| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: от 1 юли - ДДС за всички стоки извън ЕС  (Прочетена 7937 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Колеги, да ви обърна внимание, че заради един закон на ЕС от преди 2-3 г, на 8.12.2020 г. беше променен закона за ДДС и правилника за неговото прилагане.
Накратко - вече ВСЯКА стока внасяна отвън подлежи на 20% ДДС (преди под 20$ беше без ДДС), та в тая връзка аз лично от месец се въздържам да поръчвам от китайски сайтове, докато се разбере как ще става плащането. Ако Български пощи приемат да са "посредник", то ще се плаща там, но пък изпращача трябва да приложи документ за стойността, иначе пощите ще я искат от купувача (нас) и не се знае какви такси ще взимат за тази 'услуга'.
Който го интересува повече, може да потърси в Google.
Примерно:
НАП
в-к Труд



Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: от 1 юли - ДДС за всички стоки извън ЕС
« Отговор #1 -: 07 Юни, 2021, 11:13:23 »
Според мен има два варианта. Единият е автоматично да ти начисляват ДДС, което да плащаш при получаване на пратката. Тези дни получих едно колетче от Норвегия на стойност 80 NOK или 15.50 лв. Получих си го в пощата от митническия павилион и платих 4.50 лв. Ако ще процедират така ще е приемливо. Но трябва да спомена, че пратката ми беше от физическо лице.

Другият вариант е да процедират както обикновено - да искат фактура от продавача и разпечатка от превода на парите. Тогава жална ни майка! Ако ни представляват пощите ще се чака много. Чувал съм, че през митническа агенция става далеч по-бързо. Но и в двата случая поне 15-20 лв. като комисионна не ни мърдат. Опасявам се, че ще изберат втория вариант докато не се надигне ако се надигне шум от недоволство.

За справка, в Норвегия като ти дойде нещо от чужбина до определена сума си го получаваш веднага и след няколко дни ти идва фактура от митницата да си платиш каквото трябва.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: от 1 юли - ДДС за всички стоки извън ЕС
« Отговор #2 -: 07 Юни, 2021, 12:07:37 »
За големи пратки е ясно - освобождавал чрез митница , но често съм поръчвал чипове или платки за 2-3$, то е ясно, че бих платил още 20-30 ст. ако е автоматично начислено, ама ако трябва да доказвам с разпечатки и писане - отиваме на цитираните от теб 15-20 лв., в наааай-добрият случай, в Пощите имаха някаква минимална такса 4.50лв.
Затова пуснах темата, като предупреждение, дето рече навремето бай Тошо - Да се снишим, докато мине бурята  :lol:

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: от 1 юли - ДДС за всички стоки извън ЕС
« Отговор #3 -: 07 Юни, 2021, 12:14:23 »
Аз очаквам някои неща от АлиЕкспрес, които вероятно ще пристигнат след 01.07, и ще пиша какво е станало.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: от 1 юли - ДДС за всички стоки извън ЕС
« Отговор #4 -: 07 Юни, 2021, 14:08:10 »
В момента таксите на пощата са 12лв за митническа обработка и 4,50 пощенски услуга(от митница до гишето)
ДДС отделно 20%.
Плаща се на гишето.

Чух, докато бях насапунисан в банята, че пратките от Али ще минат към някой спедитор.

В момента пратките които тръгват от европейските складове на Али пристигат със Спиди.
Вече две получих така.

И аз чакам първи Юли, да видим.
Ако ми искат такси, направо отказвам пратките.

Най ме е яд , че има неща които мога да се купят само от Али. На нашия пазар ги няма.

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: от 1 юли - ДДС за всички стоки извън ЕС
« Отговор #5 -: 07 Юни, 2021, 14:32:05 »
Китайците вече държат складове в ЕС за по-скъпите стоки, примерно в Холандия или Германия и при поръчка директно изпращат от там. Така се избягва тарашенето на купувача за мито/ДДС и доставките стават по-бързо.

 Иначе за многобройните евтини дреболии които се изпращат от китай съм на същото мнение като Gabo - ако мога да си платя 20-30те стотинки директно на гишето като си получавам пратката няма никакъв проблем. Но е недопустимо ако ще се прави както досега - поръчвал съм чипове от алиекспрес за които ДДС-то да е било примерно 2лв., но освен че трябва да им пращам доказателства и попълнени бланки ми начисляват и ~20лв отгоре за удоволствието че ме представят пред митница. Като чета за това "One stop shop" явно идеята е продавачът да се регистрира в тази система и ДДС-то да се начислява още при онлайн поръчка на стоката, та внасянето на сумата да е негова отговорност вместо митниците да тормозят клиента. В крайна сметка резултатът най-вероятно ще е, че цените в алито ще поскъпнат за всички европейски клиенти, но пък пратките просто ще си пристигат директно.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: от 1 юли - ДДС за всички стоки извън ЕС
« Отговор #6 -: 07 Юни, 2021, 14:35:52 »
Цитат
Като чета за това "One stop shop" явно идеята е продавачът да се регистрира в тази система и ДДС-то да се начислява още при онлайн поръчка на стоката, та внасянето на сумата да е негова отговорност вместо митниците да тормозят клиента. В крайна сметка резултатът най-вероятно ще е, че цените в алито ще поскъпнат за всички европейски клиенти, но пък пратките просто ще си пристигат
А дано

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: от 1 юли - ДДС за всички стоки извън ЕС
« Отговор #7 -: 05 Юли, 2021, 23:28:33 »
В алиекспрес вече събират ДДС , за поръчки до 150 евро

"From 1 July 2021, AliExpress generally will need to collect VAT on sales of goods delivered to EU consumers, including circumstances where goods are delivered from outside of the EU with order value of up to EUR 150, or where goods are shipped from within EU where the seller is established outside the EU. For more information, please refer to the Help Center."


Има графа "TAX" 

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Re: от 1 юли - ДДС за всички стоки извън ЕС
« Отговор #8 -: 11 Юли, 2021, 09:26:08 »
Ако е така да се плащат ще е по добре да не те занимават с такси декларации...

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: от 1 юли - ДДС за всички стоки извън ЕС
« Отговор #9 -: 11 Юли, 2021, 10:56:24 »
Не съм сигурен, дали БГ пощи няма да искат все пак да се попълва декларация и да вземат едни 4 лв.
Ако някои получи да пише :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: от 1 юли - ДДС за всички стоки извън ЕС
« Отговор #10 -: 11 Юли, 2021, 12:00:31 »
В петък шефа на клон 7-ми (1407) в София каза следното:
Първо, тези сайтове нямат никакво право да ви взимат такса директно, защото не сме с Китай в митническа общност, без значение дали имат в Европа складове или не. Няма как да достигнат до България тези пари автоматично, няма такива механизми.
Второ декларация тук всеки път се пише и се плаща таксата към пощите. В момента е някаква неуредица още, скоро ще се изясни какво и как, най-вероятно до нова общност няма да се стигне, по-скоро ще улесним някак тук обмитяването с Митници.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: от 1 юли - ДДС за всички стоки извън ЕС
« Отговор #11 -: 11 Юли, 2021, 12:47:30 »
Онзи ден си взех пратка от китай в пощата , нито съм плащал ддс , нито декларации нищо .

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: от 1 юли - ДДС за всички стоки извън ЕС
« Отговор #12 -: 11 Юли, 2021, 15:14:43 »
Онзи ден си взех пратка от китай в пощата , нито съм плащал ддс , нито декларации нищо .
Да, но след 1.07.2021 г. ли си я поръчал?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: от 1 юли - ДДС за всички стоки извън ЕС
« Отговор #13 -: 11 Юли, 2021, 15:23:04 »
Явно не е, човека каза също, че "чистели" сега поръчки от преди тази дата по старите правила.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: от 1 юли - ДДС за всички стоки извън ЕС
« Отговор #14 -: 11 Юли, 2021, 16:16:17 »
Преди два дни поръчах дребосъци за 5$ от Алиекспрес,като дойдат ще пиша какво е станало.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |