| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Българска HeNe Лазерна Система ЛМС 301-2  (Прочетена 1025 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Българска HeNe Лазерна Система ЛМС 301-2
« -: 18 Октомври, 2022, 21:18:43 »
Наскоро взех тези две устройства, но сега чак ми остана време да се занимавам с тях. Устройството от дясно е като пистолет, като при натискането на бутона светва по показания начин и има таймер, след който изгасва. Непонятно ми е за какво точно се използва. Самата лазерна система, от своя страна е доста по-интересна, но за съжаление не тръгва. При първото включване се чу, че прехвърляне напрежение отвътре, веднага я изключих и свалих капака. Не се виждаше нищо подозрително, освен че високоволтовия кабел се опираше в гитенаксовата подложка. Повдигнах го и в момента не прехвърля никъде. Системаката за тока не се отклонява. Единственото, което изглежда да работи е модулацията, съдейки по светодиода. При въртене на "Тон" потенциометъра се чува промяна в звука, издаван от говорителчето. Доста неща не са ми ясни - за какво служат "Тон" и "Време" потенциометрите? Каква точно е подготовката на лазера? За какво служи кабелът, който излиза над високоволтовия(от другата му страна е просто оголена жица)? Отвътре всичко изглежда наред. Отворих задната част и тръбата не изглежда да е спукана. Не съм специалист по лазери, знам основните неща само. Мисля че липсва високото напрежение и тръбата не се запалва, в случай че е здрава. Ще се радвам, ако някой даде малко по-експертно мнение. Поради високото напрежение не смея да бутам безцелно, за схема даже не съм си и помислял... :D

Неактивен mvnaudio

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
  • Населено място: гр.София
Re: Българска HeNe Лазерна Система ЛМС 301-2
« Отговор #1 -: 18 Октомври, 2022, 22:12:58 »
Съдейки по този линк е Биостимулатор
https://umbal-kirkovich.org/zop/DOKUMENTACIQ_IZVANGARANCIONNO_OBSLUJVANE.pdf

в краш на файла го пише.

Има колеги от форума, дето поддържат медицинска апаратура и могат да внесат яснота


Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Българска HeNe Лазерна Система ЛМС 301-2
« Отговор #2 -: 18 Октомври, 2022, 22:29:25 »
Съдейки по този линк е Биостимулатор
https://umbal-kirkovich.org/zop/DOKUMENTACIQ_IZVANGARANCIONNO_OBSLUJVANE.pdf

в краш на файла го пише.

Има колеги от форума, дето поддържат медицинска апаратура и могат да внесат яснота

Документа е от 2016, което е доста интересно, явно са били доскоро актуални. По-долу пише "Лазерна система ЛМС 301-2 (за акупунктура)", което определно обеснява модулацията и времето. Сега тъкмо преглеждам списанията Радио Телевизия Електроника, може да излезе някоя реклама.

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Българска HeNe Лазерна Система ЛМС 301-2
« Отговор #3 -: 18 Октомври, 2022, 22:59:35 »
Имах подобна апаратура разпарчатосах пистолета вътре имаше халогенна крушка и си помислих, че е за полимеризация на пломби

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Българска HeNe Лазерна Система ЛМС 301-2
« Отговор #4 -: 19 Октомври, 2022, 11:46:14 »
Имах подобна апаратура разпарчатосах пистолета вътре имаше халогенна крушка и си помислих, че е за полимеризация на пломби

Да, в постолета на “Стил”-а има най-обикновенна лампа и лупа, която да фокусира.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Българска HeNe Лазерна Система ЛМС 301-2
« Отговор #5 -: 19 Октомври, 2022, 13:20:20 »
Не мога да помогна с пускането на лазера, но преди много години съм слушал проф. Георги Георгиев от ФзФ че разправяше как си пускали лазерите "на око" и колко опасно било това. Т.е. докато се настройва средата май се гледа за кратко кога почва да излъчва и въпреки че веднага отместваш погледа си, си е доста рисково. Той самия се оплакваше, че има проблем със зрението заради това. Така че, каквото и да правиш бъди внимателен и най-добре вземи защитни очила като експериментираш.
EDIT: едно бързо търсене ме насочи към това видео:
Не съм го гледал, но вероятно ще е полезно.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Българска HeNe Лазерна Система ЛМС 301-2
« Отговор #6 -: 19 Октомври, 2022, 19:41:53 »
Системата е Клас 2, което ще рече, че стига да не гледаш директно в лъча не би трябвало да има проблем, но за всеки случай съм се подготвил със слънчеви очила. Ще погледна видеото. Мисля че трябва първо да проверя дали го има високо напрежение за запалването на тръбата. Съдейки по кондензаторите на 4кВ, предполагам, че ще е около 2,5-3кВ. Някакви предложения как мофа да го измеря безопасно?

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Българска HeNe Лазерна Система ЛМС 301-2
« Отговор #7 -: 21 Октомври, 2022, 12:38:48 »
Относно очилата - няма смисъл от слънчеви очила. Трябват ти очила специално за дължината на вълната, излъчвана от лазерa и то качествени такива, че има и ментета. Наситина, за клас 2 може би няма смисъл, но аз лично бих бил предпазлив.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |