| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ресивър за домашно кино губи предните си канали  (Прочетена 3199 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен kskpkb

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 29
  • Населено място: София
След две седмици слушане без никакви проблеми, днес лекичко позаглъхна и изчезна, щракнах копчето което изключва колоните през релето и ги включих отново и си заработи, вероятно ще сменя някога това реле, смятам, че то ми прави мизерията, гледах на схемата че е 602 ако не се бъркам, бихте ли казали някакъв аналог с който да го заменя, оригинално едва ли ще намеря

Неактивен kskpkb

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 29
  • Населено място: София
K6B2AHA00014

Неактивен kskpkb

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 29
  • Населено място: София
K6B2AHA00014

Здравейте и се извинявам, че отново отправям въпроси за този ресивър към вас.
Не това горе, а това е номера на релетата,ALA2F24, като него алтернатива дават F4AK024T.
Вече ги свалих и даже отворих едното. С капаче са, не са заляти и се отварят лесно.
За съжаление не успявам да намеря в България, ако някой знае друг аналог наличен в нашите магазини да пише.
Остава варианта да си поръчам от ebay или да ги почистя и да ги върна обратно на платката.
Може ли да се чисти с контактен спрей или въобще да се зачистят контактите с нещо и да ги ползвам същите или не е добра идея и да си поръчам нови?
« Последна редакция: 06 Май, 2022, 11:00:56 от kskpkb »

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Аз почиствам контакти на релета с контактен спрей и чиста, бяла хартия. Ако няма язви, ефектът е добър. Ако има язви по пъпките, може да се опита заглаждане с много фини шкурки, но е трудно да се предскаже какъв ще е ефектът. В старите телефонни централи релетата се ремонтираха и само в краен случай се сменяха. В аудиотехниката най-добре е да се заменят с нови, качествени, но ако няма може да се опита и с почистване...

ПП: Сега видях снимката. Изглеждат добре външно. Опитай почистване с контактен спрей и хартия, натисни котвата и виж дали контактуват добре.
« Последна редакция: 06 Май, 2022, 11:23:38 от BatKoce »

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Доколкото се вижда от снимката контактите са в добро състояние.Снимай само тях отблизо за да се види дали са нагорели. Както пише колега можеш със шкурка 1000-2000 да ги зачистиш.Отрежи парче, огъни го за да стане двустранна шкурката, пъхни я между контактите, натисни котвата и леко движи за да да ги зачистиш.Контактите са от масивно сребро,нямат покритие и нищо лошо няма да им се случи.В другият вариант-замяна- не е нужно да дириш точния модел.Ако по-важно е да работи машината можеш да сложиш реле с напрежение на задействане като на оригиналното но с различен брой и разположение на контактите.Можеш да го свържеш с къси проводници и да си стърчи но да върши работа. Имам много релета в т.ч. с позлатени контакти, с рид ампули и каквото ти дойде наум. НО, трябва да си сигурен че проблем прави именно релето.

Неактивен kskpkb

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 29
  • Населено място: София
Благодаря ви, прикачам три снимки, за да не товаря форума. Щом казвате, че са ОК, ще ги почистя, но успях и да намеря релета на 6.40лв. в proton.bg които мисля, че ще станат OSA-SS-224DM3 и още се чудя дали да не ги сменя и трите.
Иначе не съм 100% сигурен, но на 99% мисля, че от тях идва проблема, защото започна ли да си играя с копчето което гаси колоните се проявява проблема или се оправя, спира канала и леко заглъхва или се чува едно като прекъсване, и като цъкна копчето няколко пъти и всичко си идва на място. Може би нямаше смисъл да махам и трите релета, но реших ако ще ги чистя или сменям да са всичките.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Интересни пъпки. Дали горнната част на самата пъпка не е от графит? При почистването внимавай, да не попадне графит, където не трябва и да предизвика някакви проблеми. Изглеждат добре и има вероатност да се оправят само с почистване.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Контактите са метални.За разлика от болшинството релета при които те са кръгли тук е използван проводник, по-точно парче с определени размери и то е заварено към перото. Така се се спестяват операции пробиване и занитване, също се пести контактен материал-сребро, злато, платина, родий или даже мед.Типично за сребърните контакти е окисляване-почерняване-след определен период време.Окисът се премахва и с ръка-при вефовете примерно-тук не става защото ще се наруши юстажа. Затова с много финна шкурка или хартия се почистват повърхностите по описания вече начин. Релетата са вече отминала технология, но тъй като форума е точно за стари техники ще избера мои снимки и подходящо място за да покажа различни по вид и предназначение релета и други елементи за комутация в различни ел.вериги.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
На пъпките има някаква ясно изразена граница. Има такива пъпки, от два различни метала. Наричат ги "сандвичи".
От снимката не мога да определя нищо с точност, но това няма значение. За употреба в аудиотехниката може да има някакви по-особени. Иначе са ми познати всевъзможни видове релета и контактори. Занимавал съм се с тях и като юстировач и като скрападжия. Не си спомням да съм виждал на живо реле с графитни пъпки, но съм чувал, че в някакви ЖП сигнализации се ползват такива.

Неактивен kskpkb

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 29
  • Населено място: София
Нямам идея защо са черни, вероятно е окис някакъв, аз в момента се уча и ми интересно всичко което пишете и ще се радвам да видя снимки, иначе докато ги чистех нямаше следи от графит. Сякаш връхчетата побеляха малко, но на хартията нямаше нищо черно. Предполагам, че съм ги изчистил и ги затворих, но все пак сериозно обмислям да ги заменя с нови, че не ми се разпояват след това отново.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
От снимките не може да се установи колко е "провалът" на контактната система. Когато бавно натискате котвата се следи отклонението на неподвижните контакти. При крайно затворена котва те трябва да се отклонят (примерно с 1мм). Тяхното отклонение е т.н. провал на контактната система. Ако отклонение няма или е малко, с подходящ инструмен (пинсети или малки клещи) неподвижните контактните пластини се приближават към подвижните. Липсата на провал води до неустойчив контакт (само допиране не е достатъчно, трябва и натиск). Причина за липсата му е "умора", стареене или некачествен материал на неподвижните пластини.
Този модел контактни пъпки е често срещан при маломощни релета, тъй като по прост начин осигурява точков контакт (два перпендикулярни цилиндъра могат да контактуват само в една точка).
Като разгледах внимателно снимките видях, че точно това е причината за лош контакт - при затворено положение на котвата не се забелязва никакво огъване на неподвижните пластини, следователно няма провал.
« Последна редакция: 13 Май, 2022, 09:38:30 от ikarlo »

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
НЕПОДВИЖНИТЕ контакти са така наречени защото не трябва да са се движат. Те са три пъти по-дебели от подвижните за да могат да устояват на натиска на подвижните.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Да, вярно - обърни внимание, че тук подвижните контакти в затворено състояние на релето придобиват дъговидна форма, от там се осигурява необходимия натиск, а не от поддаване на неподвижните.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Извинявам се, но и аз, като неспециалист, да споделя. Някакви подобни проблеми имах и аз с усилвателя на домашната ми уредба Uher UA220R. И попрочетох нещо из европейските форуми и почти всички насочваха към тези релета и аз взех, че купих две от ибей, не бяха много скъпи, някъде към 60 лв. с доставката. И когато реших да ги сменям, моят "втори акъл" ми подсказа нещо, защото ефекта ту се появяваше, ту изчезваше при превключване на изходите А, В, А+В. И просто промих превключвателя с контактен спрей и проблема изчезна някъде от преди половин година... Дано не съм дърпал "дявола за опашката"?
0888981645, 072365106

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
НЕПОДВИЖНИТЕ контакти са така наречени защото не трябва да са се движат. Те са три пъти по-дебели от подвижните за да могат да устояват на натиска на подвижните.
Изглежда, че моята специалност "Електрически апарати" не ми дава право да споря с корифеи като Вас! Да се чуди човек, защо "неподвижните" контакти са направени от пружиниращ материал, а не от нещо по-твърдо. Естестево, тяхното отклонение трябва да бъде много по-малко от това на подвижните, но все пак трябва да го има за да се гарантира контакта.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |