| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Диоди на лентов високочестотен говорител  (Прочетена 3945 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен marabunta

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 27
  • Населено място: гр. Свищов
Здравейте приятели.
Реставрирах едни прекрасни високочестотни говорители ВЛДД 80. Имам няколко диода КД202В и си спомням, че на един чифт ВЛД 40, които имах преди време, им беше сторена някакъв вид защита с тези диоди, запоени на самите клеми. Познанията ми са далеч от нужното и ви моля ако някой има идея за свързването им да сподели. И какво всъщност се защитава с тези диоди, самите ВГ или усилвателя? Благодаря Ви

Неактивен petromaniq66

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Варна
Re: Диоди на лентов високочестотен говорител
« Отговор #1 -: 08 Юни, 2020, 10:22:42 »
Възможно е да си сънувал...Как ще сложиш диод върху входа на високоговорител - недопустимо е, както и на изход на усилвател.
« Последна редакция: 08 Юни, 2020, 10:29:07 от petromaniq66 »

Неактивен marabunta

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 27
  • Населено място: гр. Свищов
Re: Диоди на лентов високочестотен говорител
« Отговор #2 -: 08 Юни, 2020, 10:28:18 »
Диодите се виждат на клемите. Снимката е от интернет, но не е достатъчно ясно свързването.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1919
  • Населено място: Пловдив
Re: Диоди на лентов високочестотен говорител
« Отговор #3 -: 08 Юни, 2020, 10:42:15 »
Диодите са свързани като изправител и служат а отчитане на нивото на сигнала.
После какво се прави с нивото е друга тема.
Може да се върже индикатор или защита някаква.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1533
  • Населено място: Варна
Re: Диоди на лентов високочестотен говорител
« Отговор #4 -: 08 Юни, 2020, 10:58:32 »
Това са най-вероятно ценерови диоди от типа Д815, Д816, с напрежение по-голямо от максимално възможното върху говорителя. Ако се появи по висок сигнал, ще се отпушат и защитят говорителя(може и да пробият, но пак ще го защитят)

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: Диоди на лентов високочестотен говорител
« Отговор #5 -: 08 Юни, 2020, 14:08:04 »
Точно така ! Тази защита е позната от доста години ! Когато имаше само благоевградски говорители правехме защита с по 2 ценера един срещу друг , разбира се и задължителния филтър !

Неактивен marabunta

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 27
  • Населено място: гр. Свищов
Re: Диоди на лентов високочестотен говорител
« Отговор #6 -: 08 Юни, 2020, 14:51:39 »
Как да ги свържа, за да се получи заданието? Като за малоумни имам предвид :) това, с което разполагам е КД202В II-75. Подходящи ли са и как да ги свържа елементарно казано.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Диоди на лентов високочестотен говорител
« Отговор #7 -: 08 Юни, 2020, 17:20:16 »
Очи в очи, един срещу друг насрещно, на снимката се вижда в крайна сметка... Сега тия капризи се защитават с халогенни крушки- последователно на говорителя.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Диоди на лентов високочестотен говорител
« Отговор #8 -: 08 Юни, 2020, 18:18:04 »
За съжаление крушката е инертна и може да не спаси изключително фината лентичка от прогаряне. Не че не може и с крушка, но трябват и диодите или друга полупроводникова "бърза" защита.  Затова се слагат ценеровите диоди един срещу друг, както казаха колегите и както се вижда на снимката. Важно е да са симетрично/огледално сложени, да са ценерови и за напрежение, грубо 20 волта, ако говорителите са 4 омови и 24 волта, ако са 8 омови. Твоите диоди (КД202В) са с пробивно 100 волта и няма да свършат работа.
От друга страна, ако колоните ще се ползват с усилвател, който е до 50-60вата, със сигурност не се самовъзбужда и е наистина качествен, може и да не се слагат въобще, защото макар и малко, внасят изкривявания.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен marabunta

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 27
  • Населено място: гр. Свищов
Re: Диоди на лентов високочестотен говорител
« Отговор #9 -: 08 Юни, 2020, 19:17:41 »
Имам от всички разновидности ВЛД (12, 13, 40, 80). До сега нямам изгоряла лента. Идеята ми беше ако диодите са подходящи да ги оползотворя, но очевидно не стават. А щом внасят изкривявания моментално ме разколебавате. Тези високочестотни говорители действително са много капризни. При мен са работили само като супертуиъри и по тази причина, поради високото срезна честота и ред на филтъра, не са изгаряли. Благодаря на всички, които се включиха. Изясниха ми се много неща. Живи и здрави!

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Диоди на лентов високочестотен говорител
« Отговор #10 -: 08 Юни, 2020, 23:08:21 »
Сменявал ли си лентичката? Какво фолио използваш за ремонта?

Неактивен marabunta

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 27
  • Населено място: гр. Свищов
Re: Диоди на лентов високочестотен говорител
« Отговор #11 -: 09 Юни, 2020, 07:58:46 »
Слагал съм лентички на говорители, които са дошли при мен изгорели. Фолиото вземам от стар кондензатор. Набръчкването става на капачка от листерин, гребен, лентов кабел и т.н. Най-трудно става на ВЛДД 80, защото няма клеми с болтче, а да се запои кондензаторното фолио е почти невъзможно.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Диоди на лентов високочестотен говорител
« Отговор #12 -: 09 Юни, 2020, 15:18:26 »
Не пречи да сложиш защитни диоди. Ако не се усилва звука до край изкривяванията внесени от тези защитни диоди ще бъдат минимални, а освен това чувствителността на човешкото ухо към изкривявания във високите честоти е много ниска. Т.е. гаранция правилно подбрани диоди по напрежение няма да доведат до чуваема разлика. От там нататък ти решаваш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Диоди на лентов високочестотен говорител
« Отговор #13 -: 09 Юни, 2020, 18:26:39 »
Имам от всички разновидности ВЛД (12, 13, 40, 80). До сега нямам изгоряла лента. Идеята ми беше ако диодите са подходящи да ги оползотворя, но очевидно не стават. А щом внасят изкривявания моментално ме разколебавате. Тези високочестотни говорители действително са много капризни. При мен са работили само като супертуиъри и по тази причина, поради високото срезна честота и ред на филтъра, не са изгаряли. Благодаря на всички, които се включиха. Изясниха ми се много неща. Живи и здрави!
Всъщност красотата на лентовите говорители може да се постигне и при по-ниски честоти - на теория могат да работят и при 2.5 кхц, където даже още повече почват да блестят, защото там излъчването им е ненасочено а преходните процеси са все така нищожни. Но за целта е добре да са във версията с рупор, която съгласува механичния им импеданс с този на въздуха, благодарение на което амплитудата намалява и вероятността за скъсване също. И въпреки всичко, пак са капризни за напсване към другите говорители - трябва да седиш на точно определено място, където звукът е наистина прекрасен, но малко като се мръднеш магията изчезва. Някой път се замислям дали не може да се приспособи по-дълбок рупор с малко гърло, като на профи драйверите, но май не е толкова лесна задача, защото размерът на лентичката почва да става съизмерим с дължината на вълната за най-високите честоти. Другият проблем е точната сила на опън - ако е малко по-малка, лентите провисват, ако е по-голяма се разтягат и пак не е добре. Може да се намажат по ръба с лепило тип Хелмитекс, но след време се втърдява и прецаква.
Друг проблем според мен са изходните им трафове, и по-точно факта че са много близо до магнитите и магнитопроводите им са намагнитени. Което не знам до колко е проблем, но би могло и да бъде на теория. В оригиналеите на Decca Kelly трафовете са извън корпуса на говорителя може би не случайно.
Абе има си мегдан за експерименти :)
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен marabunta

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 27
  • Населено място: гр. Свищов
Re: Диоди на лентов високочестотен говорител
« Отговор #14 -: 18 Юни, 2020, 17:59:53 »
За диодите се отказах. Иначе за експерименти си мисля от няколко години. Действително материалът и силата на опън на лентичките са от съществено значение. Щом с моите не чак толкова тренирани уши хващам разликите между добре поставена лента и отпусната, значи действително е така. Случи се така, че на един от чифтовете бях оставил лентичката на едното влд много отпусната и чувствителността спадна значително. Правя им и измервания с микрофон и там нещата съвсем "лъсват".

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |