| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем при телевизор опера 1  (Прочетена 11521 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #90 -: 21 Февруари, 2020, 10:46:26 »
Излиза много  малко статично на екрана,нищо повече,а факта че на PL 83 има,проблем са ми стъпалата,но нареженията им са добре...Ще проверя всичко пак,яно нещо пропускам

Я опитай по-подробно да обясниш 'много малко статично'. Както и да опитвам, не мога да се досетя какво ли означава, особено пък за 'статично'то...
Принципно в дадените осцилограми на схемите се вижда, че на катода на PL83 трябва да има негативен видеосигнал с амплитуда 2V, а на анода трябва да има към 25V амплитуда при ниво към 150 -180V. Няма начин да не стане с външен видеосигнал от съвременно устройство. Но не трябва да го подаваш на решетката, а на изхода на детектора, през кондензатор - примерно 330нано, и може да се наложи и допълнително регулиране на постоянното ниво към леко запушване на лампата с отрицателно преднапрежение.
Тези видеа по-скоро насочват към некачествен сигнал от модулатора. Ще ти дам съвет да си направиш едно устройство - от обикновен аналогов тунер и захранване към него с превключвател за обхватите, и стабилизатор и тример за едно варикапно напрежение за настройка на тунера. От изхода на тунера ще подаваш сигнал към входа на МЧУ на телевизора и така ще прескочиш ПТК, като ще имаш 3те стандартни обхвата. Ще можеш да подаваш ВЧ сигнал от всякакви устройства...

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #91 -: 21 Февруари, 2020, 16:08:01 »
Ами аз знам че на снежинките на екрана им викат статично...Но явно съм недоразбрал...А за това че модулатора подава  грешен сигнал,ами преди време имах работеща опера 3,на която сигнала подавах точно с него и работеше супер,затова се чудя какво става.А това да прескоча каналният,той си е с много голяма чувствителност,поне на този телевизор,сигнала го хваща на пет канала така че проблема не е в него,може би трябва да намеря модулатор със по силен сигнал?При мен услявах да намеря само такива китайчета...Също чух че и със стара игра става,но и такава не мога да намеря поне по моя бюджет.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #92 -: 21 Февруари, 2020, 16:26:19 »
Static му викат на шума със снежинките на екрана, но на български си е шум или по-скоро снежинки. Нормално е при добре работещ лампов телевизор от тази фамилия да има едва изразени снежинки когато не е на канал. Просто АРУ не е с такава дълбочина на действие а и чувствителността не е толкова голяма както при полупроводниковите телевизори.
Това, че хващаш сигнала от модулатора на 5 канала не означава, че ПТК е много чувствителен, а това, че най-вероятно сигнала от модулатора му идва прекалено силен и претоварваш някои стъпала, вероятно смесителя, като при това започват да се генерират всякакви бози. Наистина е добре за диагностични цели да имаш постановката описана от колегата NHB.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #93 -: 21 Февруари, 2020, 16:47:57 »
Добре,ето от къде ми идва объркването за снежинките...А за това по горе,ще може ли някаква схема че нещо не ми е много ясно?

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #94 -: 21 Февруари, 2020, 21:59:31 »
Така, как могат да се получат 'снежинки' когато подаваш видеосигнал на входа на видеоусилвателя? Няма логика да виждаш шум. Ако не картина, трябва да виждаш поне 'черги'. Ти да не би да подаваш RF сигнал от модулатора?.
По принцип МЧУ на ламповият телевизор е направен с 3 пентода, а този на телевизорите с интегрални схеми е изграден от доста голямо количество транзистори. Като резултат, ламповите генерират много по-малко собствен шум при същото усилване. При изключен кабел от изхода на каналния превключвател към входа на МЧУ при ламповите, на екрана обикновено няма шум. Шумът или 'снежинките' се появяват поради усилването на шума на ПТК. При интегралните, МЧУ си шуми само и без тунера.
За това устройство с тунера, би трябвало да го има още в едно мазе на старото ни жилище. Ако го намеря, ще ти го подаря. Може и да работи още...

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #95 -: 22 Февруари, 2020, 00:17:05 »
Не,подавам композитен сигнал на видеоусилвателя,RF от модулатора  си го пускам на антената,не знам защо не става.Чехох някъде че не при всички телевизори се получава,но щом казвате че сте го пробвали и хваща картина,значи може просто  да не ми е качествен сигнала или не знам...Ще разуча още въпроса,а за тази джаджа,благодаря много че ти се занимава с мен  :drinks:

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #96 -: 24 Февруари, 2020, 18:29:32 »
А на какво могат да се дължат високи милиампери на крайната лампа за хоризонтално?Над 200...Пробвах със  смяната и, също и на демпферният,същия резултат,става въпрос за телевизор пирин да не правя нова тема...Бубинката за груба настройка не дава резултат?Чух че такива резултати прави ТХО със окъсяли намотки?

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #97 -: 20 Март, 2020, 13:44:52 »
Здравейте,
оправих го малко външно,позанимавах се и със електрониките ... Напреженията са по схема,няма измемения  в стойностите на частите ... Няма и отворени или завишени резистори ... И лампите не са проблема ...  Започвам да си мисля че иска натройка на МЧ филтрите ...И ето и въпроса ми ,как мога да ги настроя без много специална апаратура?

/>

Активен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #98 -: 20 Март, 2020, 15:10:15 »
Филтрите не пипай в никакъв случай, не е там заровено кучето!
Има проблем с амплитудния отделител. Провери Л11 и около нея - прехвърлящ кондензатор от видеоусилвателя към трета решетка С81, веригата на първа решетка към видеодетектора, прехвърлящ кондензатор С84 в анодната верига, С68 - прехвърлящ към блокинг генератора на верт. развивка, и т. н.
Ако видеодетекторът е с полупроводников германиев диод, нещо от типа SFD106 - SFD112), смени го.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #99 -: 21 Март, 2020, 17:12:55 »
Не е полупроводников, със ЕАА 91 е ,и не е от нея,пробах с друга.Кондензаторите съм ги сменил вече всичси  по старите,и всички резистори пак ги проверих.Намерих счупен кабел,проследих го по схема и го запоих  но има съвсем малка разлика.Вече се вижда малко по добро изображение и вертикално заключва ,но  хоризонтално...1мм да се врътне потенциометъра и започва да прескача яко ...Не мога да го спра и не е и от потенциометъра.Прочетох в една книга повреди и поправки че такива проблреми  като липса на контраст и  понякога изцяло затъмняване на екрана (което става на два канала) се причинява от повредена PL83...Абсолютно същите проблеми,и започвам да си мисля че е от нея.Другото странно нещо е че ако включа директно сигнала към антенният вход,без значение за силен или слаб сигнал картината се губи,хваща само черти и  на два канала екрана е изцяло тъмен. В момента сигнала го подавам като кабела е на 10 сантиметра от входа,по въздух,инъче не става.Пробвах да го изолирам с кондензатор и резистор...Още само  като доближа кабела до входа и се губи всичко...Модулатора с който подавам съм го пробвал на друг същият телевизо и си рабои супер... Започнах  много сериозно да се обърквам ... По сложен ремонт не съм имал  :unknown:

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #100 -: 21 Март, 2020, 21:06:05 »
В телевизорите има една система - АРУ. Тя очевидно при теб не работи. Преди да правиш нещо, опитай да прочетеш и да разбереш как работи тя. Когато знаеш как работи, ще може по-лесно да откриеш защо не работи. Не търси проблем в синхронизацията. Вероятно там всичко е наред. Нямаш нормален видеосигнал на изхода на видеодетектора. Докато не получиш нормален видеосигнал, не търси синхронизация. Засега не пипай нищо в МЧУ. Има начини да се настрои, примерно с генератор и волтметър, но не е за новобранец... Пробвай модулатора на други телевизори, преди да му вярваш.
Провери работата на АРУ, вероятно като го оправиш, видеосигналът ще се нормализира.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #101 -: 24 Март, 2020, 15:23:31 »
Здравейте,
благодаря  за съветите,телевизора е почти готов .

/>
Искате ли да знаете защо АРУ не работеше?Ще започна от начало,този телевизор стоеше не работеш и взех няколко  лампи от него за ремонта на друг за да не чакам доставки и за тестове... Е тези тестове си останаха постоянни и не върнах лампите обратно в този.След като го взех да го оправям и него,му сложих пак лампи по както са дадени по разположение във схемата. Сега, автоматичното регулиране не работеше защото при самото сглобяване на телевизора още в завода са разместили два цокъла , съответно за лампи 8 и 11 . Затова се оказва че в този телвизор фабрично са си стояли разместени,просто така са го сглобили.(лампа 8 е на мястото на 11 и обратно) Впечатление  ми направи когато погледнах в схемата за раположението на един кондензатор,електролит .Исках да проверя да не съм го сложил на обратно и тогава видях разместването... Размених лампите и тръгна... Защо изобщо са го направили така?? И аз като съм ги махал не съм забелязал че са били разместени... Е,сега вече почти работи,остава пролем че има трептене на образа и не мога да го стабилизирам вертикално,мога да го забавя но ...Не иска да заклочи ...и последното че като  че ли няма достатъчен контраст,за разлика от това фокуса е отичен,поне кинекопа не е изтощен ...

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #102 -: 24 Март, 2020, 22:15:52 »
Здравейте,
благодаря  за съветите,телевизора е почти готов .

/>
Искате ли да знаете защо АРУ не работеше?Ще започна от начало,този телевизор стоеше не работеш и взех няколко  лампи от него за ремонта на друг за да не чакам доставки и за тестове... Е тези тестове си останаха постоянни и не върнах лампите обратно в този.След като го взех да го оправям и него,му сложих пак лампи по както са дадени по разположение във схемата. Сега, автоматичното регулиране не работеше защото при самото сглобяване на телевизора още в завода са разместили два цокъла , съответно за лампи 8 и 11 . Затова се оказва че в този телвизор фабрично са си стояли разместени,просто така са го сглобили.(лампа 8 е на мястото на 11 и обратно) Впечатление  ми направи когато погледнах в схемата за раположението на един кондензатор,електролит .Исках да проверя да не съм го сложил на обратно и тогава видях разместването... Размених лампите и тръгна... Защо изобщо са го направили така?? И аз като съм ги махал не съм забелязал че са били разместени... Е,сега вече почти работи,остава пролем че има трептене на образа и не мога да го стабилизирам вертикално,мога да го забавя но ...Не иска да заклочи ...и последното че като  че ли няма достатъчен контраст,за разлика от това фокуса е отичен,поне кинекопа не е изтощен ...
Много добре  е станало . Тия модели , ако се настроят точно , много добре стоят . Миглите на  хората се виждат . Голяма детайлност  прави .

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #103 -: 24 Март, 2020, 22:43:55 »
Ето до къде съм сега, първоначално вместо ECH 81 сложих руският аналог 6И1П , сега си го смених със оригиналната и вертикално заключи. Появи се нещо друго обаче,като позагря започна постепенно да губи контраста и се появиха снежинки на екрана,явно е лампа защото го направи постепенно докато загряваше, само остава да  разбера коя е ... идеи?

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #104 -: 24 Март, 2020, 22:47:59 »
Ето до къде съм сега, първоначално вместо ECH 81 сложих руският аналог 6И1П , сега си го смених със оригиналната и вертикално заключи. Появи се нещо друго обаче,като позагря започна постепенно да губи контраста и се появиха снежинки на екрана,явно е лампа защото го направи постепенно докато загряваше, само остава да  разбера коя е ... идеи?
Губи контраст , е едно , снежинките са признак на слаб сигнал . Врътни АРУ .  Ако не , смени РСС88  в каналния .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |