЕЛЕНИ ,а от тези индивиди нито бройка за части, умирам от яд!
Мередиана ми все едно е излязъл от магазина-като нов е!Плаче ми се.Исках да му тествам поне късите вълни,някой колеги споменаха ,че са великолепни.
« Последна редакция: 18 Март, 2024, 20:12:53 от lopesbroko »

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Меридиан 211
« Отговор #22 -: 18 Март, 2024, 21:59:58 »
Да  не е заминал ПАФ филтъра

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Меридиан 211
« Отговор #23 -: 19 Март, 2024, 08:59:39 »
Убита е ИС,не отговарят напреженията по схемата въобще,само едно захранване има пет волта. И ниска честота.До тук.
Смених електролитите същата работа.За руските електролити знам.На времето при телевизорите Юност ги сменяхме на всеки телевизор-то е ясно.От изсъхнал електролитен най вного да пропадне напрежение или ако е прехвърлящ ,да не премине сигнала през него.Тук имам напрежение-ок и ниска честота -ок на 9 и 10 крак.
Той пафа-няма как да укаси че чак да убие входа на ИС-да няма чувствителност.
Мерих по схемата на ИС има транзистор който не дава нищо като прекъснал,се държи, някакви си килооми между краката където са база емитер и колектор извдени на изводи!
Ще търся друг чип и ще пиша резултата.
И тази индикаторната лампа с червения филтър, свети постоянно на укв-когато няма хваната станция?Когато хване станция-угасва!
Това ли е правилната и работа, не трябва ли да е обратно?
« Последна редакция: 19 Март, 2024, 09:09:17 от lopesbroko »

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Меридиан 211
« Отговор #24 -: 19 Март, 2024, 15:07:51 »
Имам някой от тези чипове без този за укв.
Ако е до чип се обади ще ти пратя.
Май имах и цяла платка мчу.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Меридиан 211
« Отговор #25 -: 19 Март, 2024, 17:03:10 »
Снощи писах на този от базара да прати неговия , ама за сега отгонор-няма.Може да се наложи да помагаш...
Колкото и да е, трябва да има селективност ,а той е мъртвец.
Че има един 13 крак свързан в паралел с другия,първия чип, може по веригата да е опукал и той,нищо чудно.
Не знам в какво състояние съм го взел и оставил с години.Човек като седи се вкарва във филми с мислите си, може старият му собственик да е подал по-високо напрежение,случайно или неволто при окъсяване някъде си, но всичко това е едно-МОЖЕ.Възможно е да е дефектирал и от самосебе си.Не е първият случай на прекъснал чип в руската техника.

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Меридиан 211
« Отговор #26 -: 21 Март, 2024, 16:47:53 »
И тази индикаторната лампа с червения филтър, свети постоянно на укв-когато няма хваната станция?Когато хване станция-угасва!
Това ли е правилната и работа, не трябва ли да е обратно?

За другото не мога да помогна, но поне за това - да. Така си работи индикаторът, на "обратно". Някъде вътре имаше и тример, с който регулираш нивото на сигнала, при което лампата угасва. С копчето IND на предния панел може да го изключиш, да не хабиш батерията излишно, че все пак е крушка.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Меридиан 211
« Отговор #27 -: 21 Март, 2024, 17:04:03 »
Тези дни ще получа поръчания от базара мередиан,мамчето каза,че работил.Но това е дежурният отговор на всеки който продава нещо.За повечето хора, когато едно старо радио "БРЪМЧИ",означава,че работи.
Дано да са здрави мчу интегралните схеми да тествам и направя моят приемник.
Има и друга вероятност, ако новата придобивка наискина работи и има добър външен вид ,да му преработя укв блока , а този ще си остане само на укв.
Ето го красавеца:
« Последна редакция: 21 Март, 2024, 17:10:05 от lopesbroko »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Меридиан 211
« Отговор #28 -: 19 Април, 2024, 17:38:54 »
Купих най-сетне дългоочакваният мередиан от базара за 20 лева.Оказа се ,че работи и то коректно,не се стърпях и му препаботих укв-то.Получи се перфектно.
На въпроса с моят повредения на АМ.
С малка гимнастика от любъв към спорта,монтирах к237ХА2 за който си мисля,че е повреден на работещия мередиан.
Тръгна ,но само за минута след което замълча както беше на моят приемник.Повече звук,не чух.
Явно като съм го нагрял при ваденето и после запояването нещо се е пооправил за малко?Здравия чип ,монтирах на моя,въпросния  приемник и тръгна прекрасно безпроблемно и на АМ всички обхвати!Доволен съм от пробата,поне вече знам,че със сигурност чипа ХА2-е повреден!

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |