| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Защита пад на напрежението за акумулатор  (Прочетена 1030 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Лятото свърши и слънчевите дни намаляха. Че и продължителността на деня :-) Което се оказа проблем за ел инсталацията на вилата, тъй като съм със солар.
Миналата година карах само с аларма, но през тази сложих камера и wi-fi рутер. Консумацията ми е приблизително 0,6 ампера на всичко, което засега се понася при слънчево време, но ако е мрачно, означава, че соларът не може да осигури необходимия ток. Ще ми се да направя някаква защита, за да не прецакам акумулатора. Идеята ми е при пад на напрежението под 11 волта камерата и рутерът да се изключат автоматично и да остане да работи единствено алармата. Съответно при напрежение над 13 волта всичко да стартира отново.
Можете ли да предложите работеща схема, която успоредно с това да не е енергоемка  :drinks:

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Защита пад на напрежението за акумулатор
« Отговор #1 -: 24 Септември, 2022, 15:36:56 »
В Алито продават такива за 5 лева с доставката: https://www.aliexpress.com/item/32968215092.html

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Защита пад на напрежението за акумулатор
« Отговор #2 -: 24 Септември, 2022, 19:17:59 »
Уха, за 5 лева буквално релето не мога да купя тук. Въпросът е имам ли време да чакам за доставката, ама не пречи да поръчам няколко :-)

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Защита пад на напрежението за акумулатор
« Отговор #3 -: 24 Септември, 2022, 19:20:33 »
Виж и собствената консумация на модула. Пише 1.5 вата което по 24 часа не е малко. Всъщност, най-доброто решение е повече соларни панели.
Напълно сериозен съм.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Защита пад на напрежението за акумулатор
« Отговор #4 -: 24 Септември, 2022, 19:59:45 »
Цял ват отива да държи релето включено (90 mA на 12V), така че няма да черпи толкова когато е изключено. Само че ако искаш половината неща да изключват на 13V, а останалите на 11V ще трябват два такива модула.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Защита пад на напрежението за акумулатор
« Отговор #5 -: 24 Септември, 2022, 21:33:25 »
Цял ват отива да държи релето включено (90 mA на 12V), така че няма да черпи толкова когато е изключено. Само че ако искаш половината неща да изключват на 13V, а останалите на 11V ще трябват два такива модула.

Значи е по добре да се употреби мосфет вместо реле; Тогава консумацията ще спадне с 1 ват
Но за мен не е решение. Просто за тези мизерни мощности трябва допълнителен панел. И всичко ще се реши елегантно.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Защита пад на напрежението за акумулатор
« Отговор #6 -: 24 Септември, 2022, 22:07:58 »
Имат и с по-добри релета, но са и по-скъпи. На този например релето харчи 0.36W когато е включено, а целия модул под 10mА когато е изключено:

https://www.aliexpress.com/item/4000942386540.html

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Защита пад на напрежението за акумулатор
« Отговор #7 -: 24 Септември, 2022, 23:59:04 »
Може и така,реле каквото ви падне 12v/1-10А


160776-0


https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=16607.0

73!

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Защита пад на напрежението за акумулатор
« Отговор #8 -: 25 Септември, 2022, 10:56:25 »
Имат и с по-добри релета, но са и по-скъпи.

Вместо да се дадат 40 лева за два модула, по-добре още някой лев, и се взима соларен панел който да покрие загубите.
няма нищо по-добро от постоянно работеща система. Пък за тези малки мощности не си струва даже да се говори за цена на панела :drinks:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Защита пад на напрежението за акумулатор
« Отговор #9 -: 25 Септември, 2022, 11:24:30 »
С лекота ще купя още един панел, но има един проблем, с който се старая да се съобразявам след минали ситуации. Целта ми е да не се виждат панелите и да не привличат поглед. Дори и настоящият може да се ориентира по-добре и да е по-ефективен, но ще се вижда от пътя, което се старая да избегна. Затова и търся вариант, с който да остана инкогнито, но да не мисля акумулатора. Но може би pansim е прав, не си струва усилията. А в крайна сметка още един панел ще осигури постоянната работа на камерата, което си е добър сценарий за сигурността  :---

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Защита пад на напрежението за акумулатор
« Отговор #10 -: 25 Септември, 2022, 11:42:06 »
След като виждам панел, значи има ток. Може да има камери и СОТ! Предпочитам да обирам вила в която знам че няма ток.  :D

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Защита пад на напрежението за акумулатор
« Отговор #11 -: 25 Септември, 2022, 12:44:06 »
CVT, и ти си прав  :D Лошото е, че не останаха вили за обиране без ток, ахахахахаха. Но да, при положение че има аларма и камера, едва ли кокошкарите ще бутат, а другите няма какво да вземат от там. И все пак купих от китайците един модул (от скъпите) и ще мисля за нов панел и по-добро ориентиране  :crazy:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |