| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Почистване на галета  (Прочетена 2491 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Почистване на галета
« Отговор #15 -: 09 Юни, 2022, 20:20:09 »
Одисея, не може ли да се смени с нова галета?

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Почистване на галета
« Отговор #16 -: 09 Юни, 2022, 20:20:36 »
Едно малко уточнение, не беше никак лош спрея, но НИКОГА не е бил оригинален на Филипс. Производителят смени опаковката с някаква подобна, пак червена, но с друг надпис, точно заради неправомерната употреба на марката.
Не знам дали на новите не пише PRC . Тогава може да не е същия производител.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Почистване на галета
« Отговор #17 -: 09 Юни, 2022, 22:34:03 »
Одисея, не може ли да се смени с нова галета?
Може ако ми кажеш от къде да я намеря оригиналната. Иначе място за ТНТМ няма. Няма място за такова. Ще го разкулачвам реших вече. Само трябва да си купя мощен поялник. Перата превключват стъпаловидно а не като нормална галета. Тоест капацитета за всеки обхват е сумата от паралелно вклюяените от галетата кондензатори. Виж на снимката оградил съм я с червено.
157416-0
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Почистване на галета
« Отговор #18 -: 10 Юни, 2022, 00:16:42 »
Този трансивер купих преди година както писах. Сега му дойде реда. Радиото дойде в отвратително състояние. Последния му ползвател е бил едно откровенно „прасе“. По предния панел и копчетата можеше да се види какво е ял- фресен. Тая точна немска дума дето я няма в нашия език. Малко снимки.
157424-0157426-1 [ Посоченият файл е недостъпен ]
След като разглобих предния панел последва измиване с меглю и всички копчета и врътки отидоха в ултазвуковата вана за половин час на 40 гр. вода и препарат.
157432-3
Но изненадите токущо започваха. Някой беше ъпгреднал радиото до така наречената златна версия, сложил всички филтри но как. Завил една платка за цифровата скала и с обикновенни жици 0,25мм2 и дълги общо 50см. ги свързал. Дори не си правих труда да го пускам в този вид, махнах това недомислие и възтанових оригиналното свързване на компонентите.
157434-4157436-5
 В последствие купих две японски реленца и въпросните филтри ще бъдат монтирани върху другите и с максимално къси проводници свързани. Комутацията с реленцата, намерих място на галетата за видовете работа където само на телеграф превключва на маса. От там с един ПНП транзистор културно ще си комутрам релетата. Не закъсня следващата изненада. Когато махнах въпросното изчадие със инициала на майстора опаа, две винчета се показаха от платката оставени върху елементите. Дано пораженията по приемника са минимални или съм минал между капките. Чилякот беше прекъснал бутона който е на предния панел до скалата играещ функция застопоряване на показанието на честотата и го ползва за превключване на филтрите. Възтанових и това в оригинален вид. Последва изваждане на всяка една платка по отделно смяна на електролитите оглеждане с лупа за пукнати спойки, презапояване на всички куплонзи профилактично и обратно зглобяване.
ВЧ блока беше изваден и голямата галета разпоена и разпарчедосана както вече показах на снимка по-горе. Почистих я като в една кутия наредих платчиците посипах добре със сода бикарбонат и залях с вряла вода изчаках 2-3мин. Почистих като намазах с препарат за загорели тенджери дето е като мляко гъст. С четка за зъби внимателно изтърках, да не изкривя перата и изплакнах с вода хубаво. Стана перфектно галетата е като нова.
157438-6
После с пинцета внимателно проверих всяко перо по отделно дали се държи здраво в нита си за платчицата. Установих няколко разхлабени. Намазах с смд флюс мястото на нита и запоих внимателно като гледам калая да не се разтича на страни към контактните повърхности а само за пътечката на платчицата. Важно - това е основна причина радиото да е глухо и след почистване на галетата. Много хора не обръщат внимание на разхлабените пера но, окиса от долу в разхлабения луфт си казва думата и не се вижда за да се светне човек. Стигнах до крайното стъпало задължително презапояване на цоклите на лампите без значение дали има пукнатини или не. Там където 40 години се е загрявало редовно и охлаждало е сигурно слабо място. Останалото го знаете сега се боря с предавателя. С осцилоскоп видях че, на предаване си идва нормален ссб сигнал и с точната честота. Това ме радва и говори че, от страна синтезатор нямам проблеми. Приемника работи но не съм го слушал още на генератор защото още не съм монтирал допълнителните два телеграфни филтъра. Също купих две втулки от зегорелектроник да сменя пласмасовите на врътките на кондензаторите.
157440-7
« Последна редакция: 10 Юни, 2022, 00:42:04 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Почистване на галета
« Отговор #19 -: 10 Юни, 2022, 17:27:41 »
Този при тебе е M с амплитудна модулация освен CW и SSB.При мен е модела S който няма АМ.Общо взето нямат голяма разлика двата в радиоканала.Няма място за някакви измишльотини и модификации с галетите,особено в кафеза.Направено е много сбито.Трите галети на П филтъра са натикани под втория променлив и място практически няма.Аз преди време като търсех трансформатор за TS830S и двата кондензатора 100 мкф 500 В бях намерил обява с комплекти галети като кит за тоя трансивер,ама сега като ги търсих ударих на греда.При мен е същата работа като и при теб,окислени и почернели.Ще трябва да ги видя дали контактуват.Те там големия проблем са на крайното стъпало.За отпред има немски които пасват идеално,обаче са от пластмаса и за PA няма да устискат на нагряването.Това е при мен,ти вече разглоби твоя,на мен тоя мазохизъм ми предстои.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Почистване на галета
« Отговор #20 -: 10 Юни, 2022, 20:56:13 »
Да точно това че няма никакво място къде човек да пъхне поялника за да работи ме ядосва. И тези спойки за корпуса на въздушните кондери при мен ме ужасяват. От къде да търся такъв мощем поялник тука. Много са скъпи. Както гледам ще трябва да демонтирам всичко за да стигна до галетата. Проверявах напреженията но виж катодните резистори още не съм. Ще ги видя на какъв хал са.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Почистване на галета
« Отговор #21 -: 10 Юни, 2022, 21:07:25 »
Те първи се проверяват понеже с времето се опичат.Въгленови по 20 ома,аз сложих 22 ома от Елимекс който държаха от ден до пладне :) От там през делител взима да мери анодния ток.Оказва се че показва по голям ток от колкото е реално.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Почистване на галета
« Отговор #22 -: 12 Юни, 2022, 09:19:28 »
Мечка страх мене не и го разкулачих. Бая се измъчих, вкарах едновременно поялника и горещия въздух та разпоих. Тука от снимките мога да дам ясен отговор защо не може да се подмени галетата освен с оригинална такава. Перата превключват двустранно на едната секция а другите са специфични. При мен катодните резистори са добре, дават 5 ома общо съпротивление без да ги разпоявам.
Преди почистването:
157541-0157543-1

И след почистването:
157545-2157547-3
« Последна редакция: 12 Юни, 2022, 09:25:58 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Почистване на галета
« Отговор #23 -: 12 Юни, 2022, 19:27:28 »
Не изглежда зле,като че ли няма нагоряло.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Почистване на галета
« Отговор #24 -: 12 Юни, 2022, 20:00:22 »
Няма, бакелита изглежда добре. Не бързам със сглобяването оставил съм го да съхне няколко дена. Каквото е попило в бакелита да изсъхне, после ще опека във фурната на 50гр. половин час ако излезе нещо мазно ще го измия със спирт и пак печене и тогава сглобявам. Вече имам опит със тези неща от работата където съм поправял крайни съпала дошли омазани с мръсотия и какво ли не.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Почистване на галета
« Отговор #25 -: 12 Юни, 2022, 21:19:22 »
Давай интересно става! Не съм сеирджия, просто уважавам хората на риска.  :good: Щото аз на стари години станах май по-плашлив?..Което не е добре, но пък си има и обяснение...
0888981645, 072365106

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Почистване на галета
« Отговор #26 -: 23 Юли, 2022, 23:25:19 »
Да раздвижа темата. Зглобих галетата и я монтирах. Пуснах една ширмовка от коаксиален кабел, запоих за масата на антенната букса и масите на П филтъра. Една задължителна според мене процедура и един много често срещащ се проблем на всички трансивери от това поколение. Където масата минусът е свързан за шасито с механична връска болт или рапитка по често за кояо са запоени кабеките, а антенната букса е само завита за корпуса без запойка на масата. С времето този контакт става лош и особенно за високите честоти е пагубен. Радиото губи мощност а на приемане оглушава. Трансиверите на 12 волта пък от това не могат да вдигнат 20А за 100 вата мощност и хората се чудят защо след като крайните транзистори са наред. Междувременно забелязах че керната на 18МХц е счупена. Извадих отново РФ блока за да я сменя. Разпадна се когато я разпоих, някой здраво се трудил там. Добре че намерих подобна бобинка да пасне на мястото. Тук направих пълна профилактика на веригите на драйверната лампа. Асен се оказа прав, имаше резистори с променени стойности и един във втора решетка прекъснал. Замених половин ватовите с 2 вата.
След като зглобих реших да настроя приемника. Заработи на всички обхвати. От първата секция настроих бобините в средата на обхватаите. Изкара около 0,5-1 микроволт. Само на 1,5МХц е тотално глухо 50 микроволта. За сега нямам идея защо. Направи ми впечатление, че при въртене на втората секция бобини които са във веригата на смесителя и първа решетка на драйвера, за които пише че също играят на приемане нищо не се променя.
Продължава да не излъчва. На изхода на смесителя на предаватела имам 1,5 волта ВЧ сигнал с правилната честота на всички обхвати. Както казах закачайки осцилоскопа на първа решетка и въртейки втората секция нищо не се променя. Взех да измеря напреженията оказа се нещо интересно. На приемане всички напрежения на драйверната лампа са в норма, на предаване обаче анодното напрежение от 335 волта става нула волта на крачето на лампата. На входа на платката си стои нормално без да се променя. Тоест не е в изправителя нещо да го товари. Пробвах 3 лампи които имам. С една дава 15 волта на предаване с другите две 0 волта. Тука съм озадачен и искам да попитам специалистите по радиолампи на какво се дължи. Лампата е постоянно под напрежение, ако имаше в нея утечка или късо трябва и на приемане да има проблем с анодното или се бъркам. Напреженията на лампите в крайното стъпало са в норма, леко завишени но това го отдавам на факта, че като не работи не дърпа ток и затова не клякат достатъчно.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Почистване на галета
« Отговор #27 -: 24 Юли, 2022, 10:02:12 »
То там няма много за мислене,веригата е ясна ако се гледа по схемата.Анод на 12BY7A,галетен превключвател S1-7 през бобините по ВЧ.По постоянен ток R38 L36 ,ама тука нещо не се връзва.Това съпротивление R38 470K по схема на RF UNIT ми се вижда множко.Не ми се отваря сега радиото да го гледам реално колко е,погледни какво са сложили оригинално.R38 или L36,едното от двете е прекъснало според мен.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Почистване на галета
« Отговор #28 -: 24 Юли, 2022, 10:47:14 »
Ами то май е единственото дето не съм сменял. Мисля беше 470к но трябва да видя пак. Също дето вторите кръгове не реагират мисля да сменя Q2 имам BF245. Не ми харесва там нещо. Или първо ще му подам сигнал с генератора да проверя дали усилва.
 Ами замислих се при това високо съпротивление не текат големи тоци за това предположих че е в ред. Все пак Андоният ток си тече през кръговете. Щом на приемане анодното си е на ред значи веригата галета кръгове си е здрава. А и съм я чистил и мерил, галетата е като нова. Но бих пробвал да запаралеля тоя резистор първо с още един такъв за проба преди да вадя блока. Кофтито е няма как да се пробва блока като е изваден.
Също да поправя на изхода на смесителя и първа решетка имам 2,5 волта амплитуда също в норма, а не 1,5 както съм писал по- горе.
Измерих дросела здрав е, резистора обаче дава 506 ком. Може би тук е проблема. Утре ще купя ново че нямам такова двуватово.
« Последна редакция: 24 Юли, 2022, 11:04:49 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Почистване на галета
« Отговор #29 -: 24 Юли, 2022, 12:05:18 »
И на мен не ми се връзва нещо, анодния дросел дава 4 ома, катодния също е здрав. Защо ще изчезва анодното?? Само на първа решетка от -56 волта спада на +0,6 волта, а не +1,6 както е по схемата. Да взема да махна фитбак връзката между П филтъра и катода на драйвера? Много странно забравих да кажа, че на предаване изобщо нямам ALC ниво на индикатора. Може би е нормално като липсва сигнал от драйвера.
« Последна редакция: 24 Юли, 2022, 12:13:25 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |