| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ZX Spectrum (Ленинград 48к)  (Прочетена 5316 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
ZX Spectrum (Ленинград 48к)
« -: 12 Май, 2020, 19:11:47 »
Най сетне да започна нов проект по 8 битовите машини.
Клонинг на ZX Spectrum под името Ленинград (48к рам).
Цветна машина с  добри параметри като правец8ц, казват че заради звука само правец 8д е достоен да се сравнява с него. Обаче си е добра  машина за игри,почти като ДЕНДИ приставка.
Платката е изработена по поръчка в Пловдив (35 лв. с доставката),който иска да я повтори вече има готов шаблон и ще излезе по-евтино.
Почти всички чипове са в наличност, епрома е програмиран  ;). Остана да хвана поялника и да пиша тука за проекта. :good:
 
73!

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: ZX Spectrum (Ленинград 48к)
« Отговор #1 -: 12 Май, 2020, 19:18:08 »
По спомени от детството ми, когато лепях такива компютри, за да се издържам като студент, на платката имаше някаква нужда от корекция или нещо от този род. Беше през бурните 90, демек отдавна, трудно ми е да се сетя какво точно беше. Може и на "Краснодар" платката да е било...

Преди да лепиш, провери схемата на логичност и платката на съответствие. Ако не са метализирани отворите и се налага да лепиш чиповете и от двете страни, то след това махането им е само с рязане на краката. Иначе се сваляше цялата пътечка. Ползвах гумени ленти от велосипедна гума, които подлагах под чиповете, за да равнят краката им със страна "спойки", а иначе те си седяха във въздуха. Даваше шанс за повторна употреба на чипа.

Успех с начинанието!
73 de LZ2VL

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ZX Spectrum (Ленинград 48к)
« Отговор #2 -: 12 Май, 2020, 19:24:06 »
По спомени от детството ми, когато лепях такива компютри, за да се издържам като студент, на платката имаше някаква нужда от корекция или нещо от този род.
Блогадаря!
Знам за корекциите,вече са нанесени на платката от две подобни схеми на машината. Металезирани отвори. Други също са я копирали по тази изработка. Инфо има,само да знаеш руски. :)
Епрома е от Краснодар(засега). Такъв намерих.
« Последна редакция: 12 Май, 2020, 19:29:12 от lz1tka »
73!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: ZX Spectrum (Ленинград 48к)
« Отговор #3 -: 12 Май, 2020, 20:02:09 »
Обаче си е добра  машина за игри,почти като ДЕНДИ приставка.

Хаха не съм съгкасен, дръже! Spectrum ZXа с пълен боклук що се однася до игри и е на светлинни години от Famicom-a (Dendy)
Графичните му възможности са трагедия , 16 цвятова гнусна палитра без хардуерни спрайтове и една ужасна лимитация, позволяваща ти само 2 цвята един до друг.
Но въшреки всикчо това има страгхотни hombrew игри за това чудо , дето са изумителни имайки предвид характеристиктие на тая английска кочина хаха
Ето тука е пълно с видеа с новии игри дето ентусиясти правят за платформата
Невероятни са!
https://www.youtube.com/user/rzxarchive/videos

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: ZX Spectrum (Ленинград 48к)
« Отговор #4 -: 12 Май, 2020, 20:07:34 »
Позволете да не се съглася. Тази "кочина" и 3УСЦТ ми дадоха средства, за да завърша. Значи, от чисто сантиментални чувства, е върха на технологията. А и навява спомени, що "какички" бяха канени да поиграят на компютъра (ми)....

На мен нито една от игрите му не ми харесваше, но то кой обущар е с обувки?
73 de LZ2VL

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: ZX Spectrum (Ленинград 48к)
« Отговор #5 -: 12 Май, 2020, 20:14:32 »
Позволете да не се съглася. Тази "кочина" и 3УСЦТ ми дадоха средства, за да завърша. Значи, от чисто сантиментални чувства, е върха на технологията. А и навява спомени, що "какички" бяха канени да поиграят на компютъра (ми)....

На мен нито една от игрите му не ми харесваше, но то кой обущар е с обувки?

аххах е тези от каналът дето съм показал ще ти харесат :)

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 52
  • Населено място: Пловдив
Re: ZX Spectrum (Ленинград 48к)
« Отговор #6 -: 13 Май, 2020, 10:29:47 »
На мен лично ми е доста интересно и следя с интерес темата. Дори бих повторил проектчето, адмирации!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ZX Spectrum (Ленинград 48к)
« Отговор #7 -: 13 Май, 2020, 22:24:08 »
Работим по проекта. Засега открих дребни несъответствия при сглобяването. Номера на няколко съпротивления е объркан в описанието на схемата. Засега е това, ще пиша за корекциите. И при мен се е случвало подобно нещо когато следиш за доста неща.
73!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: ZX Spectrum (Ленинград 48к)
« Отговор #8 -: 14 Май, 2020, 00:41:36 »
А с кво ще зареждаш софтуерът? Би било яко да пробваш някоя от тия игри като го завършиш :) Следя с интерес  :master2:

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ZX Spectrum (Ленинград 48к)
« Отговор #9 -: 15 Май, 2020, 10:13:31 »
А с кво ще зареждаш софтуерът? Би било яко да пробваш някоя от тия игри като го завършиш :) Следя с интерес  :master2:
Създали са безплатно приложение което директно от телефона качва игрите. Това е за тези които нямат външна РОМ.
73!

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
« Последна редакция: 15 Май, 2020, 11:48:57 от Vaklin »
73 de LZ2VL

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: ZX Spectrum (Ленинград 48к)
« Отговор #11 -: 15 Май, 2020, 19:40:46 »
Създали са безплатно приложение което директно от телефона качва игрите. Това е за тези които нямат външна РОМ.

като от касетка с аудио кабел ли?

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: ZX Spectrum (Ленинград 48к)
« Отговор #12 -: 28 Май, 2020, 00:12:09 »
ето още едно чудо на съветската техника  :D Отново базирано на ZXa ,но в конзолен вариянт без клавиятури и касетки , ами просто с джойстик и кетриджи  8)
http://zxbyte.ru/index.php?id=74

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: ZX Spectrum (Ленинград 48к)
« Отговор #13 -: 15 Септември, 2021, 00:52:04 »
Подкарах Спектрума Ленинград.
Платката проработи след малко играчка. Оказа се че от 4 процесора Z80 проработиха само 2.
Оригиналните Зилог захапаха без проблеми. Другите двата на z80 производство на Мостек се опитват нещо да заредят без да проработят(и в други конструкции на Спектрума  колегите са срещали подобна нестабилна работа)  :unknown: . Може да е заради доработката на INT сигнала която не съм правил.
Цветния видеосигнал още не съм го подкарал. Фуная се оказа капризен и освен чернобяла картинка друго не проработи.
Единствена засега доработка по дъното бе в по стабилна работа на кварцовия генератор (добавено още едно съпротивление).
Монтирана 27C128 на мястото за две 27C64 с две допълнителни мосчета отдолу.
Записах чип за проверка на паметта която се оказа в прекрасно състояние.
По някаква причина  генератора на 74ls04 отказва да работи, докато аналога 555лн1 се справя нормално.
« Последна редакция: 15 Септември, 2021, 01:04:12 от lz1tka »
73!

Неактивен Koceto8_5

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 52
  • Населено място: Пловдив
Re: ZX Spectrum (Ленинград 48к)
« Отговор #14 -: 15 Септември, 2021, 10:38:36 »
Здравейте, дали е възможно да споделите шаблоните за изработка на платката и също така лесно ли се намират интегралните схеми?

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
2 Отговора
673 Прегледи
Последна публикация 02 Септември, 2015, 15:04:35
от radio-hobi
0 Отговора
441 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2021, 18:25:12
от ССТАНЕВ
0 Отговора
260 Прегледи
Последна публикация 02 Януари, 2023, 14:07:59
от digi2577

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |