| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Почистване на галета  (Прочетена 2489 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Почистване на галета
« -: 08 Юни, 2022, 12:49:15 »
Привет колеги, Преди година си купих един трансивер TS830M. Нещо ме хвана носталгията, това е машината на която се учих в радиоклуба през далечната 1987 ако не се лъжа  :) Та оставих го да отлежава за време когато ще съм по свободен. Е това време дойде. След пълната реставрация стигнах до галетата във крайното стъпало, другата беше лесна, нея я разглобих и сварих в сода, заспа. Но тази за да я извадя трябва буквално да разпарчадосам стъпалото на чаркове, а и дебел поялник иска който нямам. Така стигаме до въпроса ми. Има ли спрей с който да почистя окиса без да я разглобявам? Имам един контакт спрей но не става това е много черно и доколкото виждам контактите са жълти тоест позлатени може би. А това може да е някакъв мазгоч пръскан преди години от някой или ефекта от въздействието на предавателния сигнал. Все пак това радио е 100-200 Вата изходна мощност. При интерес мога подробно да разкажа за ремонта, в това радио има много изненади освен ужасния външен вид в който дойде.
157261-0157263-1
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Почистване на галета
« Отговор #1 -: 08 Юни, 2022, 16:19:52 »
Полският контактен спрей от елимекс върши работа. Доста пъти е спестявал разглабяне. Сложи спирт и развърти няколко пъти. Това би трябвало да разтвори окисите и механичното съпротивление да ги събори. След това с контактния спрей.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Почистване на галета
« Отговор #2 -: 08 Юни, 2022, 16:23:36 »
Какво визираш под полския спрей може ли снимка. Тука спрейовете са обикновено немски.
Другата я сварих в сода и измих с четка за зъби и заспа. Ама я разглобих.
157271-0157273-1
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Почистване на галета
« Отговор #3 -: 08 Юни, 2022, 16:35:42 »
Леле колко са евтини при вас спейовете.
157275-0
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Почистване на галета
« Отговор #5 -: 08 Юни, 2022, 18:27:16 »
Иване същия проблем и при мене,на няколко диапазона не работи и ще трябва да го чистя.Красьо LZ4OQ неговия го разглоби до дупка и имаше всякакви изненади :) Все пак са машини на по 40 години близо :)

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Почистване на галета
« Отговор #6 -: 08 Юни, 2022, 18:29:25 »
Благодаря, ще почакам да видя дали някой колега ще предложи нещо друго и сигурно. Май на разглобяване отиват нещата. Нямам мощен поялник това ме притеснява. Променливите кондензатори са запоени от долната страна изобщо няма достъп за поялник. Как са го правели тея японци. И всички връзки два оборота завита жица и запоено, няма вадене. 
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Почистване на галета
« Отговор #7 -: 08 Юни, 2022, 18:34:47 »
Така е Асене, но тука има цяла история. Ако искате мога да направя нова тема и да разкажа всичко. За сега не работи на предаване и мисля това е проблема. П филтъра като не е в резонанс не усилва. Иначе пробвах с два комплекта лампи и неще. От драйверната ми вади 2 волта SSB сигнал. Гледано на изхода при свързано към крайните лампи.
За да се сведат изненадите до минимум се прави така.
157277-0
Смених всички електролити, почистих и пръснах всички потенциометри и голямата галета както показах разпоих разглоних и почистих. Забелязах че има няколко хлабави пера, там внимателно запоих за платчицата на галетата и си бачка сега на всички обхвати.
« Последна редакция: 08 Юни, 2022, 18:48:15 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Почистване на галета
« Отговор #8 -: 08 Юни, 2022, 20:07:31 »
Аз използвам за контакти  спрей на Филипс. Оригинален холандски, мисля че и сега го има.
https://www.retroamplis.com/Phillipscc/en

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Почистване на галета
« Отговор #9 -: 08 Юни, 2022, 20:52:18 »
Да от този бях много доволен, но за съжаление тука вече не се продава такъв. Последния флакон го изтървах преди половин година и казаха, че повече няма да се доставя.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Почистване на галета
« Отговор #10 -: 08 Юни, 2022, 21:56:55 »
Цитат
Аз използвам за контакти  спрей на Филипс. Оригинален холандски...

Едно малко уточнение, не беше никак лош спрея, но НИКОГА не е бил оригинален на Филипс. Производителят смени опаковката с някаква подобна, пак червена, но с друг надпис, точно заради неправомерната употреба на марката.

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Почистване на галета
« Отговор #11 -: 08 Юни, 2022, 22:15:39 »
За почистване на сериозно замърсени контакти препоръчвам един от следните:

https://www.tme.eu/bg/details/scotch-1625_200/pochistvashchi-i-konservirashchi-materiali/3m/scotch-1625-200ml/
https://www.tme.eu/bg/details/s-300ml/pochistvashchi-i-konservirashchi-materiali/ag-termopasty/art-agt-009/
https://www.tme.eu/bg/details/u-300ml/pochistvashchi-i-konservirashchi-materiali/ag-termopasty/art-agt-012/

След като се третират контактите с някой от спрейовете и се изчака малко, е добре да се промият с чист спирт (може да се ползва и сгъстен въздух за продухване на разтворената мръсотия) и едва тогава да се ползва препарата PR-300ML(има и 60ml опаковка), който е препоръчал колегата Борис Борисов за смазване и по-добър контакт.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Почистване на галета
« Отговор #12 -: 08 Юни, 2022, 23:04:06 »
Не му е проблема в контактите,те са там най-малкия проблем.Иване след 12BY7A трябва да имаш някъде 50-55 волта,на входа е някъде около 1=2 волта след смесителя.Ремонтния мануал с настройките мисля си го дръпнал,ако не го слагам долу.Красьо неговия го разгащи до край и намери куп изгнили проводници.От вън изглеждат нормално,вътре жица вече няма пък уж пластмасов,не е гумен.Оказа се също е много транзистори са деградрали.Не пускай нова тема,ако искаш може малко да променя заглавието.При мен си работи нормално на 1.8,3.5 и 14 и си мисля че там има през една галета едно гадничко сигналче TOF,transmitef off :) Мисля си че там кучето е заровило кокъла :) Ще го гледам през уикенда,иначе където излъчва си дава 200 ма и нагоре при 950 волта на анодите на 6149B.Това са си почти 120-150 вата на товар 50 ома.За спрея внимавай,много от тях разграждат посребряването,други пък проникват в текстолита и после няма вадене.Ако е някое концертно радио може да не го мислиш много ама там на някой места има сериозни вч :) Аз ползвам Kontakt 60 от преди 15 години е ама върши работа все още.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Почистване на галета
« Отговор #13 -: 09 Юни, 2022, 08:38:32 »
Мануала го имам оригинален и съм го сканирал. Ще го поизчистя от петната и ще го кача да го имате четлив. Съгласен съм Асене и съм на ясно какво носи тази галета като натоварване.
 Добре, ще подготвя малко снимки и ще разкажа за това радио и процеса на пълна профилактика и ремонт до тук. Забелязах някой вече е човъркал по стъпалото и лоши спойки не са невъзможни предвид   колко дебели са проводниците и кондерите въздушните.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Почистване на галета
« Отговор #14 -: 09 Юни, 2022, 17:14:24 »
Там е една манга,като правило катодните резистори много често прекъсват.На предния TS830S бяха станали от 22 ома почти тройно.Това не е юзер мануала,повече по ремонта.Има и TS-830 Survival Guide,там има някой хакове.Аз съм ги събрал след като гръмотевицата мина през предното радио при стария му собственик.То сега е при Красьо.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |