| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Меридиан 211  (Прочетена 3374 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Меридиан 211
« -: 13 Юли, 2019, 21:27:50 »
Здравейте.
Пренастройвам Меридиан 211.
Някой беше ровил преди мен.
С хетеродинна се справих от раз. Варикапното напрежение е от 1.66V до 15.75V.
Нагласих кондензаторите както е писал колегата  тук.
Входния кръг се спрегна ,но кръгът с 4L2 не се спряга.
Размених местата на варикапите  4V2 и 4V3. Дефекта не се премести. Всичкомера показа диод с кпацитет 56pF от което съдя, че варикапите са здрави.
Намалях и увеличавах намотките на 4L2 и въртях с месингова и фиритна сърцевина. Най добър резултат имам с 6 намотки(повече не се събират) и фиритна сърцевина.
Променях 4C6 от 76pF до 240pF. Най добър резултат даде с 240pF.
Така и не подминах максимумите при спрягането.
Нивото на сигнала измервам на 2V4 (първи от индикаторния блок) Свалих транзистора защото влияе на нивото когато се отпуши.

Някакви идеи?
119536-0

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Меридиан 211
« Отговор #1 -: 15 Юли, 2019, 11:29:03 »
Трябва да провериш съпротивленията 4R2 и 4R3 - да не би някое от тях да е прекъснало, тогава варикапното напрежение няма да се подава на варикапа... Освен това, можеш да поставиш допълнителен потенциометър за варикапно напрежение и напрежението от него да подадеш само на този варикап, за да можеш да настройваш кръга отделно от другите и да търсиш резонанса - така лесно ще разбереш дали кръгът работи и в каква посока трябва да се променят бобината и кондензаторите.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Меридиан 211
« Отговор #2 -: 23 Юли, 2019, 14:17:22 »
Поиграх си с C6 и съм доволен ор резултата.
Щече озвучавам офиса

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Меридиан 211
« Отговор #3 -: 08 Юни, 2023, 12:29:13 »
Здравейте,

Пак се мъча с един Меридиан 211  :D

Имам интересен проблем. При включване на радиото след няколко минути честотата на хетеродина на УКВ се измества.
Оказа се че високата част на варикапното напрежение пада с 2-3 миливолта след включването.
На какво ли може да се дължи този ефект.
Сленил съм електролитните кондензаторите на блока оформящ варикапното напрежение

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: Самоков
Re: Меридиан 211
« Отговор #4 -: 08 Юни, 2023, 13:07:26 »
Ако има от оранжевите квадратни конензатори, бих заменил всички - има няколко теми за лошото им качество.
Ако правилно разбирам работата на схемата, прехода емитер-база на транзистора 8V3 работи като ценеров диод. Бих измерил напрежението и го заменил с подходащ "истински" ценеров диод.
Ако не помогне, бих заменил останалите два КТ315, които не се славят с стабилни параметри.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Меридиан 211
« Отговор #5 -: 08 Юни, 2023, 17:36:53 »
Не мисля, че е добра идея да заменя транзистора с обикновен ценер. Тайната е там, че само транзистор в такъв режим може да докара необходимата стръмност спрямо който и да е ценер. По-скоро да се анализира дали проблема не е в транзистора, и може да се замени с друг съвременен транзистор в това включване. И естествено да се провери стабилността на основното захранващо напрежение дали е добра, а после и след смяна на всички електролити около блока да се проверят неговите червени квадратни кондензатори. Нека се тества с микроамперметър дали не се променя и консумацията на ток от източника, знае ли човек.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Меридиан 211
« Отговор #6 -: 08 Юни, 2023, 18:01:47 »
Ще направя някакви измервания и ще видим.

Някой да има Меридиан 212 на 88-108.
Ще ми се да видя как е направен оригинално УКВ блока

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Меридиан 211
« Отговор #7 -: 08 Юни, 2023, 18:33:14 »
Уви, не съм попадал на такъв. Мога да предположа, че УКВ блока е изпълнен на стъклотекстолит както при Селена.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Меридиан 211
« Отговор #8 -: 08 Юни, 2023, 21:09:57 »
Цитат
Мога да предположа, че УКВ блока е изпълнен на стъклотекстолит както при Селена.

При Selena B2115 съм срещал платки от стъклотекстолит и текстолит с кафява маска.

Неактивен -JonnS-

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: Самоков
Re: Меридиан 211
« Отговор #9 -: 09 Юни, 2023, 10:58:58 »
Цитат на: origo
Не мисля, че е добра идея да заменя транзистора с обикновен ценер....
Благодаря за разяснението, не знаех :(
Съжалявам ако съм подвел колегата.

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Меридиан 211
« Отговор #10 -: 09 Юни, 2023, 12:03:45 »
Пренастройка на УКВ блока на радиоприемник "Меридиан-210/211/212"
https://www.kn34pc.com/construct/v_terziev_meridian_pr_ukw.html

Не зная колко волта изкарва този преобразувател, но ако проблема е в него, не може ли да се монтира допълнителен интегрален стабилизатор, както при телевизионните приемници?

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Меридиан 211
« Отговор #11 -: 12 Юни, 2023, 09:23:44 »
Може, но това е генератор, който е сложен там за да повишава напрежението. Тоест, варикапното напрежение е доста по-високо oт това на захранването. Значи трябва схема за повишаване на напрежение - дали доработка на съществуващия или някакъв друг импулсен преобразувател, или нещо с SC, и чак след това, ако не е стабилно напрежението - аналогов стабилизатор.
Преходът БЕ на болшинството маломощни NPN транзистори може да се ползва като ценер, ценеровото напрежение там обикновено е 7-8волта. Температурната му нестабилност е доста подобна на тази при истински ценер. Може да се пробва как ще се държи с обикновен ценер, да се има предвид, че температурен дрейф има не само източникът на варикапно напрежение, но и самото напрежение, което е нужно на тунера, за да поддържа дадената честота(тунерът също е термонестабилен!). Тоест - двете неща могат да са с обратен знак и да се компенсират взаимно до някаква степен, като дрейфовете на двете във времето трябва да е с близки времеконстанти... И най-вече, да живее АДЧ!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Меридиан 211
« Отговор #12 -: 13 Юни, 2023, 08:25:39 »
Последно време имам много задачи и малко време за измервания.

Успях да направя измерване на захранването на тунера.
При "студено радио" е 5V. Следняколко минути се вдига на 5,4, с което се променя и честотата.
Ще захрая УКВ модула с външно стабилизирано напрежение и ще докладвам.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Меридиан 211
« Отговор #13 -: 13 Юни, 2023, 19:07:23 »
Мисля, че локалозирах проблема.

Захражващото напрежение е 12V.
В начлото без да искам изгорих стабилизатора за 9V.
Бяха изплющяли 9V3 П213, 9V4 МП42
на мястото на П213 сложх П215.

Напрежението се регулира но не може да падне под 11V.
Уж поерих всичко, но не откривам дефект.
Изпоти ме този Меридиан

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Меридиан 211
« Отговор #14 -: 13 Юни, 2023, 19:58:31 »
Може би ценера Д814Б не е в ред. Провери ли дали някой резистор не си е променил стойността?
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |